بازدید: 11

واکنش بازارها به برکناری بولتون

منبع : سایت خبری آفتاب کد خبر: 2036746
برکناری سومین مشاور امنیت ملی کاخ سفید چه تاثیری بر بازارهای جهانی گذاشت؟ خروج جان بولتون از دولت ترامپ با دو نوع واکنش در بازارها همراه شد. برخی بازارها که واکنش خوشبینانه‌ای به برکناری بولتون به دلیل کاهش تنش‌های ژئوپلیتیک در برخی مناطق داشتند، به استقبال این خبر رفتند. برخی دیگر به دلیل رشد شاخص نااطمینانی سیاسی به بالاترین سطح از سال ۱۹۹۹ میلادی، واکنش تاخیری از خود بروز دادند.
آفتاب‌‌نیوز :

در گروه اول، بیشترین اثرپذیری از برکناری جان بولتون، سهم بازار نفت بود؛ طلای سیاه به سرعت به خروج این مقام با کاهش قیمت واکنش نشان داد؛ چرا که معامله گران بازار تصور می کردند، برکناری او به معنای کاهش تنش های ژئوپلیتیک در خاورمیانه خواهد بود. با وجود این، عبور آمریکا از بولتون برای برخی دیگر از بازیگران بازارهای جهانی از جمله بازار اونس، نشان دهنده عدم انسجام در کاخ سفید و سیگنالی از افزایش نااطمینانی های سیاسی اقتصادی بود.

این موضوع در مقطع بسیار کوتاهی باعث تقویت محدود و با احتیاط طلا شد؛ البته در ادامه، فضای این بازار آرام و عادی شد و قیمت زیر کانال ۱۵۰۰ دلاری باقی ماند. اما تمام واکنش بازار های جهانی به خروج بولتون از کاخ سفید معطوف نمی شد و نشست پولی بانک مرکزی اروپا یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر تغییرات بازارها محسوب می شود؛ بر اساس برنامه پیشین نهاد پولی ناحیه یورو قرار است نرخ بهره در این نشست بار دیگر کاهش یابد و در قلمرو منفی تثبیت شود.

اخراج بولتون طلا را به کانال ۱۵۰۰ نبرد

اونس طلا دیروز در قیمت ۱۴۸۷ دلاری باز شد و در بازارهای آسیایی رشد چندانی نکرد. با اینکه انتظار می رفت تقاضا برای ذخایر امن، طلا را به بالای مرز ۱۵۰۰ دلاری ببرد؛ اما اونس تنها ۵/ ۰ درصد افزایش در کارنامه خود به ثبت رساند. به این ترتیب، طلا همچنان پایین تر از مرز روانی ۱۵۰۰ دلاری باقی مانده است. اونس تا عصر دیروز سقف ۱۴۹۵ دلاری را لمس کرد اما نتوانست از آن عبور کند. عامل دیگری که بر اونس اثرگذار خواهد بود؛ نشست پولی بانک مرکزی اتحادیه اروپا به شمار می رود.

این اجلاس قرار است با کاهش بیشتر نرخ بهره همراه شود و سرمایه گذاران منتظر تکثیر سیاست پولی انبساطی هستند که با تضعیف یورو و سایر ارزهای دیگر همراه خواهد شد. در صورتی که تضعیف ارزهای اروپایی به شاخص دلار آمریکا سرایت کند، می توان انتظار افزایش بیشتر قیمت اونس طلا را داشت.

البته دیروز تقویت شاخص دلار مانعی بر سر راه اونس جهانی بود. این شاخص تا ساعت ۴ بعدازظهر دیروز به بالای مرز ۵/ ۹۸ واحدی رفته بود و قیمت طلای جهانی را تحت فشار قرار داد. این اتفاق در حالی رخ داد که در ساعاتی از روز سه شنبه بازار طلا در واکنش به کناره گیری بولتون افزایش محدودی را به ثبت رسانده بود.

اثر اخراج بولتون بر بازار نفت

بیشترین اثر کنار رفتن بولتون از کاخ سفید در بازار نفت نمایان شد، ولی این اثر در بازار طلای سیاه نیز ماندگار نبود. در واقع اخراج مشاور امنیت ملی آمریکا از کاخ سفید، برای ساعاتی معاملات روز سه شنبه را در بازار جهانی نفت تحت تاثیر قرار داد. فعالان بازار، خروج جان بولتون از دولت ترامپ را به مثابه کاهش تنش ها در خاورمیانه ارزیابی کردند و کاسته شدن از ریسک های ژئوپلیتیک این منطقه، باعث افت نسبی قیمت ها شد، هر چند این اثر پایدار نبود. در واقع به رغم افت قیمت نفت تحت تاثیر خروج بولتون، کم کم عوامل دیگر در بازار طلای سیاه فضای بازار را در دست گرفتند و جهت قیمت طلای سیاه را تغییر دادند.

می توان گفت تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۷) اثر اخراج بولتون از کاخ سفید خنثی و کاهش بیش تر از انتظار ذخایر نفت خام تجاری آمریکا، تبدیل به موتور تقویت قیمت ها شد و با افزایش ۸۱ سنتی بهای هر بشکه نفت خام برنت، به ۱۹/ ۶۳ دلار رسید. هر بشکه نفت خام آمریکا نیز دیروز ۷۸ سنت رشد داشت و به ۱۸/ ۵۸ دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش رویترز، موسسه نفت آمریکا (API) تخمین می زند حجم ذخایر نفت خام تجاری آمریکا در هفته گذشته ۲/ ۷ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده باشد. آمار رسمی شامگاه چهارشنبه به وقت ایران از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر می شود. یکی از نگرانی های افزایشی های بازار نفت همواره میزان ذخایر نفت آمریکا بوده و افت آنها، معمولا انتظارات صعودی را فعال تر می کند.

البته نمی توان انکار کرد که کنار رفتن مشاور امنیت ملی جنگ طلب آمریکا سبب شد تا در فاصله ای کمتر از چند دقیقه نفت خام با ریزش یک دلاری قیمت در هر بشکه مواجه شود. همچنین تحت تاثیر کنار رفتن بولتون، نفت خام تگزاس که در محدوده نزدیک به ۷۶/ ۵۸ دلار در هر بشکه معامله می شد با کاهش نزدیک به ۲ درصد به ۶۴/ ۵۷ دلار رسید.

اثر مقطعی کاهشی برکناری بولتون در بازار نفت از آنجا بیشتر آشکار می شود که پیش از این اتفاق طلای سیاه در حال افزایش قیمت بود. سیگنال های وزیر جدید نفت عربستان سعودی مبنی بر تداوم توافق کاهش تولید و تعمیق آن، موجب جهش قیمت ها به بالاترین سطح از ابتدای آگوست به این سو شده بود. در این شرایط، اعلام پایان کار بولتون در کاخ سفید ریزش محدود قیمت ها را در پی داشت.

جان کیلداف، تحلیلگر ارشد بازار نفت جهانی در رابطه با اینکه چرا همزمان با توییت ترامپ و اعلام اخراج بولتون بهای طلای سیاه کاهش یافت، می گوید: «با رفتن بولتون، نگرانی ها از وقوع تنش نظامی میان آمریکا و ایران نیز از بین رفت. او از زمان ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش به دنبال حمله نظامی به ایران بود؛ موضوعی که بازار نفت را به شدت تحت تاثیر قرار می داد.»

برخی تحلیلگران نیز انتظار داشتند با تحولات رخ داده در کاخ سفید، نفت ایران با محدودیت کمتری وارد بازار شود؛ عاملی که می تواند باعث فشار بر قیمت ها شود.

بازارهای کالایی پس از وداع با بولتون

خروج جان بولتون، به عنوان فردی جنگ طلب، از مجموعه کاخ سفید قیمت کامودیتی ها را دستخوش نوسانات آنی و جدی کرد. تلقی بازارهای کالایی این بود که برکناری بولتون به کاهش سیاست های ستیز ه جویانه آمریکا منجر می شود. از همین رو هم قیمت مس و روی افزایشی شد. مس از ۵۷۸۵ دلار در تن با رشد ۷/ ۰ درصدی تا سطح ۵۸۲۵ دلاری صعود کرد و قیمت روی نیز از ۲۳۱۰ دلار با صعود ۵/ ۱درصدی همراه شد و به ۲۳۴۶ دلار در تن رسید.

بازار سهام پرنوسان اما روبه بالا

بازار سهام آمریکا با توجه به ۳ شاخص اصلی خود روز گذشته با رشد محدودی که پس از فراز و نشیب های بسیاری رقم خورد، به کار خود پایان داد. شاخص S&P۵۰۰ نزدیک به ۰۳/ ۰ درصد تقویت شد، شاخص میانگین صنعتی داوجونز نیز توانست در نهایت رشد ۳/ ۰ درصدی را برای خود به ثبت رساند، اما شاخص نزدک کامپوزیت با افت ۰۴/ ۰ درصدی تنها شاخص مهم وال استریت بود که روند نزولی روزانه داشت. شاخص ۲۰۰۰Us Small cap بیشترین رشد روزانه را به نام خود ثبت کرد و بالغ بر ۹/ ۱ درصد تقویت شد. شاخص های آسیایی روند نزولی داشتند؛ شاخص CSI ۳۰۰ چین نزدیک به ۷۵/ ۰ درصد ریزش را تجربه کرد. شاخص های اروپایی برخلاف بورس های آسیایی رشد کردند. شاخص Dax آلمان با رشد ۷۷/ ۰ درصدی و شاخص بورس لندن حدود یک درصد تقویت شد. رشد شاخص های اروپایی بیشتر به دلیل انتظار کاهش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی اتحادیه اروپا رقم خورده است.

رشد بازدهی اوراق خزانه

در بازار اوراق آمریکا، نسخه های مختلف خزانه داری با سررسید های متنوع افزایشی شدند و منحنی بازدهی اوراق که با تفاضل نرخ سود ۱۰ساله ها و ۲ ساله ها سنجیده می شود از محدوده منفی خارج شد. هر دو نسخه رشد کردند، اما رشد نسخه ۱۰ ساله بیش از نسخه ۲ ساله بود. در معیار دیگری که تفاضل اوراق ۱۰ساله با ۳ماهه سنجیده می شود، با اینکه شاخص همچنان در قلمرو منفی باقی مانده، اما از منفی ۴۵/ ۰ درصد به منفی ۲۵/ ۰ درصد رسیده است. اوراق با سررسید ۳۰ ساله نیز که برای نخستین بار در تاریخ انتشارشان از سال ۱۹۷۰ به زیر بازدهی ۲ درصدی رسیده بود، به بالای این سطح جهش کرد.

منبع: دنیای اقتصاد


واکنش بازارها به برکناری بولتون
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10
 • واکنش بازارها به برکناری بولتون


  برکناری سومین مشاور امنیت ملی کاخ سفید چه تاثیری بر بازارهای جهانی گذاشت؟ خروج جان بولتون از دولت ترامپ با دو نوع واکنش در بازارها همراه شد. برخی بازارها که واکنش خوشبینانه‌ای به برکناری بولتون به دلیل کاهش تنش‌های ژئوپلیتیک در برخی مناطق داشتند، به
 • واکنش بازارها به برکناری بولتون


  برکناری سومین مشاور امنیت ملی کاخ سفید چه تاثیری بر بازارهای جهانی گذاشت؟ خروج جان بولتون از دولت ترامپ با دو نوع واکنش در بازارها همراه شد. برخی بازارها که واکنش خوشبینانه‌ای به برکناری بولتون به دلیل کاهش تنش‌های ژئوپلیتیک در برخی مناطق داشتند، به
 • واکنش ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا به برکناری بولتون / وزیر صنعت ونزوئلا: بولتون بزرگترین دروغگو بود


  دولت سوسیالیست ونزوئلا، خوشحالی خود در رابطه با اخراج مشاور امنیت ملی آمریکا را ابراز کرد. نگرش و اظهارات تند بولتون همواره عامل خشم رهبران چپ دولت ونزوئلا بوده است.
 • واکنش شمخانی به برکناری بولتون


  دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان تأکید کرد عزل و نصب مقامات در آمریکا تأثیری بر ادراک ایران از ماهیت سیاست‌های آمریکا ندارد.
 • واکنش نتانیاهو به برکناری بولتون چه بود؟


  نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در اولین واکنش خود به برکناری مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که سیاست‌های آمریکا در قبال ایران به رغم این برکناری سختگیرانه است.
 • واکنش نتانیاهو به برکناری بولتون


 • واکنش نتانیاهو به برکناری جان بولتون


  نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در اولین واکنش خود به برکناری مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که سیاست‌های آمریکا در قبال ایران به رغم این برکناری سختگیرانه است.
 • واکنش نتانیاهو به برکناری جان بولتون


  نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در اولین واکنش خود به برکناری مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که سیاست‌های آمریکا ...
 • واکنش لاوروف به برکناری بولتون


  وزیر امور خارجه روسیه به برکناری مشاور امنیت ملی آمریکا واکنش نشان داد.
 • واکنش شمخانی به برکناری «جان بولتون»


  دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان تأکید کرد عزل و نصب مقامات در آمریکا تأثیری بر ادراک ایران از ماهیت سیاست‌های آمریکا ندارد.
 • واکنش لاوروف به برکناری بولتون


  سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به برکناری مشاور امنیت ملی دولت ترامپ واکنش نشان داد.
 • اولین واکنش نتانیاهو به برکناری جان بولتون


  ترامپ روز سه‌شنبه در حساب توییتری خود نوشته بود: «شب گذشته به جان بولتون اطلاع دادم که دیگر در کاخ سفید به خدمات او نیاز نیست. من و همین‌طور برخی از افراد دیگر در دولت با بعضی از پیشنهادهای او به شدت مخالف بودیم، بنابراین از جان خواستم استعفایش را تق
 • اولین واکنش نتانیاهو به برکناری جان بولتون


  نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در اولین واکنش خود به برکناری مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که سیاست‌های آمریکا در قبال ایران به رغم این برکناری سختگیرانه است.
 • واکنش واعظی به برکناری جان بولتون: او دشمن دیپلماسی بود


  رئیس دفتر رئیس جمهوری، جان بولتون را دشمن دیپلماسی خواند و با اشاره به استعفای وی تاکید کرد: سیاست‌های جنگ طلبانه، مداخله جویانه و بی ثبات کننده او در دوران کوتاه حضورش در سمت مشاور امنیت ملی آمریکا سرانجام بدون هیچ نتیجه ای و روبرو شدن با شکست کامل،
 • واکنش لاوروف به برکناری بولتون: او یک سبک خشن دارد/ در خیلی مسائل با او اختلاف‌نظر داشتیم


  لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که در یک نشست خبری در مسکو صحبت می‌کرد، ابتدا در خصوص دیدگاههای سیاسی بولتون به خبرنگاران گفت: «ما بر خیلی مسائل با وی اختلاف‌نظر داشتیم. او یک سبک خشن دارد و به استفاده از روش‌های خشونت‌آمیز مانند اقدامات نظامی متکی است.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها