بازدید: 25

اروپا در عزم تهران برای اجرای گام هایش تردیدی ندارد

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2034553
کارشناس مسا‌ئل بین الملل گفت: باتوجه به عزم راسخ ایران اروپا اجرای گام های آتی ما تردیدی نخواهد داشت.

به گزارش  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران جمعه ۱۵ شهریور بنا به دستور رئیس جمهور آغاز شد و بر اساس آن سازمان انرژی اتمی مکلف است بر حسب نیاز های فنی بدون در نظر گرفتن محدودیت های برجامی فعالیت های علمی و پژوهشی هسته ای را آغاز کرده و شتاب بخشد.

امیر علی ابولفتح کارنشاس مسائل بین الملل در گفت وگو با خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان در مورد اعلام برداشتن گام سوم کاهش تعهدات ایران گفت:  بعد از مدت ها بحث و بررسی در داخل کشور تصمیم براین شد که کاهش تعهدات برجام ایران گام به گام باشد و در بخش های مختلف انجام بگیرد.گام های اول و دوم بیشتر معطوف به مباحث عملیاتی بود و طی آن کمیت و کیفیت برنامه هسته ای ایران تغییر کرد. همچنین ذخیره اورانیوم غنی شده ما از ۳۰۰ کیلو بیشتر شدعلاوه برآن درصد خلوص غنی سازی از ۳.۶۷  به ۵ یا ۶ درصد رسید و اقدامات دیگری هم در دستور کار هستند.

او با اشاره به آخرین اقدامات تهران در زمینه کاهش تعهدات هسته ای افزود: گام سوم مربوط به بحث تحقیق و توسعه بوده که یکی از بخش های بسیار مهم در برنامه های هسته ای کشورمان به شمار می رود٬ حتی گفته می شود یکی از دلایل طولانی شدن برجام؛ اصرار ایران بر این موضوع بوده که حتماً باید بحث تحقیق و توسعه در برنامه هسته ای کشورمان ادامه داشته باشد. مقام معظم رهبری هم روی این مسئله خیلی تأکید داشتند که نباید در این بخش با کاستی  روبرو باشیم و امروز هم محدودیت هایی که بر سر راهمان بود کنار گذاشته شده است و راه اندازی بعضی از سانتریفیوژ ها و و شکل دادن به یک زنجیره ۲۰ تایی از سانتریفیوژ های نسل IR۶  را آغاز کردیم.

این کارشناس مسا ئل بین الملل درباره محدودیت های اعمال شده تا پیش از این در توافق هسته ای گفت:قرار شده بود که در سال یازدهم از اجرای توافق هسته ای، ایران می توانست درسانتریفیوژ ها گازدهی انجام دهد که خب الان در گام سوم ایران این گازدهی را انجام داده است. یا ساخت برخی از سانتریفیوژ ها را فعلا متوقف کند، این ها جداولی بوده که در متن برجام با جزئیات به آن پرداخته شده بود و محدودیت هایی برای ایران در نظر گرفته شده بوده است تقریباً می توانیم بگوییم حالا تمام محدودیت ها را ایران کنار گذاشته است

ابولفتح با اشاره بر تاکید ایران بر این موضوع که اگر طرف های اروپایی به تعهدات خود عمل نکنند٬گامهای بیشتری خواهیم برداشت گفت: با این تصمیم فرآیند غنی سازی سرعت بیشتری خواهد گرفت و گفته می شود که دستگاه های IR۶ نزدیک به ۶ برابر بیشتر از IR۱ اورانیوم را غنی می کنند و این امر کمک می کند تا ذخایر اورانیوم غنی شده ایران افزایش پیدا کند از این جهت بازهم تاکید می کنم که ما در مرحله سوم گام بسیار مهمی برداشته ایم که تأثیرش را می توان در آینده دید که چطور به افزایش سرعت فعالیت های هسته ای ایران منتهی خواهد شد.

او با جدی دانستن اقدامات ایران در کاهش تعهدات هسته ای اش تاکید کرد: به طرف های اروپایی برجام گفته شده که در گام اول و دوم جدی هستیم و گزارش های آژانس های بین المللی انرژی اتمی هم از این موضوع حکایت می کند که ایران بعد از ۲ سال به تعهدات برجامی خود پایبند بوده است و درحال حاضر با توجه به بدعهدی هایی که دیده تصمیم گرفته تا میزان تعهد خود را تغییر بدهد. در این راستا ما از ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده در برجام فراتر رفتیم٬ درحال حاضر هم با توجه به اینکه ایران نشان داده است صحبت هایش مبتنی بر عمل است این پیام به طرف خارجی منتقل می شود که تهران حتماً در حوزه های تحقیق و توسعه گفته هایمان را عملیاتی می کنیم.

این کارشناس مسا ئل بین الملل با اشاره به اتمام بعد فنی تعهدات ایران گفت:ما در بخش های فنی به گفته آقای کمالوندی داریم به پایان نزدیک می شویم؛ منظور این است که آنچه که بر عهده سازمان انرژی هسته ای ایران است انجام شده و مباحث سیاسی بر عهده تصمیم گیران سیاسی در ایران و کشور های برجامی است؛ که استراتژی هسته ای ایران را چگونه پیش خواهند برد!

او خاطرنشان کرد: مذاکرات ایران با اروپا  حتماً ادامه پیدا می کند و برداشتن این  گامها به توقف مذاکرات میان تهران و ۱+۴ منتهی نخواهد شد. به عقیده من اروپایی ها تا امروز به واسطه فشار های واشنگتن موفق به اجرایی کردن تعهدات خود نشده اند و خواست خودشان پایبندی به برجام است. 

بیشتر بخوانید: کمالوندی: گازدهی آی آر ۶ آغاز شد/ فعلا نیاز به غنی سازی ۲۰ درصد نیست


ابولفتح گفت : چند وقت است که آمریکایی ها از کلمه گروکشی یا باج خواهی استفاده می کنند و دائم هشدار می دهند که اروپا مراقب باشد تا تهران به خواسته های خود دست نیابد. مخالفت واشنگتن با پرداخت  ۱۵ میلیارد دلار مطرح شده از سوی  مکرون هم در همین راستا بود چرا که حق ایران  به شمار می رفت و آمریکایی ها از  آن به عنوان  باج خواهی سوء استفاده کردند. این در حالی است که خواسته ما  جزء حقوقمان بوده  است و در ذیل برجام تعریف شده است؛ بنابراین اروپا موظف است آنرا تأمین کرده و خرید و دریافت پول نفت ما را  تضمین کند.

ایران تعهدات خود در زمینه تحقیق و توسعه  را کاهش داد

اروپا در عزم تهران برای اجرای گام هایش تردیدی ندارد
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها