بازدید: 8

کلاس اولی ها در آغاز مهر دچار اضطراب جدایی می‌شوند/مدرسه گریزی و درس ستیزی در دانش اموز نهادینه می شود

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2036709
مجید ابهری گفت: برخی از کودکان و نوجوانان به دلیل عدم آموزش اولیه و جدا نشدن از خانواده‌ها اول مهر دچار هیجان‌ها رفتاری و از نظر روان شناسی دچار اضطراب جدایی می‌شوند؛ که اگر به درستی این وضعیت روحی و روانی اصلاح و هدایت نشود مدرسه گریزی و درس ستیزی در رفتار آن‌ها نهادینه می‌گردد.

مجید ابهری، روان شناس در گفتگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، در پاسخ به این سوال با توجه به نزدیک شدن به زمان بازگشایی مدارس بسیاری از والدین دغدغه فرستادن فرزندشان به مدرسه را دارند و بسیاری از این دانش آموزان برای رفتن به مدرسه مقاومت می کنند در مقابل این دانش آموزان چه باید کرد؟ و علت بروز این نوع رفتار در آن ها چیست؟ گفت: هر ساله با آغاز مهر ماه و گشایش مدارس هیجان ویژه ای بر دانش آموزان و خانواده ها حکم فرما می شود. سال اولی که برای اولین بار قدم به مدرسه می گذارند هیجان دوستان جدید، محیط نو و آموزگاران برایشان حس خوب دانش را به وجود می آورد.

وی در ادامه بیان کرد: برخی از کودکان و نوجوانان به دلیل عدم آموزش اولیه و جدا نشدن از خانواده ها اول مهر دچار هیجان ها رفتاری و از نظر روان شناسی دچار اضطراب جدایی می شوند؛ که اگر به درستی این وضعیت روحی و روانی اصلاح و هدایت نشود مدرسه گریزی و درس ستیزی در رفتار آن ها نهادینه می گردد.

مهد کودک برای اجتماعی شدن فرزندان لازم است

این روان شناس در ادامه بیان کرد: متاسفانه برخی از خانواده ها بعد از ۴ تا ۵ سالگی کودکان خود از اعزام آن ها به مهد کودک خوداری می کنند هر چند این گونه مراکز برای اجتماعی شدن فرزندان و آشنایی آن ها با محیط های غیر از خانه بسیارضروری می باشد از نظر روانی نیز آن ها را آماده پذیرش محیط آموزشی می نماید.

وی در ادامه بیان کرد: متاسفانه کودکانی که بدون گذراندن دوره پیش دبستانی می شوند هر ساله می توان چشمان گریان آن ها را در کنار مدارس مشاهده کرد. بعضی از والدین مخصوصا مادران همراه فرزندان خود اصرار می ورزند که تا نزدیکی کلاس آمده و در کنار درب کلاس یا پنجره بایستند تا درس تمام شود این رفتار ناخوشایند باعث تداوم وابستگی و عدم قطع آن نسبت به کودکان از والدین می گردد.

قبل از شروع مدرسه چه باید کرد؟

ابهری در پاسخ به این سوال که قبل از شروع مدرسه چه باید کرد؟ افزود: چرا که اگر والدین توجه به گریه و ناراحتی کوکان نمایند مجبورند کنار آن ها بمانند و به همین شکل وضعیت را ادامه دهند. قبل از شروع مدرسه برای غلبه بر اظطراب های تحصیلی مادران و پدران باید با لحنی شیرین درباره دوستان جدید درس خواندن و رشد و ترقی با فرزندان صحبت کنند.

باید برای کلاس اولی ها روز های ویژه ای را قلمداد کرد

وی در ادامه درباره راهکار گرفتار نشدن کلاس اولی ها به این بحران ها گفت: قبل از آغاز سال تحصیلی مدیران مدارس برای دانش آموزان کلاس های اول باید روز های ویژه ای را قلمداد کرده و در این روز ها فقط بچه ها در مدرسه مشغول بازی و شادی و قصه گویی و نقاشی باشند تا با محیط کلاس، و میز و آموزگاران آشنا گردند.

کابوس های شبانه به سراغ آن ها می آید

وی در ادامه بیان کرد: در غیر این صورت ورود دانش آموزان سال اولی به مدارس وقتی که آمادگی روحی و روانی نداشته باشند هیجان های روانی و رفتاری برایشان ایجاد کرده و تمارض و خود را به بیماری زدند و کابوس های شبانه به سراغ آن ها می آید.

والدین از خود درمانی پرهیز کنند

ابهری افزود: در این زمینه لازم است والدین از خود درمانی و اقدامات خود سرانه به طور جدی جلوگیری کرده و از مشاورین اموزشی مخصوصا در زمینه کودکان بهره گیرند تا بتوانند کودکان را به بهترین وجه با محیط جدید آشنا ساخته و بتوانند آن ها را بدون اظطراب و نگرانی و دغدغه به مدرسه به عنوان خانه دوم بسپارند.

انتهای پیام/


کلاس اولی ها در آغاز مهر دچار اضطراب جدایی می‌شوند/مدرسه گریزی و درس ستیزی در دانش اموز نهادینه می شود
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها