بازدید: 10

این بی‌عدالتی است

منبع : سایت خبری آفتاب کد خبر: 2035452
قطعا آن فردی که راه رسم درس‌خواندن و کسب و کار و تجارت را می‌داند با کسی که نمی‌داند برابر نیست. پس به چه حقی و بر چه اساس و معیاری، سازمان امور مالیاتی، آن دو شاگرد و یا آن دو فروشنده و یا آن دو دانش‌آموز را با هم برابر می‌داند و به زور به آنان می‌گوید که باید 10% از درآمدتان را به من بدهید؟
آفتاب‌‌نیوز :

یکی از مخاطلبان آفتاب نیوز در مطلبی  که برای ما ارسال کرده، نوشته است: مالیات باید بر اساس هزینه ای باشد که دولت برای فرد می کند و نه بر اساس درآمدی که فرد با تلاش خود برای خودش فراهم کرده است.

وی نوشته است: می خواهم راجع به سه موضوع سخن بگویم.

موضوع اول:

من دوتا واحد تجاری دارم. هر دو دقیقا شرایط یکسان دارند.

یکی از آنها را فرد A، کرایه می کند. او یک کارمند ساده یک سازمان و شاید یک فروشنده لباس باشد. به او ماهانه 2 میلیون تومان کرایه می دهم.

واحد دوم را فرد B کرایه می کند.

من می دانم فرد شماره B، این توانایی را دارد که در همان واحد تجاری آنچنان رونق و تجارتی داشته باشد که مثال زدنی است. من از روی زورگویی، حسادت، تنگ نظری، سوءاستفاده، علم به نیازداشتن طرف B به آن واحد و ... به او می گویم که باید ماهانه 10 میلیون تومان کرایه بپردازی.

به نظر شما این درست است؟

قطعا خواهید گفت که فرد B هر توانایی که دارد به تو چه ربطی دارد؟ و هزار حرف دیگر ...

موضوع دوم:

در کارگاه صنعتی، دو شاگرد همزمان برای حرفه آموزی وارد می شوند.

مسئول آن واحد با شناخت کامل از آن دو نفر برای شروع کار در آن واحد به نوعی مجبورشان می کند که یک موضوعی را امضا کنند و بپذیرند و آن عبارت است از اینکه: در آینده هر وقت که در آن کار ماهر و استاد چیره دست شدند، باید 10% از درآمدشان را به استاد خودشان در این کارگاه بپردازند. آن استاد از آینده آن دو نفر کاملا آگاه است.

شاگرد A، دقیقا سر ساعت به محل کارش آمده و سر ساعت محل کارش را ترک می کند. از همه حقوق و مزایای خودش استفاده کرده، اضافه کاری اش را کاملا دریافت کرده و تمام دستورات استاد را انجام می دهد. بعد از زمان کارش به همه امورات زندگی شخصی اش نیز رسیدگی می کند و بعد از 5 سال در کارش ماهر و استاد می گردد . این فرد خود را به سختی نمی اندازد و به همین شرایط راضی شده است.

شاگرد B، با اشتیاق و سخت کوشی هرچه تمام و مثال زدنی، با انجام کارهای اضافه بر نیاز، بدون دریافت اضافه کاری، بدون تفریحات و گذشتن از خیلی امورات شخصی و برای اینکه هر چه زودتر به مقام استادی برسد و در آن حرفه ماهر بشود، حتی شبانه روز در آن واحد می خوابد تا اینکه هرگونه تخصصی را یاد بگیرید. بعد از 6 ماه در کارش ماهر و متخصص می شود؛ به گونه ای که تمام کارهای کارگاه و سفارشات را به تنهایی انجام می دهد ولی فرد A توانایی خاصی ندارد و شاید نمی خواهد که خود را به سختی و زحمت بیندازد. اکنون نوبت این است که فرد B برای خودش کار کند و طبق همان چیزی که از روی اجبار آن را امضا کرده است، باید 10% از درامدش را به استاد خودش بدهد.

حال سوال این جاست که تفاوت فرد A و B چیست؟

اینکه فرد B سختکوش است و تمام کارها را به تنهایی انجام می دهد، آیا باید با فرد A یکسان در نظر گرفته شود؟

فرد A درامد کمی دارد. آنچنان رونقی در کارش نیست. 10 % درآمدش هم آنچنان نیست که اصولا بتوان با آن کاری را انجام داد. ولی فرد B آنچنان با سخت کوشی به رونق و درامدی رسیده که حتی چندین برابر استاد خودش درآمد دارد. آیا سزاوار است که 10 درصد درآمدش را به او بدهد؟ قععا خواهید گفت که نه. فرد B هزینه اضافه ای را برای حرفه آموزی ، به استاد خودش تحمیل نکرده، بلکه خودش زحمت کشیده تا به این جایگاه رسیده است.

موضوع سوم:

در یک خیابان، دو مغازه در کنار هم و دقیقا با شرایط یکسان و هر دو مثلا لباس فروشی هستند. فروشنده یکی از آنها با نشستن در مغازه خود به امید آمدن مشتری است و به درآمد مشخصی راضی است. فروشنده مغازه دوم با هزینه مقداری از سود خود و با تبلیغات گسترده و معرفی همه کارهای خود به تمام مغازه های اطراف و با بازاریابی گسترده، رونق بسیار و درآمد زیادی دارد. هر دو مغازه، دارای آب، برق، گاز، خیابان، پیاده رو و خدمات عمومی کاملا یکسانی هستند. اما یک سازمانی که زور دارد، هر دوی آنها را مجبور می کند که 10 % از درآمدشان را به آن سازمان بدهند. این بی عدالتی و ظلم نیست؟  مغازه دوم با تلاش خودش به آن درآمد بالا رسیده در حالی که کاملا خدمات یکسانی نسبت به مغازه اول دریافت کرده است.

نتیجه گیری:

برخی از دانش آموزان در دوران تحصیل، خود را مشغول به هر کاری می کنند غیر از درس خواندن. بدیهی است که از رسیدن به مدارج علمی باز خواهند ماند. برخی بعد از درس خواندن، آخرش مثلا می شوند یک کارمند ساده یک سازمان و یا یک فروشنده لباس و یا معلم در یک رشته خاص (ضمن احترام به همه معلمان عزیز. قطعا در مثال مناقشه نیست).

برخی دیگر با گذشتن از تقریبا همه زندگی شخصی و استراحت خود و با تلاش شبانه روزی، پزشک می شوند.
اکنون به جای آن استاد اول و به جای آن سازمان، دولت را جایگزین کنید و به جای آن دو شاگرد و یا دو فروشنده مغازه، یکی را یک دانشجوی تربیت معلم یا یک دانشجوی مهندسی و شاگرد دوم یا فروشنده دوم را یک دانشجوی پزشکی قرار بدهید. آن فرد سخت کوشی که در رشته خاص، مثلا پزشکی قبول شده، به چه دلیل باید 10 % از درآمد خودش را به دیگری بدهد؟

آن فردی که به تمام تفریحات و زندگی خودش رسیده و مثلا یک کارمند ساده شده و مثلا 4 میلیون تومان درآمد دارد، مالیات را همان سازمان مطبوعش از حقوقش کم می کند، (مالیات حقوق یک کارمند ساده با درآمد 4 میلون تومان، حدودا 500 هزار تومان است) و آن فروشنده سختکوش، همان خدمات یک فروشنده راحت طلب را دریافت کرده است. بدیهی است که آن دولت، همان هزینه ای که برای دانش آموز سختکوش پرداخت کرده ، برای دانش آموز راحت طلب نیز همان هزینه را پرداخت کرده است. حال به چه حقی، دولت و هر سازمانی که زور دست اوست، می خواهد 10 درصد از درآمد یک پزشک یا فروشنده پرتلاش را که با همت و سعی خودشان به آن رسیده اند را بگیرد؟

مالیات باید بر اساس هزینه ای باشد که دولت برای فرد می کند و نه بر اساس درآمدی که فرد با تلاش خود برای خودش فراهم کرده است (قطعا سخت کوشی و یا با تنبلی برابر نیست).

قران کریم می فرماید:

هل یستوی الذین یعلمون و الذین لا یعلمون؟ آیا آنها که می دانند با آنها که نمی دانند برابر هستند؟

قطعا آن فردی که راه رسم درس خواندن و کسب و کار و تجارت را می داند با کسی که نمی داند برابر نیست. پس به چه حقی و بر چه اساس و معیاری، سازمان امور مالیاتی، آن دو شاگرد و یا آن دو فروشنده و یا آن دو دانش آموز را با هم برابر می داند و به زور به آنان می گوید که باید 10% از درآمدتان را به من بدهید؟

این بی عدالتی است.


این بی‌عدالتی است
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12
 • بررسی ریشه بی عدالتی در اقتصاد کشور/ مردم به دنبال چه عدالتی هستند؟


 • "این بی‌عدالتی است"


  قطعا آن فردی که راه رسم درس‌خواندن و کسب و کار و تجارت را می‌داند با کسی که نمی‌داند برابر نیست. پس به چه حقی و بر چه اساس و معیاری، سازمان امور مالیاتی، آن دو شاگرد و یا آن دو فروشنده و یا آن دو دانش‌آموز را با هم برابر می‌داند و به زور به آنان می‌گ
 • بی عدالتی در آموزش


  سلامت نیوز:آمار های منتشر شده نشان می دهد 20 درصد دختران دبیرستانی در مناطق محروم مجبور به ترک تحصیل هستند، 24 درصد از بازماندگان از تحصیل در مناطق محروم زندگی می کنند و سه استان سیستان وبلوچستان، هرمزگان و کرمان رکورددار بیشترین آمار بازماندگان از
 • حق من این همه بی عدالتی نبود


  محسن مسلمان با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود نسبت به انتخاب برترین‌های فصل ۹۷-۹۶ واکنش نشان داد.
 • ثبت‌نام سهام‌عدالت با کُد بی‌عدالتی


  مسئولین سازمان خصوصی‌سازی اذعان دارند که تنها ثبت‌نام، مختص به وراث مشمولان متوفیان بوده و برای سهام‌عدالت، ثبت‌نام جدیدی در دستور کار قرار ندارد.
 • بی‌عدالتی در تعرفه‌گذاری برق


  قیمت گذاری فعلی برق در زمان اوج بار به نحوی است که مشترکین پرمصرف کمتر از کم مصرف‌ها جریمه می‌شوند. این شیوه قیمت گذاری ناعادلانه بوده و تاثیری در کاهش مصرف ندارد.
 • بی‌عدالتی در تعرفه‌گذاری برق


  قیمت گذاری فعلی برق در زمان اوج بار به نحوی است که مشترکین پرمصرف کمتر از کم مصرف ها جریمه می شوند. این شیوه قیمت گذاری ناعادلانه بوده و تاثیری در کاهش مصرف ندارد.
 • تیزهوشان، عدالت یا بی عدالتی؟


  حذف یکباره تیزهوشان بدون توجه به کیفیت مدارس دولتی صحیح نیست.
 • عدالتی که سینما در انتظارش بود


  گروه هنر: قرعه‌کشی چینش فیلم‌ها که برای اولین بار در تاریخ جشنواره فیلم فجر رخ داد، فرصتی پیش آورد تا همه آثار در شرایطی یکسان امکان دیده شده را داشته باشند.
 • فقر و بی‌عدالتی از علل بزهکاری کودکان است


  نزدیک غروب آفتاب روز دوشنبه، نشست «نقش فقر در بازتولید خشونت با نگاهی به طرح طفلان مسلم» در باشگاه هواداران جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) آغاز شد.
 • انتقاد از بی‌عدالتی با زبان شعر


  آنچه از درون‌مایه اشعار کتاب «بهانه‌ها» برداشت می‌شود این است که شاعرش روحیه‌ای اصلاح‌طلبانه و آرمان‌خواه دارد که او را واداشته تا از نعمت سخن، در مسیر انتقاد از بی‌عدالتی بهره‌ ببرد.
 • کی‌روش: تحریم‌های ایران بی‌عدالتی محض است


  کارلوس کی روش درباره شرایط صعود تیم ملی تحت هدایتش به رقابت‌های جام جهانی 2018 روسیه و آخرین وضعیت این تیم گفت‌و‌گویی را با هفته نامه پرتغالی «اکسپرسو» انجام داد.
 • حذف زبان انگلیسی موجب بی عدالتی می‌شود


  رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه تدریس زبان انگلیسی با قدرت و کیفیت بهتر در مدارس کشور ادامه یابد، تصریح کرد: اهمیت زبان انگلیسی بر هیچکس پنهان نیست، چراکه امروزه ما در هر مراوده‌ای با دنیا نیازمند زبان بین المللی هستیم.
 • راه ساده اصلاح یک بی‌عدالتی انتخاباتی


  یکی از مصادیق بی‌عدالتی سیاسی در قوانین انتخاباتی، تفاوت گذاردن بین مردم برای حق_تعیین_تعداد_نماینده است.
 • فقر و بی‌عدالتی مقابله با آسیب‌ها را خنثی می‌کند


  انقلاب اسلامی با همه فراز‌ها و فرود‌ها و همه خوشی‌ها و تلخی‌ها، به ۴۰ سالگی دوم قدم گذاشت. انقلاب اسلامی که به دنبال تمدن‌سازی اسلامی و پیشرفت همه‌جانبه و زمینه‌سازی برای ظهور است، ممکن است در مسیر خود دچار لغزش‌ها و خطا‌هایی نیز باشد.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها