بازدید: 11

نقدی بر اهانت پناهیان به مجلس‌ نشیان

منبع : فرارو کد خبر: 2036158
قدرت مظاهری؛ اخیرا یکی از وعاظ پایتخت، مجلسیان را مورد خطاب قرار داده و درباره لایحه شفافیت آراء آن ها فرموده است: " ... آدم باشید ... چه غلطی می کنید! "
 
لحن هتاکانه و دور از ادب و نزاکت ایشان یادآور نوعی ادبیات که این روز ها بسیار در ادبیات روزمره ی سیاستمداران رایج شده است. دیرگاهی است که لمپنیسم بر نوع ادبیات بسیاری از صاحبان مناصب کشور سایه انداخته و در پی تسخیر و استحاله ی گفتمان فاخری است که گرچه گزندگی کلمات آن برای مخاطب چالش برانگیز بود، اما نشانه ای از ابتذال و تربیت ناشدگی در آن یافت نمی شد.
 
علیرغم میل باطنی ام برای وقت گذاشتن و پرداختن به موضوعات پیش پا افتاده و سخیفی که ارزش لحظه ای فکر کردن هم ندارند، با توجه به خطابه های نه چندان اقناع گری که از سوی تنی چند از نمایندگان مجلس در پاسخ به این واعظ اظهار گردید، ذکر نکاتی چند، خالی از فایده نمی باشد.
 
مجلس و مجلسیانی را که مخاطب این خطیب قرار گرفته اند، به بازنگری در اعمال و رفتارشان دعوت می کنم تا بدانند با شواهد و قرائنی که از وجنات برخی همکاران شان هویدا است، چگونه این مهمترین رکن مردمسالاری را از راس هرم دموکراسی به پایین ترین سطح آن تنزل داده اند که هر رهگذری بتواند بر آن سنگی پرتاب کند و شیشه اش را بشکند!
 
در کلانشهر ها هر نامزد با افتادن در تور احزاب و جناح هایی که غیر از تکیه بر صندلی قدرت و سیطره بر منابعی که تامین کننده منافع حزب و جناح شان باشد، به چیزی دیگر نمی اندیشند – و یا کمتر می اندیشند – پا به مجلس گذاشته و در حوزه های انتخابیه ی کوچک تر، طایفه گری، روابط قوم و خویشی، ریش سفیدی و نهایتا روی آوردن به دلالی برای خریدن آراء سرگردان، می تواند شاهین خوشبختی را بر شانه ی نامزد نشانده و او را وارد جایگاهی نماید که تصمیمات کلان و قوانین جاری جامعه باید توسط او و همکارانش تهیه و تدوین شوند.
 
همکارانی که گاه در اوج بی سوادی، حتی از تلفظ ابتدایی ترین واژه ها نظیر موزه ی مشهور لوور و یا روخوانی حروف اختصاری و مخفف FATF عاجز می مانند. نمایندگانی که به دور از شئون و آداب اجتماعی با نامناسب ترین پوشش موجود مثل لباس های مندرس کارتن خواب ها در انظار عمومی ظاهر شده و یا با دمپایی در همایشی بین المللی حضور می یابند و بدون جوراب در برنامه زنده ی تلویزیون مقابل بینندگان می نشینند. گلابی خوری در صحن عمومی، شاخ و شانه کشی های لات منشانه، خواب رفتن های متعدد در صندلی های قانون گذاری، سیر در فضای مجازی و موبایل بازی در هنگام بحث و بررسی مواد قانونی، تلاش مضحک برای گرفتن سلفی با موگرینی، ورود به کارتل ها و سوداگران ارز و ماشین و زمین و مسکن، تبدیل زمین سه هزار متری سعادت آباد از حسینیه به برج، گرفتن حقوق های نجومی و کهکشانی از وزارتخانه هایی که هیچگونه نسبت استخدامی با آن ندارند، و نهایتا اجتناب از اصل هشتاد و چهار قانون اساسی - که هر نماینده را ملزم به پاسخگویی در برابر تمامی ملت دانسته و او را به اظهارنظر درباره ی تمامی مسائل داخلی و خارجی فرا می خواند – به دلیل محافظه کاری و ترس از نظارتی استصوابی که ممکن است در ادوار بعد مانع تکیه زدنش بر صندلی پارلمان شود، از نماینده ای که تنها وظیفه اش ترمیم قوانین فرسوده و یا تدوین قوانین جدید برای جامعه است، فردی مسخ شده می سازد که تنها فرایند تولید فکرش، تعهد و سرسپاری به حزب و جناح مربوطه و یا آینده نگری برای منافع شخصی، حزبی، جناحی و یا طایفه ای است.
 
این طور است که چنین نماینده ای وقتی مخاطب واعظی قرار می گیرد، نه تنها دفاعیاتش برای افکار عمومی جامعه اش جذابیتی نداشته و حسی را برای همذات پنداری با وی برنمی انگیزد، بلکه تک تک افراد جامعه بسان نظاره گرانی که دور تا دور بساط معرکه گیری نشسته اند تا عجز و التماس او را برای رهایی از زنجیری که خود بر سینه اش پیچیده، تماشا کنند، لبخندزنان به این بازی مبتذل نگاه می کنند.
 
کلام آخر اینکه حرمت امامزاده با متولی آن است. متولیانی که خود به امامزادگی آن بنا اعتقادی ندارند، چه انتظاری از کسانی دارند که دیرگاهی است در پی تعطیلی آن بنایند!
 
به قول مولانا: کر و فر قلم باشد به قدر حرمت کاتب / اگر در دست سلطانی اگر در کف سالاری ...

نقدی بر اهانت پناهیان به مجلس‌ نشیان
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها