بازدید: 8

وقتی دختر علی سخنران است/ خط بطلان بر 50 سال تحریف اسلام

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 2035531
گروه جامعه ــ دانشیار دانشگاه تهران ضمن تشریح خطبه خضرت زینب(س) در کوفه، گفت: خطبه حضرت زهرا(س) بازسازی میراث بعثت است و خطبه حضرت زینب(س) خط بطلان بر همه تحریفی است که در 50 سال پس از وفات حضرت رسول(ص) ایجاد شده بود.

به گزارش ایکنا؛ حجت الاسلام محمدعلی مهدوی راد، دانشیار دانشگاه تهران و قرآن پژوه در ششمین شب از مراسم «عاشورا و امروز ما» که در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد با موضوع خطبه های حضرت زینب(س) به سخنرانی پرداخت.

وی نگاه تاریخی به خطبه شام حضرت زینب(س) را محور سخنان خود قرار داد و گفت: حضرت زینب(س) دو خطبه دارند یکی خطبه کوفه و دیگری خطبه شام که در این خطبه ها چنان با بلاغت، فصاحت و هیبت صحبت می کنند که افرادی از میان جمع برمی خیزند و می گویند گویی علی است که سخن می گوید.

این قرآن پژوه کشورمان با اشاره به نهایت بلاغت حضرت زینب(س) در سخنرانی هایشان، گفت: زینب(س) در مجلس یزیدی سخن می گوید که در آنجا نه اجازه سخنرانی دارد و نه زمینه سخنرانی طولانی ممکن است به همین دلیل باید در فرصت کوتاهی که ایجاد می شود، آنچنان جملات را در کنار هم قرار دهد که تمام تلاش های بنی امیه در طول تاریخ را به نابودی بکشاند و چنین می کند.  

خط بطلان بر 50 سال تحریف

وی افزود: با نگاه به وقایع تاریخی پس از این سخنرانی ها است که می توان فهمید حضرت زینب(س) در این سخنرانی ها چه کرده اند. دشمنان دو انتخاب داشتند یا امام حسین(ع) را  زنده نگه دارند و یا بکشند و چون فکر می کردند کشتن امام حسین(ع) زیان کمتری دارد و می توانند عواقب آن را کنترل کنند دست به کشتار امام و یارانشان زدند و امیدوار بودند فریاد امام حسین(ع) در شن های داغ کربلا دفن شود ولی حضرت زینب(س) اجازه نداد چنین اتفاقی رخ دهد همچنان که حضرت فاطمه(س) با خطبه خودشان نگذاشت آنچه در سقیفه برنامه ریزی شده بود رخ دهد. خطبه حضرت زهرا(س) بازسازی و بازگویی میراث بعثت است و خطبه حضرت زینب(س) خط بطلان کشیدن بر همه تحریفی است که در 50 سال پس از وفات حضرت رسول(ص) ایجاد شده بودند.

این سخنران مذهبی کشورمان در ادامه به رقابت شدید بنی هاشم و بنی امیه قبل از اسلام اشاره کرد و گفت: این رقابت شدید بود تا اینکه از میان بنی هاشم پیامبری ظهور کرد و همین موجب شد بنی امیه بر عمق دشمنی خود بیفزایند و با پیامبر(ص) سر خصومت داشته باشند. به نحوی که معاویه از اینکه نام حضرت رسول(ص) در اذان نماز گفته می شود خشمگین بود و تلاش داشت نام حضرت رسول(ص) را محو کند.

سربازکردن عقده های بنی امیه در طول تاریخ اسلام

وی ادامه داد: حکومت بنی امیه چندین مؤلفه دارد که بیشترین آن ها از عقده های فرو خفته برمی خیزد. در طول تاریخ اسلام و در زمان حضرت علی(ع) زمانی که حکومت را از ایشان گرفتند هم همین عقده ها سرباز کرد تا اینکه توانستند برای خود در حکومت جایگاهی باز کنند و حقی قائل شوند به نحوی که خلیفه دوم که قانون «از کجا آوردی» را در خصوص تمام والیان حکومت اسلامی اجرا می کرد حتی یک نفر از بنی امیه را هم در خصوص اموالی که به دست آورده بود بازخواست نکرد زیرا بنا بود بنی امیه در حکومت باشند و سهم داشته باشند.

حجت الاسلام مهدوی راد با اشاره به تلاش های زیادی که معاویه در تحریف و جعل احادیث و سنت حضرت رسول(ص) انجام داد، گفت: این تحریف ها به جایی رسید که اگر در مباحث حقوقی بین سخن صحابه و پیامبر(ص) تعارضی دیده می شد، سخن صحابه مقدم بر سخن پیامبر دانسته شده و به آن عمل می شد و اینگونه استدلال می شد که سخن صحابه مقدم تر است چون درگیر جریان های جامعه هستند و واقع بینانه تر نظر داده اند تا پیامبر(ص)  که آرمانگرایانه سخن و رفتار می کردند. جعل احادیث به جایی رسید که حتی گفته شد یزید مورد رحمت پیامبر است و روایاتی از پیامبر جعل کرده اند که خلیفه(هر کسی که باشد) به صرف اینکه لباس خلافت را پوشید مورد غفران و رحمت الهی قرار می گیرد.

وی در ادامه به سخنان یزید در مجلسی که با چوب خیزران بر لب های مبارک امام حسین(ع) می زد نیز اشاره کرد و گفت: در این مجلس یزید می گوید اگر حسین بن علی قرآن می خواند می فهمید که اگر من خلیفه هستم خدا خواسته است. این سخن از اعتقاد به مکتب جبر بر می خیزد و در چنین مجلسی حضرت زینب(س) در زمانی کوتاه باید با دقت واژه ها و کلمات خود را انتخاب می کرد تا بتواند به هدف خودش و برملاکردن حقیقت یزید برسد و چنان این کار را انجام داد که یزید برای مدت کوتاهی موضع پشیمانی در پیش گرفت و ادعا کرد که وی این کار را نکرده است و اگر او در میدان کربلا بود چنین اتفاقی رخ نمی داد.

این قرآن پژوه کشورمان ادامه داد: در خطبه حضرت زینب(س) تمام فعل ها خطابی است؛ تو کشتی، تو جنایت کردی، تو رگ های فرزند رسول الله را بریدی، یعنی تو ای یزید چنین کردی و حالا در این مجلس به کرده ات افتخار می کنی اما مپندار که آن ها که در راه خدا کشته شده اند مرده اند بلکه آن ها زنده اند.  

وی در توصیف شرایط مجلس یزید، گفت: در این مجلس شرایط چنان بود که یکی از میان جمع بلند شد و خواست که دختر امام حسین(ع) را به کنیزی از یزید بخرد. که حضرت زینب(س) به دروغ گو بودن یزید و جایگاهی که نباید در آن باشد اشاره کرد. همین مسئله باعث برآشفتن یزید شد و گفت من خلیفه ام و من شما را به اسارت گرفته ام و هر کاری دلم بخواهد می کنم. زینب(س) فرمود هرگز این را خدا برای تو قرار نداده مگر اینکه از دین ما خارج شوی و باز یزید گفت نه این دین ماست و بعد زینب فرمود چرا اینقدر هرزگی و درندگی می کنی؟ شما به دین پدر من و برادر من هدایت شدید. مگر وقایع مکه را یادت رفته که زیر برق شمشیر جد من ایمان آوردید. شما برده بودید، آزاد شدید و تو آزادگی و حیثیت نداری برای چه خلیفه شده ای.

حجت الاسلام مهدوی راد ادامه داد: حضرت زینب(س) در این خطبه با لطافت می گوید یزید حالا باش. تو و کسی که زمینه را برای خلافت تو فراهم کرد، بعدها در قیامت خواهید فهمید که چه اتفاقی برایتان خواهد افتاد. آیا این عدالت است که بچه های پیامبر(ص) را به خیابان بیاوری و چهره های آن ها را باز بگذاری در حالی که پست و غیرپست دارند چهره های آن ها را نگاه می کنند. نباید این ها را بگویم مگر از تو امیدی وجود دارد؟ از تو چه انتظاری می توانم داشته باشم که مادرت جگر حمزه را خورد. یزید تفاخر می کنی؟ آرام؛ جاهلانه و ستمگرانه حرف نزن. من که می دانم اینها نتیجه کفر و آن کینه ای است که از بدر و احد دارید. یزید هر چه می توانی تلاش کن اما بدان آنچه انجام می دهی از سر خیره سری است و تو خِرد و آگاهی نداری اما آینده ات چندان طول نخواهد کشید و جمع تو و اطرافیانت به زودی از هم خواهد پاشید؛ که چنین هم شد.

انتهای پیام


وقتی دختر علی سخنران است/ خط بطلان بر 50 سال تحریف اسلام
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها