بازدید: 7

واقعا ترامپ به عکس یادگاری با روحانی نیاز دارد؟

منبع : فرارو کد خبر: 2036928
روحانی با تأکید بر اینکه ما به دنبال عکس گرفتن نیستیم، تصریح کرده‌است: «اگر کسی تنها به دنبال عکس گرفتن با حسن روحانی باشد، این امکان‌پذیر نیست، مگر آنکه از تمام تحریم‌های ظالمانه دست بردارند و به حقوق ملت ایران احترام بگذارند که در این صورت شرایط عوض خواهد شد». با این تفسیر یعنی در وضعیتی که ترامپ حاضر به عقب‌نشینی از مواضع خود نیست و تلاش دارد خود را پیروز مبارزه تحریم جلوه دهد، معلوم است که مذاکره‌ای شکل نخواهد گرفت.
علی شکوهی در یادداشتی برای روزنامه اعتماد نوشت: هر چه به تاریخ برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل نزدیک تر می شویم، بحث مناسبات ایران و امریکا و احتمال برگزاری مذاکره میان دو کشور و دیدار ترامپ- روحانی داغ تر می شود. با اینکه دلیل منطقی برای برگزاری این ملاقات وجود ندارد و با قاطعیت می توان اعلام کرد که چنین اتفاقی در این شرایط رخ نخواهد داد، اما بازهم رسانه ها و محافل سیاسی به صورت مکرر این بحث را مطرح می کنند که دیدار ترامپ – روحانی احتمال وقوع دارد. ظاهرا در این میان امریکاییان بیشتر از دیگران از این دیدار احتمالی حرف می زنند و به همین دلیل چنین تصور شده است که ترامپ به گرفتن عکس یادگاری با روحانی و بهره برداری از این اتفاق در فضای داخلی کشورش نیاز دارد.
 
روحانی، اما از این ملاقات و عکس گرفتن با ترامپ استقبال نشان نمی دهد و با اینکه گفته است اهل دیپلماسی و مذاکره و ملاقات با هر کسی است که نتیجه آن تامین منافع ملی کشور باشد، در عین حال شرط و شروطی را مطرح کرده که به معنای نفی قطعی ملاقات با ترامپ در این وضعیت است.
 
روحانی با تأکید بر اینکه ما به دنبال عکس گرفتن نیستیم، تصریح کرده است: «اگر کسی تنها به دنبال عکس گرفتن با حسن روحانی باشد، این امکان پذیر نیست، مگر آنکه از تمام تحریم های ظالمانه دست بردارند و به حقوق ملت ایران احترام بگذارند که در این صورت شرایط عوض خواهد شد». با این تفسیر یعنی در وضعیتی که ترامپ حاضر به عقب نشینی از مواضع خود نیست و تلاش دارد خود را پیروز مبارزه تحریم جلوه دهد، معلوم است که مذاکره ای شکل نخواهد گرفت.
 
در واقع ادعای اینکه ما حاضریم بدون پیش شرط با ایران مذاکره کنیم، تنها یک روش تبلیغاتی برای متهم کردن ایران به مخالفت با مذاکره است و الا روشن است که خروج امریکا از برجام به صورت یک طرفه و تشدید تحریم ها علیه ایران، راه هر گونه مذاکره ای را بسته است و بعید است هیچ جریانی را بتوان در درون حاکمیت و حتی در میان نیرو های سیاسی فعال در کشور یافت که در این وضعیت، پیشنهاد مذاکره را مطرح کند و بتواند از این نظر خود دفاع عقلانی به عمل آورد. البته برخی هستند که معتقدند ترامپ به عکس یادگاری با روحانی نیاز ندارد و این توهم سیاستمداران و تحلیلگران ایرانی است که...

برای خودشان نوشابه باز می کنند! اخیرا صادق زیباکلام در توییتی نوشته بود: «نمی دانم کدام شیرپاک خورده ای این تصور را در ذهن جناب روحانی القا کرده که ترامپ شدیدا آرزومند گرفتن عکس با رییس جمهور ایران است تا به آن پز داده و افتخار کند. ایشان برای چندمین بار باز تکرار کردند که حاضر نیستند این آرزوی ترامپ را برآورده سازند و در کنار ایشان عکس بگیرند».
 
در امریکا معمولا روسای جمهوری از میان سناتور ها یا نمایندگان مجلس یا نظامیان انتخاب می شدند و ترامپ اولین رییس جمهوری است که این قاعده را تغییر داد. او یک تاجر و برج ساز و سرمایه دار است و با تکیه بر یک سلسله شعار های خاص توانست رای ایالت ها را به خود جلب کند. او به جای تکیه بر خارج و نشان دادن قدرت امریکا در جهان و مداخله مستقیم نظامی در دیگر کشورها، ضرورت توجه به داخل و تقویت اقتصاد و رفع بیکاری و بازگرداندن سربازان امریکا به کشور را در دستور کارش قرار داد و در برخی از امور هم موفق شد.
 
او بدون ایجاد جنگی جدید، سعی در کنترل اوضاع کشور هایی کرد که امریکا در آن مداخله کرده بود. او توانست میلیارد ها دلار اسلحه را به فروش برساند و برخی از کشور های سرمایه دار منطقه خلیج فارس را بدوشد و رسما هزینه حضور ارتش امریکا در منطقه را بر دیگر کشور ها بار کند. ترامپ بیشترین خدمت را به صهیونیست ها کرد و با طرح مسائلی مانند انتقال پایتخت به قدس و به رسمیت شناختن مالکیت اسراییل بر جولان و همراهی نکردن با تشکیل کشور مستقل فلسطینی، نشان داد که کاملا با نتانیاهو و صهیونیست ها هماهنگ است.
 
او برای حفظ اقتصاد ملی، همه قوانین مربوط به تجارت آزاد را زیرپا گذاشت و با وضع تعرفه سنگین بر کالا های چینی، بنیان سازمان تجارت جهانی را سست تر کرد. از بسیاری از پیمان های جهانی هم خارج شد تا در طرح هایی که به نفع امریکا نمی داند، مشارکت نکرده باشد ولو آنکه آن پیمان، حاصل تصمیم جمعی کشور ها بوده باشد. ترامپ جایگاه ابرقدرتی امریکا را لرزان و متحدان فراوانی را در همراهی با این کشور دچار تردید کرد تنها به این دلیل که منافع اقتصادی نقد این کشور از دست نرود.
 
رییس جمهوری امریکا به کار های نمایشی هم روی آورد تا مواد اولیه برای مصرف داخلی را هم فراهم کند که ملاقات دوباره با رهبر کره شمالی یکی از آن ها بود. حال آیا می توان گفت که ترامپ به عکس یادگاری با روحانی نیاز ندارد؟
 
شیرین هانتر استاد روابط بین الملل دانشگاه جرج تاون اخیرا در گفت وگویی اعلام کرد: «اگر این اجماع باشد و ایران از موضع واقع بینانه وارد شود، می تواند دیدار سودمند باشد، اما اگر اینگونه نباشد و روحانی مواضع خود را بگوید و ترامپ هم روی موضع خود پافشاری کند، چنین دیداری می تواند حتی نتیجه عکس بدهد».
 
وی خاطرنشان کرد: «بدون وجود این پیش زمینه ها، شاهد تکرار سناریوی کره شمالی خواهیم بود که سران امریکا و کره شمالی دیدار کردند، ولی هیچ یک از تحریم های امریکا علیه پیونگ یانگ برداشته نشد. ترامپ صرفا عکس خواهد گرفت و در داخل بهره برداری خواهد کرد، بدون اینکه ایران سودی ببرد». شیرین هانتر هم معتقد است که ترامپ به عکس یادگاری نیاز دارد.

واقعا ترامپ به عکس یادگاری با روحانی نیاز دارد؟
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها