بازدید: 8

روش صحیح فرزند پروری، بدون جنگ قدرت

منبع : نی نی بان کد خبر: 2036274
تصور کنید وقت خواب کودک سه ساله شما رسیده است. شما زمان را اعلام می‌کنید و مقدمات خواب را فراهم می‌کنید.

تصور کنید وقت خواب کودک سه ساله شما رسیده است. شما زمان را اعلام می کنید و مقدمات خواب را فراهم می کنید. کودک به رختخواب می رود و ماجرای هر شب تکرار می شود: «امشب دو تا قصه بخون»، «یه لالایی دیگه بخون»، «بوس شب بخیر یادت رفت»، «سه تا بوس از لپ ها و پیشانی» و هزار بهانه دیگر برای نخوابیدن یا دیرتر خوابیدن. به چنین شرایطی جنگ قدرت در خانواده می گویند. به طور دقیق، جنگ قدرت به معنی رقابت ناخوشایند بر سر قدرت است. در شرایطی که جنگ قدرت حاکم است، افراد درون یک رابطه بر سر اینکه چه کسی رهبر است و حرف نهایی را می زند زورآزمایی می کنند.
تقریبا تمام والدین این شرایط را تجربه می کنند، در واقع، کودک به راحتی می تواند والدین را وارد جنگ قدرت کند. جلوگیری از وقوع جنگ قدرت بسیار سخت است ولی ارزش تلاش کردن دارد، چون جنگ قدرت نتیجه ای جز فرسودگی و ناامیدی ندارد و در نهایت، کسی در آن برنده نمی شود.

جلوگیری از جنگ قدرت در خانواده
در روند رشد، تلاش برای کسب قدرت فرآیندی طبیعی است، پس وقتی کودک برای رسیدن به خواسته هایش پافشاری می کند، بد رفتاری یا اشتباه نمی کند. این وظیفه والدین است که به او آموزش دهند چگونه به درستی خواسته هایش را بیان و شرایط را رهبری کند.

به او حق انتخاب دهید
کودک می تواند انتخاب کند قبل از کتاب خواندن مسواک بزند یا بعد از آن، می تواند انتخاب کند تمام صبحانه اش را بخورد یا مقداری از آن را به مهد یا مدرسه ببرد. در چنین شرایطی، والدین درباره ماهیت عمل بحث نمی کنند؛ یعنی، مسواک باید زده شود یا صبحانه باید خورده شود، اما در نحوه انجام آن به کودک حق انتخاب می دهند.

مشخص کردن قوانین و تعیین مرزها
والدین نمی توانند و نباید دائم به کودک امر و نهی کنند، اما بهتر است با اعمال محدودیت ها، مشخص کردن حدود و دادن حق انتخاب رفتارهای کودک را شکل دهند. باید توجه کرد کودک توانایی گوش کردن و پیروی از قوانین و حدود مشخص، واضح و کوتاه را دارد اما قوانین متناقض و مبهم به همراه سخنرانی های طولانی باعث سردرگمی او می شود و بر انتخاب هایش تاثیر می گذارد.
وقتی کودک بداند والدین چه انتظاری دارند و انتخاب هایش چه پیامدهایی دارد در انتخاب کردن بهتر عمل می کند. علاوه بر این، براساس پژوهش های انجام شده، پیش بینی پذیری امور و اتفاقات منجر به احساس امنیت در کودک می شود.

از قشقرق کودک نترسید
وقتی محدودیت هایی را اعمال می کنید، احتمالا با مخالفت و سرسختی کودک روبه رو می شوید. از این مخالفت ها نترسید و قوانین خود را تغییر ندهید. قشقرق کودک نشان دهنده بی علاقگی او به این محدودیت هاست، ولی هرگز به معنی بد بودن یا ناکافی بودن قوانین نیست. وقتی ساعت تلویزیون دیدن کودک را محدود می کنید، توقع نداشته باشید از شما تشکر کند؛ ممکن است گریه کند، جیغ بکشد یا قشقرق به پا کند، اما شما می دانید این محدودیت به نفع اوست، بنابراین محدودیت را اعمال کنید.

واکنشی نشان ندهید
کودکان در تحریک شما بسیار استاد هستند. شاید دانستن این موضوع شما را ناراحت کند، اما کودک مدام در تلاش است بفهمد چگونه می تواند کنترل امور را به دست بگیرد، محدودیت ها را دور بزند و خواسته های خود را عملی کند. بنابراین، هر نوع واکنش (مثبت یا منفی) از سوی شما، این رفتار کودک را تقویت می کند. بهترین کاری که می توانید انجام دهید نادیده گرفتن است. رفتارهایی که واکنشی دریافت نمی کنند کاهش می یابند. البته توجه داشته باشید، نادیده گرفتن به معنی بی محلی و بی توجهی به کودک نیست، بلکه منظور این است که به هیجانات کودک توجه نشان دهید، اما درگیر رفتارهای نامناسب او نشوید.
برای مثال، وقتی به کودک می گویید وقت دیدن تلویزیون تمام شده است و باید آن را خاموش کند، کودک واکنش عصبی نشان می دهد و شروع به جیغ زدن می کند. کاری که شما در این لحظه باید انجام دهید این است که با مهربانی و همدلی اما جدی و مقتدر به او بگویید: «می دونم الان خیلی ناراحتی و دوس داری ادامه کارتون رو ببینی، اما قانون خونه ما اینه که بیشتر از یک ساعت تلویزیون نبینیم. هر وقت عصبانیتت کمتر شد، به من خبر بده که با هم کاردستی درست کنیم.»

در انتخاب محدودیت ها هوشیار باشید
هایی را انتخاب کنید که برای انجام آن ها به همکاری کودک نیازی نداشته باشید. وقتی سعی در قانع کردن کودک برای انجام دادن یا ندادن کاری داشته باشید، وارد جنگ قدرت می شوید. برای مثال، به جای اینکه یکسره بر بلند نشدن از میز شام تاکید کنید، این قانون را بگذارید: اگر کسی موقع غذا خوردن از جایش بلند شود، یعنی سیر شده و دیگر تمایلی به خوردن ندارد.

برنامه داشته باشید
از همه مهم تر این است که برای پاسخ دادن به خواسته ها و رفتارهای غیر قابل قبول کودک برنامه داشته باشید. وقتی سردرگم هستید و نمی دانید گام بعدی چیست، همه چیز از هم می پاشد. اما وقتی برنامه دارید، این امکان وجود دارد که ضمن تعیین محدودیت ها و جلوگیری از جنگ قدرت در خانواده ، آرام و دوست داشتنی به نظر برسید.


روش صحیح فرزند پروری، بدون جنگ قدرت
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12
 • روش صحیح فرزند پروری، بدون جنگ قدرت


  تصور کنید وقت خواب کودک سه ساله شما رسیده است. شما زمان را اعلام می‌کنید و مقدمات خواب را فراهم می‌کنید.
 • شیوه های صحیح فرزند پروری، بهترین روش


  عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اهمیت شیوه‌های فرزند پروری گفت: پدر و مادر شدن نیاز به آموزش دارد.
 • شیوه های صحیح فرزند پروری، نحوه کاهش آسیب‌های اجتماعی


  مهارت‌های فرزند پروری نقش مهمی در شکل‌ گیری شخصیت کودک دارد، به‌ گونه‌ای که اثر آن تا پایان عمر او باقی می‌ماند.
 • انواع روش های فرزند پروری، سبک دلبستگی یا دلبسته پروری


  انواع مختلفی از سبک‌های فرزند پروری وجود دارند؛ سبک های فرزند پروری آن‌چنان متنوع هستند که ممکن است مادرها و پدرها را دچار سردرگمی کنند.
 • روش صحیح تربیت فرزند، بدون داد زدن!


  گاهی اوقات تنها راه ساکت کردن بچه و اینکه به حرفتان گوش کند، دادزدن است. اما بهتر است ولوم صدای خود را پایین بیاورید و روش های بهتر را امتحان کنید.
 • ده اصل ثابت فرزند پروری


  "ده اصل ثابت فرزند پروری" یکی از کتاب هایی است که کوشیده است تمام آموزه های تربیتی که والدین باید بدانند را در 10 اصل کلی تجمیع کند و به زبانی ساده و با مثال هایی گویا به پدر و مادرها بیاموزد.
 • نقش پدران در فرزند پروری


  در قدیم پدرها بسیار مقتدر بودند و رابطه عاطفی با فرزندانشان برقرار نمی‌کردند و نقششان در خانه نان‌آور خانواده بود، اما این تصویر قدیمی از پدرها با تغییراتی که در فضای فرهنگی جامعه ایجاد شده، دیگر پذیرفته‌شده نیست زیرا در‌حال‌حاضر مادران نیز نان‌آور خ
 • سبک های فرزند پروری والدین، کدامند؟


  نوع نگاه شما به تربیت و پرورش کودک می‌تواند بر بهزیستی‌تان تأثیر بگذارد.
 • سبک فرزند پروری مقتدرانه، چگونه است؟


  در جریان رشد کودک،محیط و شرایط خانواده یک عامل مثبت و مهیا کننده زمینه های رشد و یا یک عامل بازدارنده خواهد بود.
 • سبک فرزند پروری مستبدانه، چگونه است؟


  در جریان رشد کودک،محیط و شرایط خانواده یک عامل مثبت و مهیا کننده زمینه های رشد و یا یک عامل بازدارنده خواهد بود.
 • ضعف خانواده‌های ایرانی در فرزند پروری


 • سبک فرزند پروری، اقتدار والدین


  این روزها نه تنها برای شما مادر و پدر ایرانی، بلکه در تمام دنیا، آنچه گم شده است و کمتر یافت می‌شود، اقتدار والدین است.
 • تکنیک فرزند پروری، چگونه است؟


  بعضی وقتها یا شاید هم خیلی وقتها، باید سریع تکنیک رو اجرا کرد. سریع از فرصت استفاده کرد و تکنیک رو اجرا کرد. به‌اینکه منتظر موقعیت مناسب نمی‌مونیم، می‌گیم اجرای تکنیک سر صحنه.
 • سبک های فرزند پروری والدین، چقدر آن ها را می شناسید؟


  سبک‌ های فرزندپروری والدین بر همه جنبه‌های زندگی کودک، از مسائل جسمی مثل وزن تا احساسی که نسبت به خودش دارد، تاثیر می‌گذارد.
 • نکات مهم فرزند پروری، لازم است بدانید


  در رسانه ها، تفکرات زیادی در مورد نکات مهم و اثرات مختلف شیوه ی فرزند پروری بر روی بچه ها وجود دارد که مسیر درستی برای والدین نیز هست.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها