بازدید: 10

فعالان بخش خصوصی در مورد ارز 4200 تومانی چه می‌گویند؟

منبع : تابناک کد خبر: 2036779
فعالان بخش خصوصی معتقدند پرداخت ارز دولتی به منزله دادن رانت و ایجاد فساد اقتصادی در جامعه است بنابراین باید با روش‌های جایگزین جلوی این مساله گرفته شود.

به گزارش فارس پیرو فساد و رانت برخی گروه های ذی نفوذ دریافت کننده ارز دولتی 4200 تومانی و نرسیدن منافع حاصل از پرداخت ارز ترجیحی به جامعه هدف بسیاری از کارشناسان، فعالان بخش خصوصی و پژوهشگران اقتصادی معتقدند که دولت نباید پرداخت ارز 4200 تومانی را ادامه دهد یا حداقل به شیوه کنونی این سیاست را ادامه ندهد. بلکه دولت باید اقدام به اصلاح شیوه های پرداخت ارز 4200 تومانی کند که در آن همه راه های سوء استفاده بسته شود. 

به گزارش فارس، این در حالی است که در بودجه سال 98 مبلغ 14 میلیارد دلار از منابع ارزی کشور به واردات کالاهای اساسی با هدف ثبات قیمت کالاهای اساسی در بازار اختصاص یافت که در برخی از موارد هدف ثبات و کنترل قیمت کالاهای وارداتی با ارز 4200 تومان هم محقق نشده است. 

به عنوان مثال دولت برای کنترل قیمت گوشت قرمز پس از گرانی این کالا در بازار در اواخر سال گذشته بخشی از ارز دولتی را به واردات این محصول در همان زمان اختصاص داد که علیرغم واردات این کالا با ارز دولتی نه تنها قیمت این کالا در بازار کاهش نیافت بلکه در نحوه توزیع گوشت به قیمت دولتی هم مشکلاتی بوجود آمد که حاکی از آن بود که هدف اصلی از پرداخت ارز دولیت به واردات گوشت قرمز محقق نشده و جامعه هدف هم آنچنان که باید از توزیع گوشت وارداتی منتفع نشدند ضمن اینکه بعد از مدتی با تشکیل پرونده های قضایی مشخص شد که عده ای در این بخش تخلفاتی انجام داده اند که همه این اتفاقات مهر تاییدی بر فساد حاصل از اختصاص ارز دولتی به واردات بود. 

بنابراین در نهایت با تصمیم دولت گوشت قرمز و برخی از کالاها از شمول دریافت ارز دولتی خارج شد. البته در حال حاضر برخی از کالاها از جمله دارو و تجهیزات پزشکی مشمول واردات با ارز دولتی است که تصمیم گیری در مورد حذف ارز 4200 تومانی برای واردات در این بخش با توجه به حساسیت این اقلام و لزوم دسترسی جامعه به دارو با قیمت مناسب کار آسانی نیست و هرگونه تصمیم برای حذف ارز دولتی از این بخش نیازمند کار بسیار دقیق کارشناسی و در نظر گرفتن تمام جوانب و آسیب های احتمالی ناشی از این موضوع است. 

این گزارش می افزاید بنابراین علیرغم حذف ارز دولتی برای واردات برخی کالاها مثل گوشت قرمز، حبوبات، کاغذ چاپ و تحریر هنوز هم برخی اقلام از جمله شکر خام، برنج، داروهای دامی ضروری، دارو تجهیزات و ملزومات ضروری پزشکی و ... با ارز دولتی وارد می شود که از نظر کارشناسان باید برای جلوگیری از فساد و رانت، ارز 4200 تومانی حذف و جلوی سوء استفاده ها از واردات کالا با ارز ترجیحی گرفته شود. 

گفتنی است اگرچه  به گفته حسین مدرس خیابانی قائم مقام وزارت صنعت در امور بازرگانی به هیچ برنامه ای برای حذف ارز 4200 توماین نداریم و این موضوع در دستور کار قرار ندارد اما در مقابل بخش خصوصی به شدت به این امر معتقد است چنانچه در بیانیه اتاق بازرگانی ایران در مورد حذف ارز 4200 تومانی برای واردات کالا آمده است : «تفاوت معنادار نرخ ارز ترجیحی با نرخ های نیمایی و آزاد به گسترش رانت و فساد در جامعه و کاهش اعتماد عمومی به توان سیاستگذاری دولت منجر شده است». 

مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران هم در جلسه ای درباره حذف ارز 4200 تومانی گفته است: تقریبا تمامی روسای کمیسیون های اتاق های بازرگانی تهران با حذف ارز 4200 تومانی مخالفند زیرا با توجه به اینکه افراد خاص موفق به دریافت ارز دولتی می شوند این موضوع باعث رانت وفساد در اقتصاد می شود.

* یارانه ارز 4200 تومانی مستقیم به مردم پرداخت شود

عباس آرگون عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در رابطه با حذف ارز 4200 تومانی گفت: اختصاص ارز 4200 تومانی به واردات کالاهای اساسی در اصل یارانه دادن غیر مستقیم است، در حالی است که بهتر است با پرداخت مستقیم این یارانه به اقشار کم درآمد جامعه اجازه دهیم که آنها خودشان برای نحوه هزینه کرد این یارانه تصمیم گیری کنند. 

محمد اتابک تایب رئیس اتاق بازرگانی تهران در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس  در رابطه با موضوع یاد شده اظهار داشت:  ارز دولتی در جامعه جاری است و به نحوی دولت از آن پشتیبانی می کند اما واقعیت آن است که علیرغم پرداخت ارز دولتی در جامعه افزایش قیمت کالاهای مختلف اتفاق افتاده و این امر حاکی از آن است که بخش عمده ای از  استفاده کنندگان از ارز دولتی 4200 تومانی حاضر به ارائه خدماتشان با نرخ ارز دولتی نیستند. 

نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: با توجه به این موضوع بهترین اقدام یکسان سازی نرخ ارز است تا با این کار به سطح دستمزدها تعادل داده شود و سطح درآمد دولت با واقعی کردن بسیاری از این مسائل تعادل بخشیده شود. 

اتابک اظهار داشت: توزیع ارز دولتی، سود بسیار کمی برای دهک های پایین درآمدی داشته است بنابراین باید دولت روی این موضوع تجدید نظر کند و یکسان سازی نرخ ارز را انجام دهد. 

گفتنی است آنچه براساس پرونده های اخیر قضایی در مورد سوء استفاده از دریافت ارز 4200 تومانی در یک سال اخیر مطرح شده نشانه آن است که فساد و رانت تقریبا جزء لاینفک برخی از بخش های وارد کننده کالا با ارز 4200 تومانی بوده است اما حذف آن با توجه به حساسیت در برخی بخش ها بخصوص بخش های دارویی کار آسانی نیست.

این در حالی که واردکنندگان دارو هم معتقدند بجای پرداخت ارز 4200 تومانی به واردکنندگان، یارانه دارو از طریق بیمه ها به بیماران تعلق گیرد که البته در این صورت بخشی از اقشار جامعه که فاقد بیمه درمانی هستند نمی توانند از یارانه دارو بهره مند شوند که این موضوع هم جای تأمل بسیار دارد. 

به هر حال آنچه که مسلم است یا باید در صورت ادامه واردات با ارز دولتی  جلوی هر گونه فساد و رانت حاصل از پرداخت ارز دولتی به روش های مختلف گرفته شود یا پرداخت ارز 4200 تومانی با در نظر گرفتن تمام جوانب خوب و بد آن برای واردات واردات متوقف شود. 


فعالان بخش خصوصی در مورد ارز 4200 تومانی چه می‌گویند؟
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13
 • فعالان بخش خصوصی در مورد ارز 4200 تومانی چه می‌گویند؟


  فعالان بخش خصوصی معتقدند پرداخت ارز دولتی به منزله دادن رانت و ایجاد فساد اقتصادی در جامعه است بنابراین باید با روش‌های جایگزین جلوی این مساله گرفته شود.
 • حذف ارز 4200 تومانی تورم زا نیست


  شبکه کانون های تفکر ایران ضمن تاکید بر ضرورت افزایش یارانه نقدی از محل حذف ارز 4200 تومانی اعلام کرد: اکثر کالاهای مشمول دریافت ارز ترجیحی در حال حاضر به قیمت معادل قیمت بازار ارز آزاد رسیده‌اند و عملا با حذف ارز ترجیحی امکان افزایش قیمت بیشتری برای
 • ارز 4200 تومانی برای کاغذ


  وزیر صنعت گفت: بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دولت چند جلسه برگزار کردیم و خوشبختانه برای سال 98 ارز کاغذ به صورت 4200 تومانی خواهد بود و این امر ابلاغ شد.
 • واردات لاستیک به شرط ارز 4200 تومانی


  واردکنندگان لاستیک خودروهای سنگین برای واردات با ارز ۴۲۰۰ تومان مکلف به تاییدیه مکتوب شدند.
 • دلار 4200 تومانی برگشت


  طبق اعلام رئیس کل بانک مرکزی، دلار تک نرخی بار دیگر با دستور رئیس جمهور به ۴۲۰۰ تومان برگشته و تا فرودین ۹۸ تغییر نخواهد کرد.
 • دلار 4200 تومانی برگشت


  طبق اعلام رئیس کل بانک مرکزی، دلار تک نرخی بار دیگر با دستور رئیس جمهور به ۴۲۰۰ تومان برگشته و تا فرودین ۹۸ تغییر نخواهد کرد.
 • دلار 4200 تومانی برگشت


  طبق اعلام رئیس کل بانک مرکزی، دلار تک نرخی بار دیگر با دستور رئیس جمهور به ۴۲۰۰ تومان برگشته و تا فرودین ۹۸ تغییر نخواهد کرد.
 • 9 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی گُم شد


 • دلار 4200 تومانی تمام شد


  با قیمت‌گذاری امروز بانک مرکزی دلار ۴۲۰۰ تومانی از این پس ۴۳۰۰ و احتمالا بالاتر قیمت‌ خواهد خورد و این نرخ مرجع آن است، یعنی قیمتی که صادرکننده و واردکننده می‌توانند دلار خود را عرضه و یا خریداری کند، متفاوت خواهد بود.
 • کارنامه 3 ماهه ارز 4200 تومانی


  در پی جهش های ارزی از هفته های پایانی فروردین ماه بود که دولت با تعیین نرخ 4200 تومان برای واردکنندگان و تضمین تامین ارز برای واردات، سعی کرد افزایش بیشتر نرخ ارز را مهار کند و مانع از انتقال این تورم ارزی بر تورم داخلی شود
 • دلار 4200 تومانی عملیاتی نمی‌شود


  عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه اتاق بازرگانی صریح و تند در مورد تصمیمات دولت موضع‌گیری کند، گفت: باید به مسئولان شوک و تکان داد، زیرا توجه ندارند که این مسیرهایی که می‌روند، ما را چه قدر به سمت سقوط می‌برد.
 • نعمت‌زاده: دولت ارز 4200 تومانی را حذف کند


  وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت از دولت خواست با توجه به تجربه ۴۰ سال گذشته، ارز دولتی را حذف کند چرا که سیاست چند نرخی بودن ارز و ارز ترکیبی به تولید ضربه می‌زند.
 • نعمت‌زاده: دولت ارز 4200 تومانی را حذف کند


 • کارنامه آذرماه دلار 4200 تومانی


 • رانت دلار 4200 تومانی این بار در بازار آهن


  روند معاملاتی قیمت ورق گرم B به‌عنوان مواداولیه تولید لوله و پروفیل در بورس کالا در سال1396 نشان می‌دهد قیمت این محصول با 30درصد رشد از 1996 تومان در پایان سال به 2619تومان رسیده؛ اما در همین دوره قیمت لوله و پروفیل با 41درصد رشد از 2200تومان به 3100

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها