بازدید: 10

آشفتگی سیاست خارجی آمریکا؛ ائتلاف ادعایی واشنگتن در خلیج فارس چگونه شکست خورد؟

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2036820
دولت آمریکا از زمان آغاز به کار دونالد ترامپ در کاخ سفید اقدامات زیادی با هدف اعمال فشار به ایران انجام داده، اما آنچه تاکنون در عمل روی داده و بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران نیز به آن اذعان کرده‌اند انزوای بیشتر واشنگتن در جامعه بین‌الملل بوده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ دونالد ترامپ از زمان آغاز به کار خود در کاخ سفید سیاست به اصطلاح به انزوا کشاندن ایران را یکی از اصلی ترین دستورکار های خود قرار داده است و در این راستا تلاش بسیاری را به کار بست، اما آنچه تا به امروز از سیاست خارجی دولت آمریکا در زمان ریاست جمهوری ترامپ مشاهده شده، انزوای واشنگتن در جامعه بین المللی در عرصه های مختلف بوده است.

دونالد ترامپ تاکنون چندین بار دست به عملی ساختن این راهبرد زده و تلاش کرده است تا کشور ها را علیه ایران با خود همره کند که جدیدترین این تلاش ها، ایجاد ائتلاف دریایی با هدف ادعایی حفاظت از آزادی کشتیرانی در خلیج فارس بوده است.

 

خودداری کشور ها از پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا

 

دولت آمریکا در جدیدترین اقدام ضد ایرانی خود تلاش کرد با ایجاد باصطلاح ائتلافی دریایی در تنگه هرمز با حضور طیف گسترده ای از کشور های مختلف، ضمن تقویت حضور خود در این منطقه فشار بر ایران را مضاعف کند.

ماه جولای آمریکا طرح تشکیل باصطلاح ائتلاف دریایی در خلیج فارس را با هدف ادعایی حفاظت از آزادی کشتیرانی در خلیج فارس مطرح و از کشور ها خواست تا در این ائتلاف مشارکت کنند.

وزارت خارجه آمریکا در همین راستا از ۶۰ کشور درخواست کرد تا به این ائتلاف دریایی بپیوندند، اما این ائتلاف با مخالفت اکثریت کشور ها مواجه شد.

دولت آلمان از نخستین کشور هایی بود که مخالفت خود با پیوستن به این ائتلاف دریایی را اعلام کرد؛ برلین چندین نوبت مخالفت خود را با پیوستن به این ائتلاف اعلام کرد که این مخالفت، خشم واشنگتن را در پی داشت.

 

خودداری کشور ها از پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا

 

«ریچارد گرنل»، سفیر آمریکا در آلمان با انتقاد از دولت مرکل به دلیل بی میلی برای پیوستن به ائتلاف دریایی تنگه هرمز، گفت: بزرگ ترین اقتصاد اروپا باید مسئولیت جهانی بیشتری بر عهده بگیرد.

علاوه بر آلمان دیگر متحدان آمریکا نیز از پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا خودداری کردند؛ ژاپن اعلام کرد به مأموریت امنیتی آمریکا برای محافظت از کشتی های تجاری که از آبراه های اصلی خاورمیانه عبور می کنند نمی پیوندد.

کره جنوبی، نروژ، اسپانیا، فرانسه و بسیاری دیگر از متحدان دیرینه آمریکا از جمله کشور هایی بودند که این درخواست را با پاسخ منفی جواب دادند.

 

بیشتر بخوانید: تور خالی ائتلاف دریایی آمریکا در تنگه هرمز

 

هند نیز از کشور هایی است که اعلام کرد قصد پیوستن به ائتلاف نظامی آمریکا در خلیج فارس را ندارد.

«نارندرا مودی»، نخست وزیر هند می‎گوید: دهلی نو هیچگونه اقدام نظامی برای محافظت از کشتی های خود که از تنگه هرمز عبور می کنند انجام نخواهد داد.

این نخستین بار نیست که آمریکا در صدد جلب حمایت کشور ها و همراه کردن آن ها با خود بر می آید، اما در بسیاری از موارد این طرح ها با شکست مواجه شده اند.

سال ۲۰۱۸ دولت آمریکا به صورت یکجانبه از توافق هسته ای خارج شد و تلاش کرد تا کشور های دیگر را نیز با خود همراه کند، اما در این زمینه موفق نشد و به اذعان تحلیلگران و بسیاری از مقامات کشور های غربی این اقدام انزوای بیشتر آمریکا را در پی داشت.

علاوه بر این سال ۲۰۱۸ نیز واشنگتن با همراهی ریاض درصدد ایجاد ائتلافی علیه ایران با همراهی کشور های عربی بودند.

این ائتلاف شامل کشور های مصر، اردن، عربستان سعودی و امارات بود، اما واشنگتن در ایجاد این ائتلاف نیز با شکست مواجه شد.

 

خودداری کشور ها از پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا

 

نکته قابل تامل در روابط آمریکا و متحدان سنتی‎اش در اروپا، بی اعتمادی آشکار پایتخت های اروپایی به واشنگتن است. این بی اعتمادی که اخیرا با خروج آمریکا از پیمان های بین المللی تشدید شده به گفته «برت استفنز» روزنامه نگار آمریکایی و ستون نویس نیویورک تایمز، به ویژه در زمینه اتحاد نظامی در پایتخت های کشور های عضو ناتو واضح است.

دونالد ترامپ، نخستین رئیس جمهور آمریکا نیست که از سوی اروپا با دیده تردید به آن نگریسته می شود. بدعهدی و نقض عهد واشنگتن در دوره های متفاوت سبب ایجاد هزینه برای اروپا شده بود.

در نتیجه آمریکا و اروپا بیش از پیش به دوراهی جداکننده ای نزدیک می شوند که مسیر ها و پایان متفاوتی را نیز خواهند داشت.

 
انتهای پیام/

آشفتگی سیاست خارجی آمریکا؛ ائتلاف ادعایی واشنگتن در خلیج فارس چگونه شکست خورد؟
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها