بازدید: 5

اختلال طیف اوتیسم، علائم و عوامل مؤثر بر آن

منبع : نی نی بان کد خبر: 2036011
اختلال طیف اتیسم در روش کار مغز تأثیر می‌گذارد و شامل طیفی از ناتوانی‌های رفتاری است.

این اختلال که با نام های اتیسم، «اختلال آسپرگر» و «اختلال فراگیر رشد طبقه بندی نشده» نیز شناخته می شود، عارضه ای است که در روش و نحوهٔ کار مغز انسان تأثیر می گذارد. کودکان برخی از خانواده ها با این عارضه درگیرند ولی چون والدین علائم تشخیص اتیسم را نمی دانند نمی توانند به کودک کمک کنند. در این مطلب می توانید با اختلال طیف اتیسم، علائم این اختلال و راه های تشخیص آن، عوامل مؤثر در ایجاد اتیسم و روش های مدیریت و کنترل اختلال اتیسم آشنا شوید.

معنا و مفهوم اختلال طیف اتیسم
اختلال طیف اتیسم در روش کار مغز تأثیر می گذارد و شامل طیفی از ناتوانی های رفتاری است. آن را اختلال طیف اتیسم می نامند زیرا این عارضه می تواند از خیلی خفیف تا شدید متغیر باشد. افراد مبتلا به اختلال طیف اتیسم همچنین ممکن است مشکلاتی در تعامل اجتماعی و ارتباطی داشته باشند. همچنین ممکن است رفتارها، علایق و فعالیت های تکراری داشته باشند و حدود یک سوم از آنها می توانند دچار یک ناتوانی ذهنی نیز باشند. بر همین اساس، روش تشخیص روان پزشکان برای اتیسم امروزه تغییر کرده است و پزشکان و درمانگران، دیگر از اختلال آسپرگر یا اختلال فراگیر رشد طبقه بندی نشده برای توصیف نمونه های خفیف تر اتیسم استفاده نمی کنند؛ به جای آن، همهٔ کودکان مبتلا و از جمله موارد خفیف تر را تنها با عنوان اختلال طیف اتیسم تشخیص می دهند.
اگرچه کسی که قبلاً به عنوان مبتلا به اختلال آسپرگر یا اختلال فراگیر رشد تشخیص داده شده، ممکن است همچنان با این اسم ها به آن اشاره کند اما به مرور زمان این اسم ها دیگر استفاده نخواهند شد.
یک آکادمی طب اطفال برجسته در دنیا می گوید همهٔ کودکان باید در چک آپ و مراقبت سلامت ۱۸ و ۲۴ ماهگی خود برای اتیسم غربالگری شوند اما متأسفانه در ایران این غربالگری وجود ندارد یا در تمام شهرها امکان انجامش نیست. همچنین تشخیص این اختلال در کودکان کوچک تر از سه سال بسیار سخت یا حتی ممکن است قطعی نباشد، پس اگر شما نیز به عنوان والدین در مورد وجود این اختلال در کودکتان نگران هستید شاید خودتان بتوانید برای انجام یک ارزیابی از پزشک کودکتان درخواست کنید. پزشکان و روان شناسان از یک سری تست های رفتاری برای تشخیص اتیسم استفاده می کنند. پزشکان همچنین از والدین می خواهند رفتارهای غیرعادی را که در کودکشان مشاهده کرده اند از جمله لبخند نزدن، غان و غون نکردن یا صدا درنیاوردن، عدم برقراری ارتباط چشمی یا پاسخ ندادن به اسم خود را شرح دهند.

علائم و نشانه های اختلال طیف اتیسم
کودک مبتلا به طیف اختلال اتیسم معمولاً مهارت های اجتماعی ضعیف، مهارت های ارتباطی محدود و علایق، فعالیت ها یا رفتارهای تکراری دارد. این علائم هشداردهنده ممکن است در فاصلهٔ ۱۲ تا ۲۴ ماهگی ظاهر شود که برخی از آنها شامل موارد زیر است؛ البته باید همواره به یاد داشته باشید که تشخیص اتیسم در کودکان سخت است و این علائم می تواند در کودکانی که هیچ مشکلی ندارند هم وجود داشته باشد:
- پاسخ متقابل ندادن به صداها و لبخند یا دیگر حالات چهره تا ۹ ماهگی
- غان و غون نکردن تا ۱۲ ماهگی
- پاسخ متقابل ندادن به حرکات بدنی مثل دست تکان دادن به عنوان خداحافظی در حدود ۱۲ ماهگی
- از دست دادن توانایی غان و غون و صحبت کردن یا ناتوانی در کسب مهارت های اجتماعی در هر سنی
- مشکل در استفاده یا فهم رفتارهای غیرکلامی مثل حالات صورت، حالت قرارگیری بدن و حرکات بدن
- پرهیز از ارتباط چشمی
- ناتوانی از ایجاد رابطه با دیگر کودکان
- ناتوانی از به اشتراک گذاشتن علایق یا دستاوردها با دیگران مثلاً با دست اشاره نکردن به هر چیز مورد توجه
- ناتوانی از تعامل با دیگران یا بیان احساسات
- تأخیر زبانی یا ناتوانی از صحبت کردن
- ناتوانی از شروع یا ادامه دادن یک گفت وگو
- استفادهٔ تکراری یا عجیب و غریب از زبان
- انجام ندادن بازی های وانمودی یا بازی هایی با تقلید از تعاملات اجتماعی
- علایق وسواسی
- ناراحتی از تغییرات جزئی
- پایبندی وسواس گونه به برنامه ها یا برنامهٔ روتین روزانه
- توجه شدید به اجزای اشیا
- واکنش های غیرعادی به مزه، شکل، بو یا جنس چیزها و اشیا
- نقص مهارت های حرکتی درشت یا ظریف مثل دشواری در دویدن یا نگه داشتن یک مداد در دست
- حرکات تکراری مثل بالا و پایین بردن دست ها یا انگشتان شبیه بال زدن یا به هم پیچاندن، تاب دادن یا چرخاندن آنها

عوامل مؤثر در ایجاد اختلال طیف اتیسم
هیچ کس دقیقاً نمی داند چه چیزی باعث اختلال طیف اتیسم می شود. برخی کارشناسان فکر می کنند این اختلال یک عارضهٔ ژنتیکی است که در اوایل بارداری ایجاد می شود و علل متعددی دارد. علاوه بر ژن ها، فاکتورهایی مثل سن بالاتر والدین، پسر بودن و قرار گرفتن در معرض سموم محیطی نیز ممکن است در آن نقش داشته باشند.
پژوهش های زیادی روی ژن هایی که بر شکل گیری مغز و انتقال عصبی یعنی شیوهٔ ارتباط سلول های مغزی تمرکز کرده اند، اما کارشناسان فکر می کنند که عارضه های پزشکی خاصی ممکن است با اختلال طیف اتیسم مرتبط باشند. کودکان مبتلا به سندرم ایکس شکننده، توبروز اسکلروزیس، فنیل کتونوری، سندرم جنین الکلی، سندرم Ret؛ رت، سندرم آنجلمن و سندرم اسمیت لملی اوپیتز، احتمال بیشتری برای داشتن اتیسم دارند، هرچند هنوز مشخص نیست دقیقاً ارتباط این عارضه ها با اتیسم چیست.
برخی والدین نیز نگرانند که واکسن های رایج کودکان مثل واکسن سرخک، اوریون و سرخجه که MMR؛ ام ام آر، نامیده می شود می تواند باعث ایجاد اتیسم شود. بسیاری از پژوهش های وسیع در این مورد انجام شده است ولی ارتباطی بین اتیسم و واکسن ها نیافته اند و طبق اعلام مراکز معتبر طب اطفال دنیا هیچ شواهدی مبنی بر اینکه واکسن ها باعث اتیسم شوند وجود ندارد.

درمان اختلال طیف اتیسم
اگرچه هیچ درمانی برای اتیسم وجود ندارد اما هرچه زودتر رسیدگی به آن شروع شود نتیجه بهتر خواهد بود. روش های مداخله و درمان بسته به شدت اختلال و محل زندگی یعنی در کشورهای مختلف متغیر است. تیمی از افراد ممکن است به کودک و خانواده اش کمک کنند از جمله پزشک کودک، معلم، روان شناس و گفتاردرمانگر یا کاردرمانگر و درمان ممکن است شامل تکنیک های زیر باشد:
رفتاردرمانی
به کودک کمک می کند محیط اطرافش را درک کند و به شکل متناسب رفتار کند. «روش تحلیل رفتار کاربردی» شناخته شده و بررسی شده ترین درمان رفتاری برای کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم است.
آموزش مهارت های اجتماعی
این آموزش، مهارت های اجتماعی را برای تعامل موفق با دیگران به کودک یاد می دهد.
کاردرمانی و یکپارچه سازی حسی
به کودک کمک می کند با مشکلات حسی مقابله کند، مهارت های یادگیری و بازی را پیدا کند و مراقبت از خود را یاد بگیرد.
فیزیوتراپی
به کودک کمک می کند هماهنگی حرکتی و مهارت های حرکتی مثل نشستن، راه رفتن و دویدن را بیاموزد.
گفتاردرمانی
توانایی گفتاری کودک و توانایی او برای صحبت کردن با دیگران را بهبود می دهد.
آموزش به خانواده
تکنیک های رفتاری درست را به والدین یاد می دهد تا در خانه استفاده کنند و از کودکان مبتلا به اتیسم، والدین و خواهر و برادرهایشان پشتیبانی لازم را به عمل می آورد.
داروها
هیچ دارویی اتیسم را درمان نمی کند اما گاهی کودکان مبتلا به اتیسم مشکلات خواب، اختلال کم توجهی-بیش فعالی، تشنج، افسردگی، اضطراب، اختلال وسواسی-جبری یا دیگر مشکلات رفتاری را دارند که نیازمند دارو هستند. درمان این عارضه ها می تواند علائم اتیسم را تخفیف دهد. گاهی اوقات داروهای دیگر مثل داروهای ضدروان پریشی آرام بخش نیز ممکن است برای کاهش رفتارهای پرخاشگرانه یا جلوگیری از آسیب زدن کودک به خود تجویز شود.


اختلال طیف اوتیسم، علائم و عوامل مؤثر بر آن
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15
 • اختلال طیف اوتیسم، علائم و عوامل مؤثر بر آن


  اختلال طیف اتیسم در روش کار مغز تأثیر می‌گذارد و شامل طیفی از ناتوانی‌های رفتاری است.
 • علائم ابتلا به اوتیسم/ آیا دارویی برای درمان مبتلایان به اختلال طیف اوتیسم وجود دارد؟


  یک روانشناس کودک گفت: انواع رفتارها، علایق و بازی‌های تکراری مثل تاب خوردن مداوم می‌تواند از علائم اوتیسم باشد.
 • عوامل مؤثر بر اختلال پرخوری عصبی


  سلامت نیوز:نتایج یک تحقیق داخلی نشان می دهد آموزش تنظیم هیجان و ذهن آگاهی بر بهبود اختلال پرخوری عصبی مؤثر است و موجب بهبودی در اضطراب افراد مبتلا به پرخوری عصبی می شود اما در بهبود ادراک نادرست از تصویر بدنی و افسردگی در افراد مبتلا به پرخوری عصبی
 • عوامل مؤثر بر اختلال پرخوری عصبی


  نتایج یک تحقیق داخلی نشان می‌دهد آموزش تنظیم هیجان و ذهن آگاهی بر بهبود اختلال پرخوری عصبی مؤثر است و موجب بهبودی در اضطراب افراد مبتلا به پرخوری عصبی می‌شود اما در بهبود ادراک نادرست از تصویر بدنی و افسردگی در افراد مبتلا به پرخوری عصبی تأثیری ندارد
 • عوامل مؤثر بر اختلال پرخوری عصبی


  نتایج یک تحقیق داخلی نشان می‌دهد آموزش تنظیم هیجان و ذهن آگاهی بر بهبود اختلال پرخوری عصبی مؤثر است و موجب بهبودی در اضطراب افراد مبتلا به پرخوری عصبی می‌شود اما در بهبود ادراک نادرست از تصویر بدنی و افسردگی در افراد مبتلا به پرخوری عصبی تأثیری ندارد
 • اختلال اوتیسم در کودکان، همه علائم آن


  به احتمال زیاد اگر فرزند شما یا فرزند دوست نزدیکتان به اوتیسم مبتلا باشد، احساس ناراحتی خواهید کرد. هرگز پذیرفتن این موضوع که یکی از عزیزانمان مشکل سلامتی جدی دارد آسان نیست.
 • اختلال اوتیسم در کودکان، علائم و روش های کنترل آن


  بنا بر سازمان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، طیف بیماری اوتیسم، از هر 59 کودک، 1 کودک را درگیر می کند.
 • اختلال اوتیسم در کودکان، علائم و راهکارهای مقابله


  فوق تخصص کودکان در دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت: درمان قطعی برای اختلال اوتیسم وجود ندارد، اما اگر هر چه سریع‌تر این اختلال تشخیص داده شود می‌توانیم کمک بهتری به کودک کنیم.
 • اختلال اوتیسم در کودکان، خصوصیات و علائم هشداردهنده


  در سال‌های اخیر، خیلی به بیماری های نوروبیولوژیکی کودکان که مهمترین اون اوتیسم (Autism Spectrum Disorder) هست جلب شده.
 • علائم اختلال اوتیسم در کودکان، حتما در جریان باشید


  اختلال اوتیسم، نوعی ناتوانی در رشد می باشد که دشواری هایی را در زندگی اجتماعی و رفتار افراد به همراه دارد.
 • اختلال سلوک در کودکان، علائم و عوامل


  اکثریت مسائل کودکی که موجب ارجاع آنها به متخصصین بهداشت روانی و روانشناس می‌شود، به مشکلات رفتارهای کنترل نشده بیرونی مربوط می‌شود.
 • از هر 243 ایرانی دو نفر به بیماری اوتیسم مبتلا هستند! / نقش عوامل ژنتیکی در بروز اوتیسم بسیار زیاد است


  پذیرش آنها، وارد کردن آنها به ارتباطات اجتماعی مان، سهیم کردنشان در دوستی هامان می تواند باری را از دوش آنها و خانواده اشان بردارد تا به دنبال مدرسه ای خاص و مجزا نباشند تا فرزندشان را از اذیت و آزار و تمسخر سایر همکلاسی ها در امان نگه دارند، تا مدرس
 • عوامل مؤثر درکنترل سیل‎


  سلامت نیوز:بدون شک سیلاب بعنوان یک بلای طبیعی شناخته شده است. ولی در عمل سیلاب هم از نظر تلفات جانی و هم از نظر خسارات مالی مهیب ترین بلای طبیعی در جهان محسوب می شود طی ده سال اخیر حدود ۳۹۰هزار نفر در اثر بلایای طبیعی در جهان کشته شدند که ۵۸ درصد مر
 • اختلال نعوظ در مردان، غذا می تواند مؤثر باشد؟


  این را می‎دانیم که انواع قرص‌ها، پمپ‌ها، و عمل‎های جراحی در مورد اختلال نعوظ کارآیی دارند، اما در مورد غذا مسأله به چه شکلی مطرح است؟
 • رشد شخصیت کودکان، عوامل مؤثر در آن


  در رشد و تکامل شخصیت کودک، عوامل زیادی مؤثرند و میزان تأثیر این عوامل به میزان توانایی کودک به درک اهمیت این عوامل در ارتباط آنها با خودش بستگی دارد.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

پنتاگون تا 48 ساعت آینده گزارشی رسمی در مورد حمله به آرامکو منتشر می‌کند

پنتاگون تا 48 ساعت آینده گزارشی رسمی در مورد حمله به آرامکو منتشر می‌کند

کمیسیون تحقیق درباره سوریه دمشق را به اقدام علیه غیرنظامیان متهم کرد/دمشق: گزارش سیاسی و مملو از جعلیات است

کمیسیون تحقیق درباره سوریه دمشق را به اقدام علیه غیرنظامیان متهم کرد/دمشق: گزارش سیاسی و مملو از جعلیات است

گزارش تصویری دیدار ایران و چین

گزارش تصویری دیدار ایران و چین

بلومبرگ: پنتاگون تا ۴۸ ساعت آینده گزارشی در مورد حمله به آرامکو منتشر می‌کند

بلومبرگ: پنتاگون تا ۴۸ ساعت آینده گزارشی در مورد حمله به آرامکو منتشر می‌کند

گزارش زنده؛ کشتی فرنگی قهرمانی جهان| آغاز سه مبارزه حساس شاگردان بنا برای ۳ برنز در نورسلطان

گزارش زنده؛ کشتی فرنگی قهرمانی جهان| آغاز سه مبارزه حساس شاگردان بنا برای ۳ برنز در نورسلطان

گزارش پنتاگون درباره حمله به آرامکو تا ۴۸ ساعت آینده منتشر می‌شود

گزارش پنتاگون درباره حمله به آرامکو تا ۴۸ ساعت آینده منتشر می‌شود

نماینده اوپک: عربستان هنوز گزارشی درباره مدت زمان بازیابی تولید نفتش نداده است

نماینده اوپک: عربستان هنوز گزارشی درباره مدت زمان بازیابی تولید نفتش نداده است

سخنگوی فدراسیون فوتبال: پرونده باشگاه تراکتور جهت دریافت گزارش تکمیلی مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت

سخنگوی فدراسیون فوتبال: پرونده باشگاه تراکتور جهت دریافت گزارش تکمیلی مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت