بازدید: 11

«برادر من تویی»؛ از کودکی تا شهادت قمر بنی هاشم

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 2036913
گروه ادب ــ کتاب «برادر من تویی» نوشته داود امیریان است که با قلمی روان به زندگی حضرت عباس (ع) پرداخته است.

«برادر من تویی»؛ از کودکی تا شهادت قمربنی هاشمبه گزارش ایکنا؛ کتاب «برادر من تویی» زندگینامه داستانی حضرت عباس(ع) است که با قلمی روان و نثری دل چسب می کوشد تا زوایای گوناگونی از زندگی و زمانه این مرد بزرگ را از دوران کودکی تا شهادت روایت کند. از لحظاتی که هم پای امیرالمؤمنین (ع) کوچه های کوفه را برای کمک به یتیمان و نیازمندان می پیمود تا زمانی که در رکاب حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) درس عشق و معرفت را به عالم می آموزد.

داود امیریان، نویسنده در این اثر تلاش می کند، تا در عین وفاداری به منابع تاریخی، زندگی نامه داستانی جذابی خلق کند که مطالعه آن به سبب داشتن نثری روان و صمیمی به ویژه به مخاطبان نوجوان و جوان پیشنهاد می شود.

در تمام تاریخ اسلام در کنار نام پاک اهل بیت (ع) نام زیبایی به چشم می خورد که خود، دریای بیکرانی از عشق، معرفت و دلاوری است. قصه ای که شنیدنش هربار تازه است و هر زمان جلوه ای خاص دارد. او را پهلوان بنی هاشم می دانند. قمر بنی هاشم نیز از لقب های دیگر اوست. نامش به شجاعت و جوانمردی بر زبان ها جاری است و قصه دلاوری هایش از هر کجا به گوش می رسد.

نام عباس که می آید اهل حرم دل شان قرص می شود. آخر، عباس ستون خیمه پدر و پرچم دار سپاه حق است. نام او آن قدر بزرگ است که جهانی از مهربانی و فداکاری را در خود جای داده است. حضرت عباس (ع) را هر قدر هم مرور کنی باز کم است. او دریایی است بی پایان که هر کس اندازه وسعت وجودی خودش از او بهره می گیرد.

عباس، شیرمردی است که از نوجوانی پای در میدان نبرد علیه سپاه کفار و منافقین نهاد و معرفت، جنگاوری و رشادت خود را بار ها و بار ها به نمایش گذاشت.

در بخشی از این کتاب می خوانیم: «مولا علی (ع) به قدری رنجور شده بود که نمی توانست حتی در حالت نشسته نمازش را بخواند. عباس به قدری دلواپس پدر بود که در آن دو روز بدون خوردن حتی تکه ای نان، روزه گرفت. حتی می ترسید برای لحظه ای چشم هایش را ببندد که نکند پدر برود. در لحظات دلهره آور و طولانی که می گذشت، مولا علی (ع) لحظه به لحظه رنجورتر و بی حال تر می شد. چندین بار بغض عباس ترک برداشت. سر بر سینه پدر گذاشت و های های گریه کرد. تنها دلخوشی اش در آن لحظات سخت، شنیدن صدای قلب پدر بود. قلبی که حالا کندتر و کندتر می تپید. در یکی از لحظاتی که مولا علی (ع) به هوش آمد، به عباس اشاره کرد گوشش را نزدیک کند. عباس نجوای آرام پدر را شنید که می گفت: پسرم، برادرانت را تنها مگذار. از حسن و حسین دست برندار. آن ها را بی یاور و تنها مگذار.»

در بخش دیگری نیز آمده است: «امام حسین (ع) عباس را در آغوش گرفت. با دو دست عباس را به سینه خود فشار داد و نزدیک گوش عباس گفت: مگر یادت رفته پدرمان امیرالمومنین (ع) همیشه می فرمود: حسن و حسین پسران رسول الله هستند و عباس پسر من؟ مگر مادر تو ام البنین مادر من نیست؟ پس مادر من هم مادر توست. ما برادریم... مرا برادر صدا کن. عباس به هق هق افتاد پیشانی بر شانه امام حسین (ع) گذاشت و گفت: هر وقت توانستم جانم را فدای شما کنم، به خودم جرئت می دهم که شما را برادر خطاب کنم... فقط هنگام شهادت...»

کتاب «برادر من تویی» را انتشارات کتابستان معرفت چاپ کرده و تاکنون چهار نوبت از آن روانه بازار نشر شده است. در این تجدید چاپ ها نیز طرح جلد نغییر کرده است.

انتهای پیام


«برادر من تویی»؛ از کودکی تا شهادت قمر بنی هاشم
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها