بازدید: 9

بررسی عوامل افزایش بدهی دولت به شبکه بانکی/ ضرورت بودجه ریزی عملیاتی و حذف نفت از بودجه

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2036644
یک کارشناس اقتصادی گفت: حذف درآمد نفتی از بودجه و بودجه ریزی عملیاتی از راهکار‌های کاهش بدهی دولت به شبکه بانکی است.

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مستخدمین حسینی کارشناس مسائل پولی و بانکی در برنامه تیتر امشب درباره افزایش بدهی بخش دولتی به شبکه بانکی گفت: ریشه اصلی بدهی دولت به بانک مرکزی، خود دولت و مجلس است، بودجه ای که دولت به مجلس می دهد دارای کسری بودجه است و به خاطر همین از بانک ها استقراض می کند.

وی ادامه داد: دولت در بودجه به عوامل ناپایدار همچون درآمد هدفمندی یارانه و انتشار اوراق بهادار تکیه می کند و این باعث می شود در طول سال با کسری بودجه مواجه شود.

این کارشناس اقتصادی گفت: کل بدهی دولت ۷۰۰ هزار میلیارد تومان است. دولت و مجلس ابتدا باید کمیته ای تشکیل دهند تا به این نتیجه برسند که رقم واقعی بدهی دولت به بانک ها چقدر است. بانک مرکزی بدهی دولت به بانک ها را  ۳۴۷ هزار میلیارد تومان اعلام کرده، اما دولت این عدد را قبول ندارد.

وی با تاکید بر اینکه یکی از راهکار های کاهش بدهی دولت به شبکه بانکی، استقلال بانک مرکزی است گفت: اگر این استقلال وجود داشته باشد، بانک مرکزی می تواند در مقابل درخواست استقراض دولت از بانک ها مقاومت کند.

مستخدمین حسینی ادامه داد: بودجه ریزی عملیاتی یکی دیگر از راهکار های کاهش بدهی دولت به شبکه بانکی به شمار می رود. دولت باید درست بودجه را ببندد  چنانچه چانه زنی و قدرت لابی در بودجه نقشی نداشته باشد. نوبخت قول داده سال ۹۹ بودجه ریزی عملیاتی است باید دید این وعده تا چه حدی محقق می شود.

این کارشناس پولی و بانکی تصریح کرد: سال هاست صحبت از اقتصاد غیر وابسته به نفت می شود، اما همچنان حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد اقتصاد متکی به نفت است. مالیات و بخش خصوصی جایگزین های مناسب نفت در اقتصاد هستند.

بیشتربخوانید: کاهش بدهی دولت به بانک مرکزی/ کاهش سود تسهیلات فعلا موضوعیت ندارد

وی تاکید کرد: درآمد حاصل از نفت را نباید در بودجه بیاوریم. این درآمد باید در پروژه های عمرانی کشور و بخش آموزش و بخش هایی که نفع عمومی دارد، صرف شود. مردم باید در اقتصاد کشور نقش داشته باشند.

در حال تکمیل...


بررسی عوامل افزایش بدهی دولت به شبکه بانکی/ ضرورت بودجه ریزی عملیاتی و حذف نفت از بودجه
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها