بازدید: 17

حسینیه‌ای به وسعت ایران

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 2034431
گروه جامعه ــ میلیون‌ها نفر از عاشقان و شيفتگان اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) در شهرهای مختلف ایران، امروز به مناسبت روز عاشورا سالروز شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به سوگواری پرداختند.

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ همه ساله میلیون ها ایرانی در روز عاشورا با آداب و رسوم خاص خود به برگزاری مراسم سوگواری شهادت سومین امام شیعیان می پردازند.

در گزارش زیر نگاهی کوتاه به مراسم عزاداری هریک از شهرهای کشورمان داریم.

لرستان
سنت گِل مالی به عنوان میراث معنوی مردم لرستان، اوج غم و اندوه این دیار را در روز تاسوعا و عاشورای حسینی به نمایش می گذارد، آیینی به یادگار مانده از پیشینیان قوم لـُـر است.
 
«گِل مالی»، آیینی به یادگار مانده از پیشینیان قوم لـُـر است که مردم خرم آباد در مواقع مصیبت از دست دادن عزیزترین افراد انجام می دهند و شور مراسم گِل مالی در روز عاشورای حسینی و عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) دیده می شود که مردم این شهرستان از روز ها قبل از عاشورا خود را برای این مراسم آماده می کنند.
 
روز قبل از عاشورا عده ای از جوانان هیئت اقدام به جمع آوری هیزم برای بر پا کردن آتش می کنند و در صبح عاشورا عزاداران حسینی که در گِل می افتند به دور آتش جمع می شوند تا از سرما حفظ شوند. بعد از خشک شدن، عزاداران با اشعاری ازجمله «این بدن از کیست که سر ندارد ـ عزیز زهرا است کفن ندارد، زاده زهراست، عزیز زینب بی کس و یاور صحت ندارد» شروع به سینه زنی می کنند. سینه زن ها دسته دسته گرد هم می آیند، با سینه زدن دسته جات گردوغباری به آسمان بلند می شود و روی چهره همه عزاداران حسینی می نشیند که غم و ماتم از چهره یک یک عزاداران حسینی دیده می شود.
در حال تکمیل

حسینیه‌ای به وسعت ایران
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها