بازدید: 16

چگونه تیک‌ها و عادت‌های عصبی را ترک کنیم؟

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2034514
برخی افراد در رده‌های سنی مختلف به دلیل استرس و برخی معیار‌های ژنتیکی دچار انواع تیک و عادت‌های عصبی مضر می‌شوند که می‌توان با یادگیری راهکار‌های کنترلی آن‌ها را ازبین برد.
به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، قرار گرفتن درموقعیت استرس، ترس و وحشت می تواند سبب واکنش های مختلفی در افراد شود که به عامل های مختلفی بستگی دارد.
 
برخی افراد قابلیت مهار و کنترل استرس را دارند درعوض برخی دیگر به شدت آسیب پذیر هستند و با واکنش های مختلفی با استرس و ترس کنترل نشده مواجه می شوند از جمله عادت ها و تیک های عصبی می توان جویدن ناخن، دندان قروچه، کندن مو های سر، سیبل، ابرو و مژه و شکستن قولنج انگشتان دست و گردن را نام برد.

بیشتر افراد با وجود آگاهی از اثر های مضر این گونه تیک های عصبی به دلیل ایجاد آرامش چند ثانیه ای که انجام آن عادت شده است،  نمی توانند به آسانی آن را رها کنندو گاه تا سال ها یا حتی تا پایان عمر خود دچار تیک های عصبی می شوند.

گاهی اوقات افراد به دلیل تحمل استرس دچار تیک های غیر ارادی، چون پلک زدن چشم، خندیدن غیرعادی یا لکنت زبان و مواردی از این دست می شوند که برای رفع تمام تیک و عادت های عصبی باید به کارشناس مراجعه شود.
 
چگونه تیک ها و عادت های عصبی را ترک کنیم؟

عادت ها و تیک های عصبی معمولاً از دوران کودکی و نوجوانی و به دنبال بروز وقایعی، چون اختلاف های خانوادگی، ابتلا به برخی بیماری های روانی و جسمانی، استرس تحصیلی، ورشکستگی خانوادگی و مواردی از این دست روی می دهد و درصورت بی توجهی خانواده نسبت به درمان حالت مزمن به خود می گیرند و تا سال ها ادامه پیدا می کنند.

جویدن و گاز گرفتن ناخن ها

ازجمله رایج ترین تیک های عصبی جویدن ناخن هاست که به ویژه در افراد رده سنی ۱۰ تا ۱۸ سال شایع است. انجام این کار سبب بدفرم شدن شکل ناخن ها، فرورفتگی آنها، ورود میکروب وآلودگی پشت ناخن به درون بدن و ایجاد احساس خجالت و شرمساری فرد از انجام این کار در اجتماع می شود.
 

جویدن و گاز گرفتن ناخن ها می تواند سبب خونریزی، بروز عفونت های باکتریایی و زگیل در اطراف ناخن ها شود و درنهایت خطر ابتلا به سرماخوردگی و دیگر عفونت ها را افزایش می دهد.

دندان قروچه در خواب

دندان قروچه هم یکی از عادت های رفتاری عصبی و مضر برای سلامت جسمانی و روانی افراد است؛ برخی افراد شب ها در هنگام خواب دندان قروچه می کنند و برخی دیگر در طول روز به طور ناخودآگاه در برخی زمان ها دندان های خود را روی یکدیگر می فشارند.
 

انجام دندان قروچه به تدریج می تواند سبب دگرگون شدن شکل استخوان فک، بروز شکستگی وحساسیت پذیری دندان ها و آسیب جدی و دائم به آنها شود.

حرکت دادن بی ارادی پا ها

عادت تکان دادن سریع پا ها هم یکی از تیک های عصبی است که معمولاً زمانی که افراد به شدت دچار استرس هستند، انجام می دهند؛ این عادت می تواند سبب افزایش استرس و بالا رفتن فشار خون و در دراز مدت ایجاد بیماری واریس در افراد شود.

بهترین کار در زمان استرس حفظ خونسردی، نوشیدن آب، تمرکز روی مشکل، راه رفتن، خوردن مواد خوراکی سالم ازجمله میوه و میان وعده های مغذی، صحبت با دوستان و اقوام، انجام تکنیک تنفس دیافراگمی، بستن چشم ها و فکر کردن به موقعیت های آرام بخش مانند ساحل دریا یا جنگل، آرام سازی عضله ها و مشاوره با متخصص در صورت استمرار حالت استرس است.
بیشتر بخوانید: رفع حلقه سیاه دور چشم با جلبک دریایی/ مواد غذایی که موجب شفافیت پوست می شوند/ پاک کننده طبیعی روده را بشناسید

حرکت دادن سریع پا ها می تواند سبب کاهش جریان خون، احساس درد، بی حسی، کرخت شدن و سوزن سوزن شدن پا ها شود.

وسواس کندن مو های سر

این عادت و تیک عصبی در زنان شایع تر از مردان است و به تدریج بر اثر عادت به اختلال روانی، وسواس اجباری کندن موی سر یا تریکوتیلومانیا تبدیل می شود. بر اثر این کار، افراد دچار ریزش موی سر و ایجاد مناطق طاس روی سر خود می شوند و در اجتماع و خانواده احساس شرمساری و فشارعصبی فراوان برای آنها به دنبال دارد.
 

در صورت بی توجهی به درمان، این عارضه حالتی مزمن و مقاوم به درمان پیدا می کند و به دلیل آسیب دیدن فولیکول های موی مناطق کنده شده، فرد دچار طاسی دائم می شود؛ مبتلایان به این عارضه معمولاً دچار علامت هایی چون کندن مژه، ابرو و موی دیگر بخش های بدن خود هم می شوند.

درمان این عارضه با روش های مختلف رفتار درمانی و دربرخی مواقع دارو درمانی انجام می شود؛ برخی اوقات افراد مبتلا به اختلال تریکوتیلومانیا، موی کنده شده را جویده و می بلعند که به نام سندرم راپونزل مشهور است و می تواند سبب ایجاد توده در معده و دستگاه گوارش و خطر بروز خونریزی و حتی مرگ درافراد شود.

جویدن ته مداد و خودکار

این عارضه به ویژه در زمان مطالعه و انجام کار دربرخی افراد مشاهده می شود؛ دانش آموزان بیشترین افرادی هستند که در طول تحصیل دچاراین عارضه می شوند و اغلب اوقات در ته مداد و خودکار آن ها شواهد گاز گرفته شدن به وسیله دندان مشهود است.
 

انجام این کار افزون بر ایجاد خطر ورود پاک کن، ذغال مداد و سر خودکار به دهان و ایجاد حالت خفگی و مسدود شدن راه تنفسی می تواند سبب ورود مواد شیمیایی، چون جوهر و آلودگی و عامل های عفونت زا به درون بدن شود.

از جمله دیگر آسیب های این کار می توان ایجاد حساسیت در دندان ها، ایجاد درد در فک و دهان و سردرد را نام برد.

احساس خارش در پوست کف سر و صورت

برخی افراد درمان استرس به کندن جوش های صورت خود می پردازند و به دلیل احساس نوعی خارش درناحیه پوست کف سرخود به طور دائم کف سرخود را لمس می کنند.
 

لمس صورت بدون آکنه با دست به دلیل وجود میلیون ها باکتری مضر روی دست ها می تواند سبب ورود باکتری ها به منافذ ریز روی پوست صورت و ایجاد آکنه شود.

درصورتی که فرد احساس خارش روی کف سرخود حس می کند بهترین راه مراجعه به پزشک و دریافت برنامه دارویی و درمانی برای کنترل این مشکل است؛ در بیشتر مواقع شوره سر سبب ایجاد خارش درناحیه پوست کف سر است.
 
دربرخی بانوان هم که به رنگ کردن مو های سرخود می پردازند، اثرمواد شیمیایی رنگ مو بر پوست کف سر سبب ایجاد خارش و سوزش درپوست کف سر می شود که در صورت استمرار باید به پزشک مراجعه کنند.

کندن پوست لب ها هم یکی دیگر از عادت های اشتباه و آسیب رسان به سلامت بدن و سبب ایجاد خونریزی، پوسته پوسته شدن لب ها و ورود عوامل عفونی به درون بدن است.
 
 
پوسته پوسته شدن لب ها نشان دهنده خشکی پوست، کم آبی بدن و در برخی موارد وجود بیماری قلبی است و توصیه می شود برای آن از کرم های ویژه استفاده و برای شناسایی علت اصلی به متخصص مراجعه شود.

منبع: medicaldaily
 
انتهای پیام/
 
 

چگونه تیک‌ها و عادت‌های عصبی را ترک کنیم؟
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13
 • چگونه تیک‌ها و عادت‌های عصبی را ترک کنیم؟


  برخی افراد در رده‌های سنی مختلف به دلیل استرس و برخی معیار‌های ژنتیکی دچار انواع تیک و عادت‌های عصبی مضر می‌شوند که می‌توان با یادگیری راهکار‌های کنترلی آن‌ها را ازبین برد.
 • با بچه ای که عصبی شده چگونه رفتار کنیم؟


  سلامت نیوز: اگر کودکتان دلیل ناراحتی خود را بتواند به شما بازگو کند احتمالاً بیشتر از این بداخلاقی نخواهد کرد. این موضوع به ویژه در خصوص کودکانی صادق است که از بداخلاقی به عنوان نوعی روش ارتباطی با والدین خود استفاده می کنند تا آن ها را متوجه آنچه
 • چگونه «تیک‌ عصبی» صورت را درمان کنیم؟


  اگرچه چند اختلال متفاوت می‌تواند باعث بروز تیک‌های عصبی شود اما اغلب اوقات این تیک‌ها حاکی از یک مشکل جدیِ پزشکی نیستند.
 • با کودکان عصبی چگونه برخورد کنیم؟


  اگه من یا پدرش یه کلمه حرف بزنیم سریع می گه " بی ادب, من اصلا دوستت ندارم " و همینطور عصبانی می مونه و ما خیلی ناراحت می شیم.
 • با کودک عصبی چگونه برخورد کنیم؟


  متاسفانه باید بگوییم که استرس و عصبانیت، مشکل کودکان امروز است. اگر کودکتان استرس و عصبانیت را تجربه می‌کند، این راههای ساده اما تاثیرگذار را به کار گیرید.
 • چگونه مثانه عصبی را آرام کنیم؟


  سلامت نیوز: شاید تصور کنید، شب ادراری از شایع ترین و آزار دهنده ترین مشکلات دستگاه ادراری و بویژه مثانه است، اما خوب است بدانید، مثانه عصبی (نوروژنیک) از اختلالات عصبی عضلانی است که نه تنها از شیوع بالایی برخوردار است، بلکه ممکن است تحت تاثیر بیماری
 • عصبی شدن در بارداری، چگونه مدیریت و درمان کنیم؟


  احتمالا بارها و بارها در طی یک هفته عصبی شدن در دوران بارداری را تجربه کرده باشید.
 • کودکان پرخاشگر و عصبی، چگونه رفتار کنیم؟


  یک روان‌شناس بالینی گفت: «بهترین نوع واکنش والدین در مقابل پرخاشگری و سایر رفتارهای ناشایست کودکان، بی‌توجهی به آن رفتار نامطلوب است.»
 • چگونه سیستم عصبی جنین را تقویت کنیم ؟


  معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌ پزشکی ایران با اشاره به مصرف ویتامین های گروه ب در مادران باردار، خوردن ماده ای حیاتی را برای رشد و تکامل سیستم عصبی جین بسیار ضروری دانست.
 • چگونه عادت زشت «فحش» را از خود دور کنیم؟


  فحش، اغلب از شعله ور شدن خشم سرچشمه مى گيرد. فرد خشمگين به دليل ناتوانى در مهار كردن خشم خود، به رفتار زشتى چون فحش دچار مى شود و با تكرار و استمرار آن ، اين رفتار به شكل عادت در مى آيد.
 • چگونه عادت‌های بد را ترک کنیم؟


  در این مطلب برای‌تان می‌گوییم چطور می‌توانید رفتارهای بد را از زندگی‌تان حذف کرده و در عوض عادت‌های خوب و سالم را جایگزین کنید.
 • چگونه یک عادت بد را ترک کنیم؟


  سلامت نیوز: همه ما یک عادت نه چندان خوب داریم که سعی داریم تغییرش دهیم مثل نوشیدن یک قهوه یا چای خیلی شیرین، هر روز صبح. بیدار ماندن تا پاسی از شب و تماشای تلویزیون، سیگار کشیدن و دیگر عاداتی که به سلامتمان آسیب می رسانند. اما دیگر زمان آن رسیده که
 • چگونه به شهر جدید عادت کنیم؟


 • چگونه عادت‌های بدمان را ترک کنیم؟


  بیشتر اوقات، عادت‌های بد صرفا شیوه‌ای برای غلبه بر استرس و ملالت‌های روحی ما هستند. هر عادت بدی، از جویدن ناخن‌ها گرفته تا نوشیدن الکل و یا وقت تلف کردن در اینترنت می‌تواند یک واکنش ساده در برابر استرس و دلزدگی باشد.
 • چگونه به کتاب خواندن عادت کنیم؟


  متاسفانه سرانه مطالعه در کشور ما قابل‌قبول نیست و به همین دلیل هم باید با اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی کوشید بیشتر تا میزان مطالعه را افزایش داد. در این مطلب تصمیم داریم به شما بگوییم که چگونه می‌توان به کتاب خواندن عادت کرد.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها