بازدید: 5

افزایش تردیدها درباره قدرت مدیریت ترامپ

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2036882
لس‌آنجلس تایمز نوشت در حالی که ترامپ قصد دارد در مبارزات انتخاباتی برای ماندن در سمت خود شرکت کند، برکناری بولتون تردیدهایی را درباره قدرت مدیریت وی به وجود آورده است.

افزایش تردیدها درباره قدرت مدیریت ترامپبه گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نوشته روزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز، در حالی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا قصد دارد در مبارزات انتخاباتی برای ماندن در سمت خود شرکت کند و گفته است هفته آینده مشاور جدید امنیت ملی را به جای بولتونِ برکنار شده معرفی می کند، این تغییر سطح بالا در کاخ سفید، در مورد قدرت مدیریت ترامپ در سیاست خارجی - و کنترل کارمندانش - شک و تردید های تازه ای به وجود آورده است.، دونالد ترامپ روز سه شنبه ضمن اعلام خبر برکناری جان بولتون، مشاور امنیت ملی خود در توئیتر نوشت دوشنبه شب به بولتون گفته بود دیگر به خدمات وی نیاز ندارد. برکناری بولتون پس از آن روی داد که بر اساس گزارش ها، وی و ترامپ در خصوص اولویت ها و تصمیم گیری ها با یکدیگر اختلاف نظر داشتند.

برکناری ناگهانی سومین مشاور امنیت ملی ترامپ در حالی روی داده است که کاخ سفید با یک رشته چالش های امنیتی روبروست. این چالش ها عبارتند از: لغو مذاکرات صلح با طالبان در افغانستان، جنگ پرهزینه تجاری با چین، کارزار اعمال "فشار حداکثری" ضد ایران و تلاش های تاکنون ناموفق ترامپ برای متقاعد کردن کره شمالی به صرف نظر کردن از زرادخانه هسته ای خود.

در حالی که ترامپ قصد دارد در مبارزات انتخاباتی برای ماندن در سمت خود شرکت کند و گفته است هفته آینده مشاور جدید امنیت ملی خود را معرفی می کند، این تغییر سطح بالا در کاخ سفید، در مورد قدرت مدیریت ترامپ در سیاست خارجی - و کنترل کارمندانش - شک و تردید های تازه ای به وجود آورده است.

کاخ سفید می گوید چارلز کاپرمن که ژانویه به عنوان معاون مشاور امنیت ملی به دولت پیوست، در سمت سرپرست، جانشین بولتون خواهد شد. ترامپ برای چند نهاد فدرال "سرپرست" تعیین کرده است بنابراین وی می تواند کاپرمن را در این سمت باقی بگذارد یا آنطور که روز سه شنبه قول داد، جانشینی را تعیین کند.

کاپرمن ۶۸ ساله، چهار دهه را در تشکیلات امنیت ملی گذرانده و بر مسائل دفاعی، کنترل تسلیحات و هوافضا تمرکز کرده است. وی در دولت ریگان خدمت کرد و برای پیمانکاران دفاعی بوئینگ و لاکهید مارتین کار کرده است. کاپرمن دارای مدرک دکترای مطالعات راهبردی از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی است.

هوگن گیدلی، یکی از سخنگویان کاخ سفید گفت رئیس جمهور به دنبال یک مشاور امنیت ملی است که بتواند دستور کار مورد نظر او را که شامل دوری کردن از مناقشه های خارجی است انجام دهد. وی در شبکه تلویزیونی فاکس نیوز آمریکا گفت: "کاملاً واضح است که سیاست ها و اولویت های جان بولتون با سیاست ها و اولویت های رئیس جمهور ترامپ مطابقت ندارد."

پس از آنکه ترامپ دیدار پیشنهادی اوایل هفته گذشته خود در کمپ دیوید با اعضای طالبان و دولت افغانستان را لغو کرد، خبر هایی به سرعت منتشر شد مبنی بر اینکه بولتون به شدت مخالف برگزاری این نشست و توافق پیشنهادی صلح با طالبان بود. به گفته یک مقام ارشد دولت آمریکا، رئیس جمهور اعتقاد داشت بولتون "به طور کامل در تیم قرار ندارد" زیرا او از دفاع کردن علنی و قاطع از ترامپ آنطور که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه و مایک پنس، معاون رئیس جمهور این کار را انجام می دادند خودداری می کرد.

این مقام آمریکایی گفت ترامپ معتقد است بولتون و کارمندانش خبر های مربوط به اختلافات داخل دولت از جمله اختلافات مربوط به دیدار لغو شده با طالبان را فاش کرده اند. این موضوع، ترامپ را بیش از خود اختلاف، رنجیده خاطر کرده بود.

بولتون سال ۲۰۰۳ قاطعانه از تهاجم تحت هدایت آمریکا به عراق حمایت کرد و هرگز و حتی زمانی که مشخص شد تصمیم به حمله بر اساس اطلاعات نادرست بوده است عقیده اش را کنار نگذاشت. ترامپ که در ابتدا گفته بود از جنگ عراق حمایت می کند، بعدا مخالف این جنگ شد.

برکناری بولتون، غافلگیر کننده بود حتی زمانی که منزوی شدن فزاینده وی از طرف ترامپ و فقدان تاثیرگذاری اش بر موضوعات سیاست خارجی، موضوعی سری در کاخ سفید نبود. بولتون در دوره تصدی هفده ماهه اش در سمت مشاور امنیت ملی آمریکا در خصوص چند موضوع از جمله تصمیم خروج از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران از ترامپ حمایت کرد. بولتون همچنین از مواضع خصمانه در قبال کره شمالی و افغانستان حمایت می کرد که این مواضع وی را در نقطه مقابل ترامپ قرار می داد.

بولتون همچنین ابتکار عمل را در مورد ونزوئلا به دست گرفت. وی به ترامپ اطمینان خاطر داد نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا به آسانی می تواند سرنگون شود. ترامپ بر پروژه سرنگونی رئیس جمهور ونزوئلا سرمایه گذاری سیاسی کرد. وی در کاخ سفید از شخصیت های مخالف حکومت ونزوئلا استقبال کرد و خوان گوایدو، سردسته مخالفان را به عنوان رئیس جمهور این کشور به رسمیت شناخت. این در حالی است که با گذشت ۹ ماه، دولت مادورو برقرار است، مخالفان در حال ضعیف شدن هستند و تمام ماموریت متوقف شده است.

بولتون آشکارا یکی از افرادی بود که به استقبال گرم ترامپ از کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی شک داشت. زمانی که ترامپ به نخستین رئیس جمهور آمریکا تبدیل شد که ماه ژوئن به منطقه غیرنظامی شده کره قدم گذاشت و دستان رهبر کره شمالی را گرفت، حاضران در آن مراسم عبارت بودند از مایک پمپئو، وزیر امور خارجه، ایوانکا ترامپ، دختر و مشاور رئیس جمهور و جارد کوشنر، مشاور و داماد ترامپ. بولتون بیش از هزار مایل دورتر در مغولستان حضور داشت.

انتهای پیام/


افزایش تردیدها درباره قدرت مدیریت ترامپ
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها