بازدید: 9

حق مطلب قرآن در مجالس عزاداری ادا نمی‌شود/ قاریان به جزء 30 بپردازند

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 2036916
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ پیشکسوت قرآنی کشور با بیان اینکه حق مطلب در رابطه با قرآن در مجالس عزاداری سیدالشهدا(ع) ادا نمی‌شود، گفت: قاریان و تالیان قرآن در این مجالس بیشتر سوره‌های جزء 30 را برای مردم تلاوت کنند که بیشتر با آن‌ها مأنوس هستند.

هاشم روغنی، پیشکسوت قرآنی کشور در گفت و گو با ایکنا؛ درباره ضرورت پرداختن به امر قرآن کریم در ایام و مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) اظهار کرد: یکی از شرایطی که امام حسین(ع) یک شب از اشقیای زمان خود فرصت خواستند تا به دعا و رازو نیاز با پروردگار خویش بپردازند، عشق ایشان به قرآن و نماز و ارتباط با حق تعالی بود.
وی با بیان اینکه راویان حکایت کرده اند که در شب عاشورا در خیمه های اباعبدالله(ع) و یاران باوفای ایشان از هر نقطه صدای تلاوت قرآن و ذکر و زمزمه با خدای متعال شنیده می شد، ادامه داد: تلاوت قرآن از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر نبود، امام حسین(ع) در فرمایشات خود اینقدر به تلاوت قرآن تأکید نداشتند و شب آخری که از دشمن مهلت خواستند نیز در حقیقت برای پرداختن به قرآن و وداع با آن بود.
این قاری بین المللی قرآن کریم تصریح کرد: تلاوت قرآن باید در مجالس ما به ویژه مجالسی که در ایام عزاداری ماه محرم الحرام برگزار می شود، جا بیفتد. البته هستند مجالسی که اهتمام به قرآن در آن ها بسیار خوب و ملموس است که برای مثال می توان به هیئت بنی فاطمه مشهد اشاره کرد که همواره در برپایی مجالس خود اهتمام ویژه به قرآن داشته و دارد که خوب است اینگونه برنامه ها در تمامی هیئت های مذهبی ما پیگیری و دنبال شود.
روغنی در ادامه افزود: البته برای اینکه ذوق و شوق مردم برای حضور در جلسات قرآنی بیشتر شود و مردم همانند مجالس اهل بیت(ع) در مجالس و محافل قرآنی نیز با همان انگیزه حضور پیدا کنند، باید ابتدا هرچه بیشتر تلاش کنیم تا علاقه مندان به ساحت مقدس قرآن کریم با زبان عربی بیشتر آشنا شوند.
پیشکسوت قرآنی کشور تصریح کرد: وقتی مردم عربی را نمی شناسند، با وجود اینکه کلامی که تلاوت می شود، کلام الهی قرآن است، آشنایی چندانی با آیات نورانی کلام خدا به ویژه تلاوت سوره هایی که تا به حال به گوش آن ها نخورده است، ندارند و به همین دلیل نمی توانند با این آیات مأنوس شوند.
این قاری بین المللی قرآن کریم بیان کرد: پیشنهاد می کنم برای اینکه مردم بیشتر جذب تلاوت قرآن شوند و زمینه برای حضور حداکثری ایشان در محافل قرآنی فراهم شود، قاریان و تالیان قرآن بیشتر سوره های جزء 30 را برای ایشان تلاوت کنند که مردم بیشتر با آن ها مأنوس هستند.
روغنی با بیان اینکه مردم ما سوره های جزء 30 را بیشتر شنیده اند و به راحتی با آن ها ارتباط برقرار می کنند، تصریح کرد: اما مردم با سوره هایی مانند سوره مبارکه بقره، نساء و دیگر سوره های بزرگ قرآن زیاد مأنوس نیستند و شاید ارتباط بسیار کمتری با آن ها برقرار کنند.
پیشکسوت قرآنی کشور با اشاره به اینکه باید کاری کنیم تا مردم ما هرچه بیشتر با قرآن مأنوس شوند، گفت: البته برای ایجاد انس بیشتر مردم با قرآن به ویژه سوره های بزرگ قرآن کریم در جلسات قرآنی می توان از راهکارهای امروزی مانند توزیع قرآن همراه با ترجمه در بین مردم در هنگام تلاوت و یا گیرنده هایی که همزمان با تلاوت آیات، ترجمه و حتی خود آیه را برای مردم نمایش می دهد، استفاده کرد.
روغنی با اشاره به اینکه امروز در مجالس ما به ویژه مراسم مربوط به اهل بیت(ع)، آنطور که باید و شاید به امر قرآن کریم پرداخته نمی شود، تصریح کرد: حق مطلب در زمینه قرآن کریم و آیات نورانی کلام الله مجید به درستی در این مجالس ادا نمی شود. قرآن کریم ثقل اکبر است و باید طوری در رابطه با آن کار کرد، حق مطلب به خوبی ادا و مردم ما نیز هرچه بیشتر با آیات الهی آن مأنوس شوند.
انتهای پیام


حق مطلب قرآن در مجالس عزاداری ادا نمی‌شود/ قاریان به جزء 30 بپردازند
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها