بازدید: 13

نقش ادبیات و نهضت انسانی امام حسین(ع) در ظهور موعود

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 2036991
گروه جامعه ــ حجت‌الاسلام و المسلمین زائری گفت: امام مهدی(عج) هنگام ظهور می‌فرماید: ای مردم دنیا! من همانم که جدم حسین است، یعنی در زمان ظهور، مردم دنیا امام حسین(ع) را می‌شناسند و یکی از مؤلفه‌های ادبیات جهانی امام مهدی(عج)، امام حسین(ع) است، چراکه ادبیات و نهضت امام حسین(ع)، انسانی، بین‌المللی و جهان‌شمول بود.

نقش ادبیات و نهضت انسانی امام حسین(ع) در ظهور موعودبه گزارش خبرنگار ایکنا؛ حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا زائری، پژوهشگر دینی در هفتمین شب از سلسله نشست های «عاشورا و امروز ما» که چهارشنبه بیستم شهریورماه در محل خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد با ذکر خاطره ای از مواجهه خود با یک لبنانی اظهار کرد: هنگامی که این فرد کار من را در بیروت معطل گذاشته بود برحسب عادت به او گفتم مگر مسلمان نیستی و چون مطمئن بودم که پاسخ مثبت می دهد آماده بودم در ادامه به او قرآن و حدیث را یادآوری کنم.

زائری افزود: در کمال ناباوری آن فرد گفت: «نه»، این مواجهه به اندازه چند ترم درس جامعه شناسی برای من نکته داشت، تا پیش از آن با ادبیات محفلی با دیگران صحبت می کردم و بلد نبودم چگونه باید با کسی که صراحتاً می گوید مسلمان نیستم از مشترکات اخلاقی سخن بگویم. ادبیات محفلی با ادبیات انسانی و جهانشمول تفاوت دارد. پزشکان، مهندسان و هر صنفی به اقتضای زندگی اجتماعی برای خود ادبیاتی دارند ایراد این است که بخواهیم این ادبیات محفلی را به طور وسیع در مواجهه با سایر آدم ها به کار بریم.

مدیرمسئول مجله خیمه تأکید کرد: کسی که قرار است پیام دین را به مخاطب برساند باید با ادبیات غیرمحفلی صحبت کند، نمی توانیم در تریبون نماز جمعه با ادبیاتی که خودمان از حجاب داریم، درباره باحجاب و بی حجاب صحبت کنیم چون افراد غیر دیندار و غیرهم فکر نیز خطبه های نماز جمعه را می شنوند. نمی توانیم درباره ورود زنان به ورزشگاه ها با ادبیات و تلقی خودمان با دیگران صحبت کنیم. 

این پژوهشگر دینی اظهار کرد: پژوهشی روانشناسی در سال ۲۰۱۱ در آمریکا انجام شد، دو گروه باید آزمایش را اجرا می کردند، یک گروه باید شنونده می بود و گروه دیگر باید با ضرب دست، آهنگ ترانه های معروف را روی میز می نواخت، از شخصی که بر میز می نواخت سؤال می شد که چند درصد حدس می زند طرف مقابل، آهنگ او را تشخیص دهد. فاصله معناداری بین حدس اولیه و نتیجه نشان داده شد. آن کسی که ضرب آهنگ را بر میز می زند آهنگ و موسیقی ذهنی خود را می شنود و فکر می کند طرف مقابل حتماً این را درک می کند. تمام اختلال ارتباطی اینجا رخ می دهد.

انصاف؛ هسته دین و تولیدگر ادبیات انسانی

زائری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تقریباً به جرئت می توان ادعا کرد جز امام موسی صدر و شهید بهشتی نمونه دیگری در بین سخنگویان دینی کشورمان نداریم که به ادبیات انسانی و جهان شمول رسیده باشند. بالاترین فضیلت اخلاقی از دید اسلام انصاف است، یعنی با دیگران جوری رفتار کنیم که دوست داریم با خودمان رفتار کنند. انصاف در تعاملات، انصاف در گفتار و انصاف در زندگی، اینها هسته دین است و در عین حال امری فرادینی. انصاف یعنی سهمی برای «دیگری» قائل شدن، این «دیگری» را اهل بیت(ع) خوب می فهمند چرا که اگر دیگری نباشد من نیستم.

دانش آموخته دکترای ادیان ادامه داد: دین اسلام، زندگی اجتماعی و دینداری را منوط به دیگری می داند، شخصی نزد امام سجاد(ع) رسید و گفت دعا کنید محتاج مردم نشوم، حرف او در ظاهر بد نیست چرا که اگر دقت کرده باشید امروز هم خیلی این دعا را بیان می کنیم، اما امام سجاد(ع) فرمود: این دعای خوبی نیست، در دین ما مردم برای مردم هستند، به جای آن دعا می کنم محتاج نامردان نشوی.

وی اظهار کرد: سهمی برای دیگری قائل شدن یعنی اینکه امام علی(ع) می فرماید دعای هیچ انسانی را ناچیز نشمارید گاهی دعای یهودی در حق شما مستجاب می شود. ادبیات ائمه(ع) در مواجهه با غیرمسلمانان و غیرهمفکران آموزنده بود. هشام، یار امام صادق(ع) با ابن ابی العوجاء که کافر بود، در بحث تندی کرد. ابن ابی العوجاء گفت صبر کن! من با آقای تو در مسجد مدینه سخت ترین حرف ها را می زنم و او برآشفته نمی شود، کمی از آقایت یاد بگیر!

ادبیات و نهضت انسانی امام حسین(ع)

زائری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ادبیات سیدالشهدا(ع) در عاشورا، ادبیات انسانی، جهانشمول و بین المللی بود. این جمله امام(ع) که اگر دین ندارید، آزاده و شرافتمند باشید، جمله مهمی است. همچنین وصیت ایشان در روز عاشورا به امام سجاد(ع) بسیار آموزنده است، زیرا در شرایطی که همه فکر می کردند آخرین وصیت ایشان به فرزند، انتقام گیری یا جمله ای درون دینی باشد، فرمود: فرزندم! بترس از ظلم بر کسی که یاوری جز خداوند ندارد.

مدیر سابق مجموعه فرهنگی شهدای هفتم تیر به بازگویی خاطره ای از سیدعمار حکیم پرداخت و اظهار کرد: ایشان برای من تعریف کرد که سال هاست یک پزشک عراقی از سوی دولت کانادا در قطب شمال و در خانه ای اسکیمویی زندگی می کند، او در آن شرایط، هر شب مجلسی کوچک و خانوادگی برای اباعبدالله(ع) برگزار می کند و کتیبه های حسین(ع) را بر دیوار خانه قطبی خود نصب کرده است.

نقش ادبیات انسانی امام حسین(ع) در ظهور موعود

این فعال فرهنگی فضای مجازی تصریح کرد: ادبیات و نهضت انسانی امام حسین(ع) در حال جهانی شدن است و امام زمان(عج) نیز از همین ظرفیت برای ظهور استفاده می کند. زمانی که برج های بلند در شهر مکه ساخته شد بعضی دوستان با ناراحتی از آن صحبت می کردند، به آن ها گفتم ناراحت نباشید چه بسا این کار خداست زیرا هنگام ظهور هزاران دوربین در هر کدام از طبقات برج ها صحنه را به دنیا مخابره می کنند.

زائری افزود: وقتی امام حسین(ع) در آن زمان چنان ادبیات انسانی داشت، پس وظیفه ما قرن بیست ویکمی ها برای تولید ادبیات انسانی در تبلیغ دین وسیع تر است. وقتی قرار است امام زمان(عج) بیاید و همه او را ببینند و صدای ایشان را بشنوند حتماً ادبیات ایشان جهانی است، ایشان هنگام ظهور می فرماید: یا اهل العالم انّ جدی الحسین؛ ای مردم دنیا! من همانم که جدم حسین است، یعنی در زمان ظهور مردم دنیا امام حسین(ع) را می شناسند، یعنی یکی از مؤلفه های ادبیات جهانی امام مهدی(عج)، امام حسین(ع) است، چون ادبیات و نهضت امام حسین(ع)، انسانی بود.

وی همچنین گفت: پیش تر فکر می کردیم که صحبت امام زمان(عج) با مردم جهان، اعجازی فراتر از عقل بشر خواهد بود در حالی که امروز پیشرفت علمی نشان می دهد ایشان به شکلی طبیعی و با استفاده از تکنولوژی با مردم دنیا سخن خواهد گفت. بر اساس احادیث مردم در زمان ظهور به کف دست خود نگاه(اشاره به موبایل) و ظهور را تماشا می کنند.

انتهای پیام


نقش ادبیات و نهضت انسانی امام حسین(ع) در ظهور موعود
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها