بازدید: 10

مسیر بازگشت به برجام روز به روز سخت‌تر می‌شود/ امکان چراغ سبز آمریکا به اروپا تا یک ماه آینده

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 2036866
گروه سیاسی ــ عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه گام سوم ایران بیش از دو گام قبلی اروپایی‌ها را نگران کرده، گفت: گام سوم به زعم اروپایی‌ها توانمندی ایران را در غنی‌سازی به شدت افزایش خواهد داد و اگر آنها نتوانند نسبت به این گام واکنش مناسب نشان داده و بخشی از مطالبات ایران را پاسخ دهند دیگر مسیر بازگشت به برجام روز به روز سخت‌تر می‌شود.

غلامرضا کریمی، عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی و کارشناس مسائل بین المللی، در گفت وگو با ایکنا درباره چرایی اهمیت گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران برای طرف های مقابل گفت: جمهوری اسلامی ایران از زمان امضای برجام تا پیش از زمان اجرای گام اول کاهش تعهدات خود به همه آنچه در برجام ملزم انجامش شده بود عمل کرد اما آمریکا با خروج از برجام کاملا آن را زیر پا گذاشت و اروپا نیز در قالب 1+4 قرار بود به تعهداتش عمل کند که به هیچ یک از تعهدات یازده گانه اش عمل نکرد. در این وضعیت ایران تاکنون سه گام در جهت کاهش تعهدات خود برداشته که گام سوم برای اروپایی ها به شدت نگران کننده است.

ادامه روند کاهش تعهدات برجامی مسیر بازگشت ایران را سخت تر می کند

وی افزود: با ادامه این روند مسیر بازگشت ایران به نقطه اول نیز ضعیف تر می شود. تحقیقات بر روی سانتریفیوژهای IR6 به بالا توانمندی ایران را برای زمان گذار زیادتر می کند. با وجود اینکه ایران همواره اعلام کرده به دنبال ساخت سلاح اتمی نیست اما هراس اصلی غربی ها این است که زمان گذار هسته ای ایران کوتاه شود. گام سوم ایران نیز به زعم اروپایی ها توانمندی ایران را در غنی سازی به شدت افزایش می دهد. در حالی که طبق برجام قراربود صرفا IR1 عملیاتی شود ولی با گام سوم نه تنها IR6 شروع به کارمی کند بلکه آبشار بیست تایی هم فعال می شود و این قدرت تحقیقاتی ایران را توسعه خواهد داد و حتی رئیس جمهور اعلام کرد تمامی محدودیت هایی که ایران در حوزه تحقیق و توسعه طبق برجام پذیرفته بود با گام سوم برداشته شد و محدودیت هایی که قرار بود 10 تا 12 سال آینده برداشته شود با گام سوم کنار گذاشته شد.

کریمی اظهار کرد: طبیعی است غربی ها از این گام ایران بیش از دو گام قبلی نگران شوند و اگر نتوانند نسبت به این گام واکنش مناسب انجام داده و بخشی از مطالبات ایران را پاسخ دهند دیگر مسیر بازگشت به برجام روز به روز سخت تر می شود. البته ایران همچنان به دنبال آن است که چارچوب های برجام فعلا آسیبی نبیند و برای همین به 1+4 همچنان فرصت داده که به تعهدات خود عمل کنند و همه ظرفیت های خود را به کار گیرند. اما در صورت ادامه این روند از سوی طرف غربی ایران گام های بعدی خود را برخواهد داشت و در آن وضعیت میزان بازرسی ها و نظارت های آژانس بین المللی انرژی اتمی هم محدودتر خواهد شد.

اتحادیه اروپا بدون مجوز آمریکا ظرفیت حل و فصل برجام را ندارد

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی در پاسخ به این سؤال که آیا اروپا به دلیل ناتوانی در انجام تعهداتش به دنبال طراحی سناریویی است که ایران را مقصر شکست برجام معرفی کند، گفت: اگر غربی ها نتوانند به تعهدات خود عمل کنند با استفاده از قدرت رسانه ای تلاش می کنند ایران را در میان افکار عمومی به عنوان مقصر نابودی برجام معرفی کنند. اما واقعیت آن است که ایران در عرصه دیپلماتیک بسیار هوشمندانه عمل کرده و به طور عملی غربی ها را به نوعی «آچمز» کرده به نحوی که آنها امکان دفاع زیادی در عرصه عمومی و بین المللی از خودشان در مقابل کاهش تعهدات ازسوی ایران ندارند.

وی یادآور شد: در عرصه عملی اروپایی ها واقعا کای نمی توانند انجام دهند و دست شان برای پیشبرد برخی سیاست ها بسته است و نیازمند مجوز امریکا هستند. حتی آنها برای 15 میلیارد دلاری که می خواستند در قالب اینستکس عملیاتی کنند نیازمند مجوز امریکا هستند. به عبارتی اروپا توان و ظرفیت استراتژیک برای عملیاتی کردن برخی تصمیماتی که آمریکا با آن به شدت مخالف است، ندارد.

این کارشناس مسائل بین المللی ابراز کرد: اتفاقات اخیر نشان داد که اتحادیه اروپا ظرفیت بالایی را در حل و فصل مسئله برجام ندارد مگر اینکه آمریکایی ها به این جمع بندی برسند که خروج شان از برجام سیاست اشتباهی بوده و اگر این روند کاهش تعهدات از سوی ایران ادامه پیدا کند ایران به سرعت به سمت غنی سازی وسیع تر و با درصد بالاتر حرکت می کند و این از منظر غربی ها تهدیدی برای امنیت غرب آسیا و منطقه خلیج فارس تلقی می شود و لذا امکان دارد تا یکی دو ماه آینده چراغ سبزهایی از سوی آمریکا به اروپا نشان داده شود تا فضا برای بقای برجام ادامه فراهم شود.

کریمی تصریح کرد: از سوی دیگر ایران هم تمایلی ندارد ظرفیت و دستاورد بالایی را که به لحاظ حقوقی از برجام به دست آورده به آسانی از دست دهد. هرچقدر تنش و اختلاف بین ایران و غرب ادامه پیدا کند در نهایت باید از طریق دیپلماسی و مذاکره آن را حل کرد. بنابراین برای تنظیم یک مذاکره و قرارداد مجدد ایران به غنی سازی خیلی بیشتری احتیاج دارد تا ظرفیت بالاتری در مذاکره داشته باشد. همچنین غرب هم تمایلی ندارد دوباره یک بی نظمی در محیط منطقه ای و بین المللی شکل بگیرد و امنیتی که برای آنها در شرایط کنونی بسیار مهم است خدشه دارد شود. امروز اروپا در معرض سیل مهاجرانی از افغانستان، سوریه و جاهای دیگر است و این می تواند برای آنها ناامنی هایی ایجاد کند و لذا آنها می خواهند ایران در قالب برجام به منزله یک بازیگر طرفدار نظم موجود بین المللی رفتار کند.

گفت وگو از مهدی مخبری

انتهای پیام


مسیر بازگشت به برجام روز به روز سخت‌تر می‌شود/ امکان چراغ سبز آمریکا به اروپا تا یک ماه آینده
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها