بازدید: 10

بخور و نخورها برای به حداقل رساندن تداخل غذا و دارو چیست؟

منبع : سایت خبری آفتاب کد خبر: 2036723
سرپرست واحد آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور با ارائه توصیه‌هایی برای به حداقل رساندن تداخل غذا و دارو، گفت: داروها را با نوشیدنی‌های داغ مخلوط یا مصرف نکنید، زیرا گرما عملکرد دارو را تغییر می‌دهد.
آفتاب‌‌نیوز :

هدف از کاهش تداخل غذا و دارو این است که مقدار داروی تجویز شده، تأثیر مورد نظر را در بدن ایجاد کند و ضمن حفظ وضعیت تغذیه ای مطلوب، موجب بروز کمترین عارضه جانبی شود. در این صورت، نیاز به مصرف داروی اضافی نبوده و همچنین هزینه های خدمات بهداشت و درمان کاهش می یابد.

مینا کاویانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: از مصرف هم زمان شیر با بعضی داروها مانند مکمل آهن و بیشتر آنتی بیوتیک ها خودداری شود، زیرا موجب کاهش تاثیر این داروها می شود.

وی با اشاره به اینکه مصرف مکمل آهن با آب مرکبات به دلیل وجود ویتامین C، موجب جذب بهتر آهن می شود، گفت: دارو را داخل غذا نریزید یا پوشش کپسول را باز نکنید، مگر اینکه پزشک به شما توصیه کرده باشد.

کاویانی تاکید کرد: حتماً برچسب دارو را هنگام تحویل بخوانند تا اگر موردی را نمی دانستند از پزشک یا دکتر داروساز بپرسند، بروشور داروها را به دقت مطالعه کنند تا از شرایط نگهداری، مصرف و عوارض جانبی احتمالی آن آگاه شوند.

وی با تاکید بر اینکه بیماران فقط دستور پزشک برای مصرف داروها را اجرا کنند، گفت: در صورتی که دستور خاصی ذکر نشده، بهتر است داروهای خوراکی جامد همراه با یک لیوان آب مصرف شوند تا دارو سریعتر حل شده و احتمال جذب آن افزایش یابد.

تداخل غذا و دارو

وی اظهار داشت: دارو با هدف بیشترین اثربخشی به منظور دستیابی به سلامتی برای بیمار تجویز می شود اما باید دانست اغلب داروها به ویژه انواع خوراکی آن ها، می توانند دستخوش تغییراتی توسط غذاهای مصرفی بیمار شوند.

کاویانی بیان داشت: همچنین از طرف دیگر داروها نیز می توانند هضم، جذب و دسترسی بدن به مواد مغذی را تحت تأثیر قرار دهند. از آنجا که جذب اکثر داروهای خوراکی و مواد غذایی در قسمت ابتدای روده باریک، انجام می شود، توجه به واکنش های متقابل غذا و دارو بر همدیگر بسیار مهم است.

سرپرست واحد آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور بیان داشت: عواملی نظیر نوع و مقدار دارو، نوع غذای مصرفی، زمان مصرف غذا، وجود سایر بیماری ها و سوءتغذیه نیز می تواند برهم کنش غذا و دارو را تحت تأثیر قرار دهد.

تأثیر دارو بر وضعیت غذا و تغذیه

وی به تاثیر داروها بر وضعیت تغذیه اشاره کرد و گفت: بعضی داروها سرعت عبور مواد غذایی از دستگاه گوارش را افزایش می دهند و در نتیجه فرصت هضم مواد غذایی و جذب کافی مواد مغذی کاهش می یابد. بسیاری از داروهای ملین و مسهل این ویژگی را دارند بنابراین مصرف خودسرانه و بی رویه آن ها در درازمدت می تواند زمینه را برای بروز برخی کمبودهای تغذیه ای فراهم کند.

کاویانی با اشاره به اینکه داروها بر فعالیت آنزیم ها و شیره های گوارشی تاثیر دارند، گفت: دسته ای از داروها به خصوص آن هایی که برای کاهش سطح کلسترول خون (مانند کلستیرامین و کلوفیبرات) و همچنین برای کاهش وزن (مثل ارلیستات) تجویز می شوند، می توانند بسته به نوع ساز و کارشان، موجب مهار فعالیت آنزیم های گوارشی یا اسیدهای صفراوی که برای هضم چربی ها ضروری هستند، شوند. به همین دلیل می توانند اختلال در هضم و جذب چربی ها و ویتامین های محلول در چربی شامل ویتامین های A, D, E, K را به دنبال داشته باشند.

وی افزود: بعضی از داروها به ویژه آن ها که بر ترشحات اسیدی معده تأثیر می گذارند، اغلب موجب کاهش ترشح اسید معده می شوند. با توجه به اینکه اسیدیته معده یکی از عوامل مهم در هضم و جذب بسیاری از مواد مغذی است، مصرف طولانی مدت چنین داروهایی می تواند باعث اختلال در جذب برخی مواد مغذی مانند ویتامین B۱۲ و آهن و در نتیجه بروز مشکلاتی مثل کم خونی شود. از جمله این داروها می توان به رانیتیدین، فاموتیدین، امپرازول و پنتوپرازول که برای درمان زخم معده و رفلاکس مری تجویز می شوند، اشاره کرد.

کاویانی به تاثیر مصرف برخی داروها بر حس بویایی و چشایی افراد اشاره کرد و گفت: بسیاری از داروها احساس مزه یا بوی غذاها را تحت تأثیر قرار می دهند، داروها می توانند با تغییر احساس مزه، کاهش حس چشایی یا ایجاد مزه ناخوشایند، میزان دریافت غذا را تحت تأثیر قرار دهند.

وی افزود: از جمله این داروها می توان داروی ضد فشار خون کاپتوپریل (کاپوتن)، داروی آنتی نئوپلاستیک سیس پلاتین( پلاتینول آکیو) در شیمی درمانی و داروی ضدتشنج (فنی توئین) را نام برد.

کاویانی افزود: خشکی دهان نیز عارضه دیگری است که در درازمدت علاوه بر به هم خوردن تعادل تغذیه ای و کاهش وزن نامطلوب می تواند باعث پوسیدگی دندان ها، بیماری لثه و التهاب زبان و دهان شود. از جمله داروهایی که منجر به ایجاد خشکی دهان می شوند، می توان به داروی ضدافسردگی آمی تریپتیلین (الاویل) و آنتی هیستامین هایی مثل دیفن هیدرامین اشاره کرد.

رابطه نوع غذا بر تاثیرگذاری دارو

وی به تاثیر غذا بر داروها اشاره کرد و گفت: تأثیر بر قدرت جذب داروها یکی از موارد تاثیر غذاها بر داروهاست که مردم باید ضمن آگاهی این موضوعات، آنها را رعایت کنند.

کاویان افزود: وجود غذا در دستگاه گوارش می تواند باعث کاهش جذب دارو یا کاهش زیست فراهمی آن، یعنی بخشی از دارو که به جریان خون می رسد، شود. برای مثال جذب داروهای ضد پوکی استخوان مثل رزیدرونات (اکتونل) یا آلندرونات (فوزاماکس)، وقتی با غذا خورده شوند، کم می شود و اگر با قهوه یا آب پرتقال خورده شوند، جذبشان تا ۶۰ درصد کاهش می یابد. بنابراین طبق دستورالعمل، مصرف این داروها باید حداقل ۳۰ دقیقه قبل از مصرف هرگونه غذا، نوشیدنی یا دارو با معده خالی و آب باشد.

سرپرست واحد آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور گفت: همچنین مکمل آهن باید با یک لیوان آب یا آب میوه ترجیحاً آب مرکبات مثل آب پرتقال، خورده شود زیرا جذب آن وقتی با غذا خورده می شود تا ۵۰ درصد کاهش می یابد.

وی ادامه داد: در صورتی که برای پیشگیری از عوارض گوارشی، مکمل آهن با غذا مصرف می شود نباید همراه مواد غذایی مانند تخم مرغ، مکمل های فیبر غذایی، غذاهای حاوی سبوس، چای، قهوه، لبنیات و مکمل های کلسیم باشد.

به گفته کاویانی، وجود مواد معدنی مانند آهن، روی، منیزیوم، کلسیم و آلومینیوم در بعضی مواد غذایی می تواند با متصل شدن به دارو، جذب آن را کم کند. برای مثال اگر مصرف لبنیات حاوی کلسیم هم زمان با آنتی بیوتیک هایی مانند سیپروفلوکساسین یا تتراسایکلین باشد، تشکیل کمپلکس های نامحلول داده و جذب این داروها را کم می کند.

وی گفت: اتصال برخی اجزای موجود در غذا به دارو نیز می تواند جذب دارو را کاهش دهد. برای نمونه رژیم غذایی سرشار از فیبر غذایی می تواند با اتصال به داروهای ضدافسردگی مثل آمی تریپتیلین (الاویل)، جذب آن را کاهش دهد. همچنین داروی قلبی دیگوکسین (لانوکسین) هم نباید با غذاهای غنی از سبوس گندم یا بلغور جو خورده شود.


بخور و نخورها برای به حداقل رساندن تداخل غذا و دارو چیست؟
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15
 • بخور و نخورها برای به حداقل رساندن تداخل غذا و دارو چیست؟


  سرپرست واحد آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور با ارائه توصیه‌هایی برای به حداقل رساندن تداخل غذا و دارو، گفت: داروها را با نوشیدنی‌های داغ مخلوط یا مصرف نکنید، زیرا گرما عملکرد دارو را تغییر می‌دهد.
 • بخور و نخورها برای به حداقل رساندن تداخل غذا و دارو چیست؟


  سلامت نیوز: سرپرست واحد آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور با ارائه توصیه هایی برای به حداقل رساندن تداخل غذا و دارو، گفت: داروها را با نوشیدنی های داغ مخلوط یا مصرف نکنید، زیرا گرما عملکرد دارو را تغییر می دهد. به گزارش سل
 • تغذیه قبل از بارداری، بخور نخورها


  قبل از اقدام به بارداری چه چیزهای بخوریم و چی نخوریم؟
 • تغذیه ماه نهم بارداری، بخور نخورها!


  استفاده از کرفس و گشنیز چه در دوران لقاح و چه در دوران بارداری ممنوع است.
 • تغذیه ماه سوم بارداری، بخور نخورها!


  برخی مشکلات موجود در مادر باردار مانند تهوع، بی خوابی یا گرسنگی می‌توانند در این ماه همچنان موجود باشند یا این که در برخی از مادران این مشکلات تا حد زیادی رفع می‌شوند.
 • اقدامات قبل از بارداری، بخور نخورها


  بهترین نوع برنامه غذایی برنامه ای است که با هرم غذایی هماهنگ باشد. در ضمن هر روز یک عدد قرص اسید فولیک هم بخورید.
 • بخور نخورها نزدیک زایمان


  خانم هایی که نزدیک زمان زایمانشان شده است بهتر است از یک سری خوراکی های مفید در این زمینه بهره بگیرند و یک سری پرهیزها را در نظر بگیرند پیشنهاد ما استفاده از این خوراکی هاست.
 • تغذیه های دوران بارداری، بخور و نخورها!


  مصرف متعادل ماهی و تخم مرغ هم مفید است، از زیاده روی در خوردن پرهیز کنید.
 • تغذیه کودکان دبستانی، بخور و نخورها


  کودکان به دلیل رشد و فعالیت نیاز به انرژی، پروتئین و مواد مغذی کافی دارند. تغذیه مناسب می‌تواند موجب رشد کافی و افزایش قدرت یادگیری طی دوران تحصیل شود.
 • تغذیه مادران باردار، اهمیت بخور نخورها!


  این رژیم بایستی توسط زن رعایت شود و نوع تغذیه ی مرد به طور مطلق تاثیری در مکانیسم این عمل ندارد، ولی مصرف ان توسط زوجین موجب آسانی اجرای آن می شود.
 • بخور نخورها در زنانی که دیابت بارداری دارند؟


  بهترین شکل مصرف نان، استفاده از نان سبوس دار آن است و بهترین گزینه استفاده از نان سنگک است.
 • روش‌های به حداقل رساندن خسارت سرمازدگی چیست؟


  معاون فنی سازمان حفظ نباتات گفت: ایجاد گردش هوا، محلول پاشی و آبیاری بارانی از جمله اقدامات اساسی برای جلوگیری از نشست سرما در باغات است.
 • تلاش سازمان بنادر برای به حداقل رساندن آثار تحریم‌ها


  معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: محدودیت های ناشی از تحریم های یک جانبه در آینده هر چند ممکن است نگرانی هایی ایجاد کرده باشد، اما تلاش و پیگیری ما در سازمان بنادر بر این است که آثار احتمالی ناشی از آن را به حداقل برسانیم.
 • تلاش سازمان بنادر برای به حداقل رساندن آثار تحریم‌ها


  معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: محدودیت های ناشی از تحریم های یک جانبه در آینده هر چند ممکن است نگرانی هایی ایجاد کرده باشد، اما تلاش و پیگیری ما در سازمان بنادر بر این است که آثار احتمالی ناشی از آن را به حداقل برسانیم.
 • تلاش سازمان بنادر برای به حداقل رساندن آثار تحریم‌ها


  معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: محدودیت های ناشی از تحریم های یک جانبه در آینده هر چند ممکن است نگرانی هایی ایجاد کرده باشد، اما تلاش و پیگیری ما در سازمان بنادر بر این است که آثار احتمالی ناشی از آن را به حداقل برسانیم.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها