بازدید: 12

بحار الانوار؛ نرم‌افزاری برای جست‌وجوی موضوعی درباره سید الشهداء(ع)

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 2035177
گروه فناوری اطلاعات ــ نرم‌افزار معجم بحار الانوار، یکی از نرم‌افزار‌هایی است که امکان جست‌وجوی موضوعی درباره سید الشهداء(ع) را در متن این کتاب گرانسنگ فراهم کرده است.
به گزارش ایکنا؛ این روزها با وجود اینکه قرن هاست از عاشورای حسینی می گذرد و هر دوره به فراخور شرایط در مورد این واقعه جانگداز سخن به میان می آید، اما بازهم گویی هنوز به عمق عرفان این جریان نرسیده ایم، زیرا حرکت سیدالشهدا(ع) و هفتاد و دوتن از یارانش چنان ابعاد وسیع عرفانی و عقلانی را به شکلی توأمان به تصویر کشید که هر قدر در مورد آن قلم بزنند و سخن بگویند اندک است و شاید رساترین وصف همین باشد که تمامی ابعاد یک انسان کامل، در کربلا به منصه ظهور رسید.
 
در این میان امکان جست وجو و کاوش موضوعی در منابع یکی از خواسته های مهم و مورد مطالبه ای است که بسیاری از محققان وعلاقه مندان به این موضوع برای کشف هرچه بیشتر ابعاد واقعه عاشورا به دنبال آن اند. امروز با پیشرفت تکنولوژی و جست وجوی موضوعی در منابع، توسط قالب نرم افزار های موضوعی قابل انجام است و «معجم موضوعی بحار الانوار»، یکی از نرم افزار هایی است که امکان جست وجو درباره سید الشهداء(ع) را در متن این کتاب گرانسنگ حدیثی فراهم آورده است.
 
معجم موضوعی بحار الأنوار ۲ شامل متن کامل ۲۰ عنوان کتاب در ۱۶۶ جلد ازجمله بحار الأنوار، سفینة البحار و مستدرک سفینة البحار است که به همراه ترجمه های موجود در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است. در این نرم افزار ضمن ارائه موضوعات کلی و جزیی، جست وجو های پیشرفته ای در اختیار کاربر قرار می گیرد. همچنین نزدیک به ۱۸ هزار موضوع کلی (کلید واژه) و بیش از ۱۲۲ هزار موضوع جزیی از متن کتاب بحار در این نرم افزار استخراج شده است؛ لذا با کمک این نرم افزار می توان به جست وجوی متن و روایات درباره شخصیت و سیره سید الشهداء(ع) بپردازیم.

در ادامه به شیوه استفاده از این نرم افزار و جست وجوی مطالب به اختصار می پردازیم. پس از اجرا و مشاهده صفحه اول نرم افزار، وارد بخش معجم موضوعی می شویم. بر سربرگ کلید واژه کلیک می کنیم. در این قسمت فهرستی از موضوعات کلی که از احادیث و متن کتاب استخراج شده، نمایش داده می شود.
در قسمت جست وجو، موضوع مورد نظر را تایپ می کنیم. به عنوان مثال در قسمت جست وجو کلمه (سید الشهداء) را تایپ کنید. همانطور که می بینید، کلیدواژه مورد درخواست، پیدا شده و در سمت چپ آن تعداد نمایه ها ۸۶۰ عنوان و تعداد موضوعات فرعی آن ۳۰۰۷ عنوان دیده می شود. اگر بر روی این کلیدواژه دوبار کلیک کنید سربرگ نمایه باز می شود و نمایه های مربوط به کلید واژه (سید الشهداء) را می بینید. نمایه ها، مفاهیم جزیی تری نسبت به کلید واژه هستند.

سربرگ موضوع به ارائه موضوعات کاملاً جزیی و ناظر به متن کتاب، می پردازد. در این قسمت، هر موضوع به متنی از کتاب اشاره دارد و با خواندن آن به محتوای متن پی می بریم. در این نرم افزار گویا سعی بر استخراج مفاهیم اصلی متون شده و به مفاهیم جزیی و حاشیه ای اشاره نشده است؛ لذا پیشنهاد می شود متن کتاب را هم مرور کنید تا این نوع مفاهیم را از دست ندهید.
 
در سربرگ نشانی می توانید آدرس متنی که موضوع را از آن استخراج کرده اید، مشاهده کنید. همچنین این بخش فهرستی از نمایه ها و کلید واژه های مرتبط با این متن را ارائه می دهد. بر روی آدرس دوبار کلیک کنید تا متن کتاب نمایش داده شود.
در سربرگ متن، حدیث یا عبارت مورد نظر را مشاهده می کنید. ازاین عبارت موضوع و نمایه و کلید واژه استخراج شده است. در این نرم افزار گویی سعی بر استخراج معنا و مفهوم اصلی عبارت بوده و به استخراج جزئیات متن نپرداخته است؛ لذا پیشنهاد می شود اگر متن مورد نظر را مناسب دیدید، سایر عبارت های موجود در این فصل از کتاب را هم مطالعه کنید.

انتهای پیام

بحار الانوار؛ نرم‌افزاری برای جست‌وجوی موضوعی درباره سید الشهداء(ع)
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها