بازدید: 9

نسخه پیچی معاونت علمی برای ورود زنان به کسب و کار دانش بنیان اثربخش است؟

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2036678

مدتی پیش بسیاری از مسئولان کشور برای حضور زنان در بخش های مدیریتی هم صدا شدند اما کم تر شاهد انجام اقدامات عملی در این زمینه هستیم.

به گزارش خبرنگار  حوزه فناوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از موضوعاتی که در دولت دوازدهم مطرح شد، حضور زنان در بخش های مهم کشور بود، به طوری که بنا شد در این دولت خانم ها سهم ۳۰ درصدی در پست های مدیریتی داشته باشند، اما اکنون علی رغم گذشت حدود ۲ سال از این قانون ، تدابیر چندانی برای تحقق آن شاهد نبوده ایم.

در نهایت معصومه ابتکار معاون امور زنان ریاست جمهوری چندی پیش از رشد ۲۶درصدی انتصاب زنان در پست های مدیریتی دولت خبر داد و اعلام کرد که دستیابی به این ۳۰ درصد در سال ۹۹ رقم خواهد خورد؛ او یکی از عوامل لازم برای رسیدن به این هدف را همراهی سایر بخش ها دانست.

تعیین تاریخ برای دستیابی زنان به 30 درصد پست های مدیریتی/ اقدام ویژه معاونت علمی برای ورود زنان به اکوسیستم فناوری
حضور پررنگ و درخشش زنان در عرصه های مختلفی از جمله حوزه های علمی غیر قابل انکار است اما هنوز جایگاه اصلی و مناسب خود را به دست نیاورده اند؛ اغلب مسئولان کشوری در این تصمیم هم عقیده بودند؛ چندی پیش سورنا ستاری هم معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری هم به اهمیت نقش زنان در شرکت های دانش بنیان و ظرفیت خوب آنها برای فعالیت در کسب و کارهای استارت آپی تاکید کرده بود.

یکی از اتفاقاتی که در همین راستا رقم خورد احداث اولین مرکز نوآوری ویژه بانوان بود که چندی پیش در دانشگاه علم و صنعت افتتاح شد؛ سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در گفت وگو با خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره احداث مراکز نوآوری ویژه بانوان و اهمیت آن ها اظهار کرد: مراکز نوآوری ویژه بانوان به منظور حضور بیشتر زنان در اکوسیستم نوآوری کشور راه اندازی می شوند؛ احداث چنین مراکزی می تواند برخی دغدغه های بانوان برای این فعالیت ها را رفع کرده و زمینه را برای آن ها فراهم کند.

او ادامه داد: اولین مرکز مرکز نوآوری ویژه بانوان هم اخیرا در دانشگاه علم  صنعت راه اندازی شد که با توجه امکاناتی که دارد زمینه را برای حضور و فعالیت بانوان فراهم می کند.

بیشتر بخوانید: نقش موثر پژوهشگاه فضایی در تعیین خسارات مناطق سیل زده/ چشم انتظار یک ماهواره جدید تا پایان امسال باشید

ستاری تصریح کرد: مراکز نوآوری در تمام دانشگاه های کشور در حال ایجاد و در بسیاری از دانشگاه های کار آن ها به پایان رسیده و احداث شده است اما ایجاد مراکز ویژه بانوان بسته به تقاضا و درخواست دانشگاه ها دارد؛ به عبارتی مراکز نوآوری ویژه بانوان مدلی است که دانشگاه های کشور باید آن را در نظر بگیرند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: نیروهای انسانی اصلی ترین سرمایه های هر کشوری هستند؛ کشور ما دومین جهان داریم در زمینه نیروهای انسانی است و هر گاه این نیروی انسانی به محور اقتصاد تبدیل شود می توانیم سرزمینی با اقتصاد فعال داشته باشیم.

تعیین تاریخ برای دستیابی زنان به 30 درصد پست های مدیریتی/ اقدام ویژه معاونت علمی برای ورود زنان به اکوسیستم فناوری

دانشگاه ها تنها محوطه ای برای مطالعه و ارائه تئوری نیست

او با تاکید بر اهمیت ساخت مراکز نوآوری گفت: اقدامات مناسب انجام شده و احداث چنین مراکزی باعث شده است افراد زیادی به سمت فعالیت های دانش بنیان حرکت کنند؛ یکی از افتخارات ما وجود تفکر دانش بنیان در بین دانشجویان شهرستان های دور است و امروز شاهد پیشرفت سراسر کشور هستیم.

ستاری با اشاره به این که احداث مراکز ویژه بانوان تنها به کشور ما اختصاص ندارد، بیان کرد: دانشگاه ها تنها محوطه ای برای مطالعه و ارائه تئوری نیستند بلکه جزئی از اقتصاد،سیاست، فرهنگ و جامعه محسوب می شوند؛ داشتن دانشگاهی خوب و فعال می تواند به موفقیت آینده کشور کمک کند.

هر چند این موضوعات روی کاغذ بسیار خودنمایی می کند و نشان می دهد گام های نسبتا مناسبی از طرف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای رسیدن به این اهداف برداشته شده است اما باید در انتظار عملکرد و بازدهی این  اقدامات باشیم.

انتهای پیام/


نسخه پیچی معاونت علمی برای ورود زنان به کسب و کار دانش بنیان اثربخش است؟
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها