بازدید: 11

با عدم تحمل لاكتوز چه كنیم

منبع : سایت خبری آفتاب کد خبر: 2036719
عدم تحمل لاكتوز به ناتوانی در هضم لاكتوز گفته می‌شود. دل‌پیچه، تهوع و نفخ پس از مصرف لبنیات مهمترین علایم این عارضه هستند كه با رعایت رژیم غذایی مناسب می‌توان بر آن غلبه كرد.
آفتاب‌‌نیوز :

لاكتوز قند طبیعی موجود در شیر و دیگر مواد لبنی است. این قند از گلوكز و گالاكتوز ساخته می شود. بدن حاوی آنزیمی به نام لاكتاز است. وجود لاكتاز برای تجزیه و هضم لاكتوز ضروری است. اگر مقدار لاكتاز در بدن كافی نباشد، حالتی به نام عدم تحمل لاكتوز بوجود می آید كه شخص پس از مصرف لبنیات دچار دل پیچه، تهوع، نفخ، دل درد یا اسهال می شود. تنها راه حل این مشكل، آگاهی از رژیم غذایی مناسب و اجتناب از مصرف موادی است كه حاوی لاكتوز است.

***رژیم غذایی سالم برای افرادی كه قادر به هضم لاكتوز نیستند

با توجه به اینكه لبنیات منبع كلسیم و موادمعدنی سالم و مفید است و این افراد باید از مصرف زیاد این مواد اجتناب كنند، توجه به رژیم غذایی سالم و مواد جایگزین در این افراد ضروری است. توصیه پزشكان به این افراد به شرح زیر است:

1-مصرف لبنیات را كاهش دهید

در این حالت لازم نیست مصرف لبنیات را قطع كنید، فقط كافیست آن را كاهش دهید یا با گزینه های دیگر جایگزین كنید. برای مثال ممكن است مشكل شما با مصرف شیر كم چرب به جای شیر پرچرب حل شود. شیر بدون لاكتوز گزینه دیگری است كه می تواند برای این افراد مفید باشد.

2-مواد لبنی را با مواد غذایی دیگر تركیب كنید

یك روش برای حل این مشكل، تركیب مواد لبنی با مواد غذایی دیگر است. برای مثال می توان پنیر را همراه با سالاد مصرف كرد. در این حالت هضم لبنیات به راحتی صورت می گیرد و فرد با مشكل خاصی مواجه نمی شود. مصرف ماست به همراه سبزیجات و شیر سویا روش های دیگری هستند كه می توانند مفید باشند.

3- مكمل های آنزیم لاكتاز

برای هضم راحت لاكتوز می توان از مكمل های آنزیم لاكتاز استفاده كرد. این مكمل ها به هضم و تجزیه لاكتوز كمك می كنند؛ البته ممكن است برای همه كارایی نداشته باشند.

4-مكمل های كلسیم و ویتامین D

كاهش مصرف مواد لبنی باید به نحوی با استفاده از مكمل های ویتامین D و كلسیم در بدن جبران شود. قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از تخم مرغ و جگر در تامین ویتامین D بدن موثر است. كاهش مصرف لبنیات ممكن است باعث شود ویتامین C مورد نیاز بدن تامین نشود كه در این صورت باید مواد غذایی حاوی ویتامین C مصرف شود. سبزیجاتی مانند اسفناج، كلم بروكلی، كلم و ریواس حاوس مقادیر مناسب ویتامین C هستند.

5-مكمل های ویتامین K

بدن برای جذب كلسیم نیازمند مقادیر مناسب ویتامین K است و افرادی كه قادر به تحمل لاكتوز نیستند، معمولا كمبود ویتامینK دارند. با مصرف خیار، كلم و ریحان خشك می توان كمبود ویتامین K را جبران كرد.

6-شیر بز

هضم شیر بز ساده تر از شیر گاو است. ذرات چربی موجود در شیر بز بسیار كوچكتر هستند و نسبت به شیر گاو لاكتوز كمتری دارد. از طرفی میزان كلسیم و پتاسیم آن بیشتر است.

7-لبنیات حاوی پروبیوتیك

باكتری های پروبیوتیك باعث افزایش باكتری های مفید سیستم گوارشی می شوند و گزینه مناسبی برای افرادی هستند كه قادر به تحمل لاكتوز نیستند.

8-روغن نارگیل

روغن نارگیل به راحتی جذب شده و به هضم غذا كمك می كند. بهتر است از این روغن در پخت و پز استفاده شود.

***رژیم عذایی مناسب

-لبنیات

در مصرف لبنیات باید دقت شود و به جای شیر معمولی، از شیر سویا و شیر بدون لاكتوز استفاده شود. شیر كاكائو و هات چاكلت نیز لاكتوز دارند و نباید مصرف شوند

-سبزیجات

سبزیجات تازه، منجمد و كنسرو شده ای كه با شیر تركیب نشده باشند لاكتوز ندارد و در مصرف آن ها هیچ محدودیتی نیست.

-میوه ها

میوه ها لاكتوز ندارند و در مصرف آن ها هیچ محدودیتی نیست.

-نان و غلات

نان هایی كه با شیر پخته نمی شوند و غلاتی مانند ذرت، جو و برنج هیچ مشكلی برای افرادی كه قادر به تحمل و هضم لاكتوز نیستند بوجود نمی آورند. ولی اگر نان با شیر پخته شود یا غلات همراه با شیر مصرف شوند، فرد را دچار مشكل می كنند.

-گوشت و انواع پروتئین

گوشت گاو، گوساله، مرغ، ماهی، صدف، تخم مرغ، حبوبات و آجیل برای این افراد آزاد است.

-چربی

روغن های گیاهی بهترین گزینه برای این افراد است. مصرف كره و سس های تهیه شده با شیر این افراد را دچار مشكل می كند.

-تنقلات شیرین

ژله، پاستیل، آب نبات، آدامس و میوه خشك در این افراد هیچ محدودیتی ندارد. از طرفی بستنی، شكلات شیری، پودینگ، كرم كارامل و دسرهای شیری باید محدود شود.

مشكل عدم تحمل لاكتوز به خودی خود هیچ داروی خاصی ندارد و با دارو های معده می توان تا حدی بر آن غلبه كرد و بهترین روش رعایت رژیم غذایی مناسب است.

منابع:

Activebeat
Webmd
Ncbi
Medicalnewstoday


با عدم تحمل لاكتوز چه كنیم
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15
 • با عدم تحمل لاكتوز چه كنیم


  عدم تحمل لاكتوز به ناتوانی در هضم لاكتوز گفته می‌شود. دل‌پیچه، تهوع و نفخ پس از مصرف لبنیات مهمترین علایم این عارضه هستند كه با رعایت رژیم غذایی مناسب می‌توان بر آن غلبه كرد.
 • تقی‌زاده: تمرینات پرفشاری را سپری می‌كنیم/ اشتباهات اندونزی را در مصر تكرار نمی‌كنیم


  كاپیتان تیم ملی امید ایران گفت: در تلاش هستیم از تجربیات مسابقات قهرمانی آسیا بهره ببریم و اشتباهات اندونزی را در مصر تكرار نكنیم.
 • وزیر نیرو: تحمل تبعیض ها برای مردم دردناک تر از تحمل تحریم هاست


  وزیر نیرو یکی از رویکردها و راهبردهای اصولی دولت تدبیرو امید و شخص رئیس جمهوری را حرکت در مسیر توسعه متوازن و کاهش فاصله ها در تمامی مناطق و استان های مختلف دانست و تاکید کرد: تحمل نابرابری ها و تبعیض ها امروز برای مردم دردناک تر و سخت تر از تحمل تحر
 • آیت‌الله جنتی: مردم تحمل گرسنگی و تشنگی را دارند، ولی تحمل شکست انقلاب را ندارند


  همه این کارها را می‌کنند تا مردم را از پا در آورند، برای ما مشکلات اقتصادی ایجاد می‌کنند تا مردم نان برای خوردن نداشته باشند تا این فکر ایجاد شود که باید آمریکا بیاید تا وضعیت را درست کند، قصد دارند این باور را که قدرت شما تمام شده و نوبت ما است به م
 • به سس های كم چرب اعتماد كنیم؟


  سلامت نیوز: اغلب برای تهیه الویه خانگی از سس های كم چرب یا بدون تخم مرغ، مایونز استفاده و این توصیه را به اطرافیانم می كنم، اما یكی از دوستانم به این نوع سس ها هیچ اعتمادی ندارد و می گوید قوام و غلظت این سس ها مشابه سس های پرچرب بوده و محال است ترك
 • آیا با پیلاتس وزن كم می كنیم؟


  سلامت نیوز: این روزها در بسیاری از باشگاه ها رشته ورزشی پیلاتس ارائه می شود. در ادامه به چند سؤال رایج درباره اثرات پیلاتس پاسخ می دهیم: به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم، تمركز اصلی حركات در پیلاتس روی تقویت قدرت عضلانی و اصلاح ساختار بدن اس
 • به حج برویم یا به فقرا كمک كنیم


  کانون خبرنگاران نبأ: برنامه «از دین می‌پرسم» نگاه دین را در خصوص كمک به محرومان به جای رفتن به حج بیان می‌كند.
 • چقدر مجاز هستیم وزن كم كنیم؟


  سلامت نیوز:در سال های اخیر، رسیدن به تناسب اندام برای خیلی ها مهم شده كه به نظرم این باعث امیدواری است. از طرفی بیشتر افراد چاق حاضر نیستند مدت های بسیار طولانی غذاهای دوست داشتنی و پر كالری خود را كنار بگذارند و شروع به ورزش كنند كه انجام آن از نظر
 • چگونه در خوابگاه زندگی كنیم؟


  کانال ریحانه، وابسته به دفتر رهبر انقلاب، مطلبی درباره اینکه چگونه زندگی دانشجویی خوابگاهی خوبی را داشته باشیم، منتشر کرد.
 • چگونه نوزاد را حمام كنیم؟


  سلامت نیوز:تا قبل از افتادن بند ناف نباید نوزاد را كاملا در آب فروببرید بلكه باید با استفاده از اسفنج مرطوب او را تمیز كنید. نوزاد را روی یك سطح صاف بخوابانید و چشم از او برندارید! نوزاد را كاملا لخت نكنید. در طول تمیز كردن هر قسمت از بدن نوزاد
 • افكار منفی را چگونه از خود دور كنیم؟!


  باید با خود مهربان باشید و همین باعث خواهد شد كه افكار منفی را از خود دور كنید. چیزی كه نحوه زندگی انسان‌ها را مشخص می‌كند، تفسیر و نوع دیدشان نسبت به وقایع است نه خود وقایع.كلمات تاثیر بسیاری بر افكار و احساسات ما می‌گذارند، كلمات می‌توانند ما را بس
 • با تروریسم تكفیری در ایران چه كنیم؟


  پس از برملا شدن هویت ایرانی داعشی‌های مهاجم به تهران، تب نگرانی‌های اجتماعی نسبت به تکرار این قبیل عملیات تروریستی در ایران بالا گرفته و پرسش‌هایی در مورد دلایل پیوستن برخی ایرانی‌ها به این گروه مرگ‌خواه و انجام عملیات ایرانی‌های پیوسته به آن علیه هم
 • با تروریسم تكفیری در ایران چه كنیم؟


 • زنگنه: ۹.۸ دهم سنت به ازای هر شهروند كمك می كنیم (فیلم)


  همكاری وزارت نفت و شهرداری برای توسعه مترو
 • اميدوارم بر فشارهاي سياسي IOC غلبه كنیم


پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها