بازدید: 9

چطور بین فرزندان عادلانه رفتار کنیم؟

منبع : سایت خبری آفتاب کد خبر: 2035514
کودکانتان را با یکدیگر مقایسه نکنید و جملات مقایسه گونه در این رابطه به دیگران نگویید. در صورت امکان در قلب یا ذهنتان هم آنها را مقایسه نکنید.
آفتاب‌‌نیوز :

بسياري از ما خاطره هایی در ذهن داریم که خیال می کنیم قبلا عدالت در مورد ما رعایت نشده و کم یا زیاد به ما ظلم شده است.

یکی از خواسته ها و دغدغه های ما این است که عدالت بعنوان یک ارزش اخلاقی در جامعه وجود داشته باشد، ولی این که هرکدام از ما در خانواده خود چه قدر براي ایجاد عدالت تلاش می کنیم، نکته مهمی هست که پاسخ به آن میتواند بسياري از مشکلات را حل کند.

کودک دارای روحی حساس و لطیف هست و هرنوع رفتار و گفتار پدر و مادر در وی تأثیر می گذارد و بویژه تبعیض و بي‎ عدالتي آثار زیانباری در روحیه و شخصیت او دارد.

عدالت به معنی برابری دختر و پسر نیست!

عدالت به معنای رساندن حق هر حق دار به آن است. با این توصیف برقراری عدالت بین فرزندان در محیط خانواده نیازمند توجه به سه اصل مهم است؛« سن»،« جنسیت» و« سطح توانمندی های فرزندان». عدالت جنسیتی در خانواده بین دختران و پسران به این معنی نیست که هر آنچه براي دختران فراهم ميشود ، همان را عیناً براي پسران هم فراهم و اجرا کنیم. متأسفانه امروزه این شیوه غلط به صورت کاریکاتوری و خنده دار وجود دارد .

به عنوان مثال اگر قرار است یک دختربچه سه چهارساله عشق این را داشته که لاک بزند و پسربچه ای هم که این را می بیند، می گوییم گناه دارد، دلش می خواهد. نتيجه آن ميشود که شاهد هستیم براي پسربچه هم لاک ميزنند .

این نوع عملکرد که ناشی از عدم فهم درست از مفهوم عدالت است، منجر به این خواهد شد که در مسیر تربیت فرزندان خلاء ایجاد شود؛ بنابراین اگرچه وظیفه والدین، برطرف کردن نیازهای فرزندان است ولی در این مسیر باید توجه داشته باشند که در رفع نیازها، تفاوت های کودکان را برای سن، جنسیت و توانایی آن ها لحاظ شود.»

رعایت عدالت بین بچه ها منحصر به مورد خاصّی نیست، بلکه والدین می بایست در تمام امور کودک عدالت را رعایت کنند و در محبّت و ترغیب یا تنبیه عادلانه رفتار نموده، هرگز بچه را به جرم کاری که نکرده، تنبیه نکنند و سرزنش ننمایند و هرگاه بین فرزندان نزاعی رخ داد، تنها مقصّر را تنبیه کنند و جانب فرزند ديگر را نگیرند، اگر چه خردسالتر و ضعیفتر باشد.

رعایت این مسئله بقدری دقیق هست که حتی شامل نگاهها و نوازش و بوسه های پدر و مادر نسبت به فرزندان هم ميشود.

نکته هایی براي کمک به ایجاد عدالت بین فرزندان

۱. کودکانتان را با یکدیگر مقایسه نکنید و جملات مقایسه گونه در این رابطه به دیگران نگویید. در صورت امکان در قلب یا ذهنتان هم آنها را مقایسه نکنید.

۲. چنانچه یکی از فرزندان شما حس حسادت یا نفرت نسبت به ديگر دارد، صادقانه به خودتان رجوع کنید و ببینید آیا در حال رفتار تبعیض آمیز هستید یا خیر.

۳. پادزهر تبعیض بین فرزندان این هست که همه را به یک اندازه محبوب بشمارید. این کار را با اعلام ارزشمندي آنها بطور مساوی نشان دهید و به آنها بگویید هریک بطور منحصربه فردی ارزشمند هستند. بخاطر این فردیت هیچ کدام از آنها نمی توانند جایگزین دیگری شوند یا با وی رقابت کنند.

منبع: بیتوته


چطور بین فرزندان عادلانه رفتار کنیم؟
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12
 • چطور بین فرزندان عادلانه رفتار کنیم؟


  کودکانتان را با یکدیگر مقایسه نکنید و جملات مقایسه گونه در این رابطه به دیگران نگویید. در صورت امکان در قلب یا ذهنتان هم آنها را مقایسه نکنید.
 • با فرزندان طلاق چطور رفتار کنیم؟


  زمانی که فرزندتان از پیش همسر سابق‌تان می‌آید او را سوال پیچ نکنید. کنجکاوی درباره همسر سابق‌تان و اصطلاحا حرف کشیدن از فرزندتان درباره زندگی و رفتار همسر سابق‌تان، کودک را به یک جاسوس دوجانبه تبدیل می‌کند.
 • با فرزندان طلاق چطور رفتار کنیم؟


  آینده فرزندتان بعد از جدایی چیزی نیست که به راحتی بتوانید از کنار آن بگذرید. اما اگر آخرین تصمیم‌تان جدایی است، یا طلاق گرفته‌اید این مطلب را تا انتها بخوانید. ما با مشورت روانشناسان به شما می‌گوییم تا در این شرایط چه نوع رفتاری با فرزندان‌تان داشته
 • تأثیر ترتيب تولّد بر شخصيت/ با فرزندان اول و وسط و آخر چگونه رفتار کنیم؟/ تک فرزند چطور؟


 • رفتار والدین با فرزندان، چگونه عادلانه باشد؟


  در بسیاری از خانواده‌ها،زمانی که میان فرزندان دعوایی پیش می‌آید، والدین فرزند ارشد را مقصر دانسته و او را تنبیه می‌کنند.
 • با کودکان و بازماندگان زلزله چطور رفتار کنیم؟/ قضاوت و همدردی نکنیم، همدلی کنیم


 • چگونه با فرزندان در سن بلوغ رفتار کنیم؟


  سلامت نیوز-*پروانه صفایی مقدم: بلوغ به مجموعه ای از تغییرات رشدی جسمانی و عقلانی گفته می شود. رشد جسمانی زودتر از رشد عقلانی شروع می شود و به ناگهان نوجوان از نظر ظاهری تغییرات زیادی را نشان می دهد که ممکن است برایش خوش آیند نباشد. به گزارش سلامت ن
 • با فرزندان طلاق چگونه رفتار کنیم؟


  کودکان بهتر از هرشخص دیگری می توانند خواسته های خود را از پدر و مادرهای جدا از هم مطرح کنند.
 • با آدم‌های بی‌ادب چطور رفتار کنیم؟


  ما چه بخواهیم و چه نخواهیم با آدم‌های بی‌ادب برخورد داریم. ممکن است این بی‌ادب‌ها کاملا غریبه باشند، مثلا کسی که پشت سر شما در صف سینما ایستاده و یا متصدی امور بانکی. شاید هم مجبور باشید به طور مرتب با یک فرد بی‌ادب برخورد داشته باشید، مثلا یک همکار
 • چطور فرزندان را در خانواده با مسائل جنسی آگاه کنیم؟


  در سنین ۴ تا ۶ سالگی تمایل به جنس مخالف طبیعی است و با تحریک جنسی نباید اشتباه گرفت. برای نمونه خانواده ای که یک فرزند پسر داشت به کلینیک مراجعه کرده بود و می پرسید آیا تغییرات فیزیکی آلت تناسلی کودک یعنی نشانه بلوغ زود رس؟
 • چطور فرزندان را در خانواده با مسایل جنسی آگاه کنیم؟


  متخصص روانپزشک کودک و نوجوانان گفت: کودکانی که با مسایل جنسی و همچنین مراقبت های بهداشتی از دوران قبل و یا بعد از بلوغ آگاهی پیدا کنند در برابر آسیب ها مقاوم تر خواهند بود.
 • والدین و تربیت فرزندان، چگونه رفتار کنیم؟


  واقعیت این است که والدین اکثر اوقات درباره تربیت بچه ها با هم اختلاف دارند و حاضرند با تمام توان در زمینه تربیت یکدیگر را به مبارزه بطلبند.
 • چطور با کودک خود رفتار کنیم؟


  کودکان در خانه نقش آینه را به خود می گیرند و هر گونه که شما رفتار کنید، همان گونه آن رفتار را در خانه یا بیرون از خانه بروز می دهند.
 • چطور با ملاحظه رفتار کنیم؟


  با ملاحظه بودن و رعایت حال دیگران به ما کمک می‌کند که در عین رک بودن، به احساسات طرف مقابل‌مان هم احترام بگذاریم. زمانی که با ملاحظه با دیگران رفتار می‌کنیم، می‌توانیم روابط‌مان را‍ حفظ کنیم، اعتبار خود را بالا ببریم و نشان بدهیم که برای بقیه ارزش و
 • چطور با کودکان رفتار کنیم؟


  اگر والدین بلد نباشند یا نخواهند میدان‌ های جدید و تجربه‌ های جدید برای فرزندان خود ایجاد کنند، خود آنها اقدام به این کار خواهند کرد.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها