بازدید: 33

گزارش آژانس درباره نصب سانتریفیوژهای جدید در نطنز است

سفیر کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت که گزارش روز دوشنبه آژانس انرژی بین‌المللی انرژی اتمی حاکی از نصب سانتریفیوژهای جدید در نطنز است.

به گزارش بولتن نیوز، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین گفت که گزارش روز دوشنبه آژانس انرژی بین المللی انرژی اتمی حاکی از نصب سانتریفیوژهای جدید در نطنز است.

وی ادامه داد: بعد از اعلام رییس جمهوری اسلامی ایران مبنی بر کنار گذاشتن تمامی تعهدات ایران در زمینه تحقیق و توسعه هسته ای تحت برجام در پنجشنبه گذشته، مدیرکل موقت آژانس روز گذشته طی گزارشی به اعضای آژانس اعلام کرد که ایران در روز شنبه 15 شهریور به آژانس اطلاع داد که قصد دارد سانتریفیوژهای پیشرفته اضافی را در کارخانه غنی سازی سوخت نطنز نصب و آن ها را با اورانیوم طبیعی تست کند.  

کاظم غریب آبادی افزود: برابر این گزارش، در همین روز نیز آژانس راستی آزمایی کرد که 22 سانتریفیوژ IR4، یک سانتریفیوژ  IR5 و 30 سانتریفیوژ IR6، و 3 سانتریفیوژ IR6s، نصب شده یا در حال نصب هستند. این گزارش همچنین می افزاید که تمامی این سانتریفیوژها آماده تست با 6 UF هستند.

نماینده دائم ایران همچنین اظهار داشت: ایران روز گذشته (17شهریور) نیز به آژانس اطلاع داد که لوله های سانتریفیوژها در دو خط تحقیق و توسعه را مجددا نصب خواهد کرد تا یک زنجیره 164 تایی سانتریفیوژ IR4 و یک زنجیره 164 تایی IR2m را در خود جای دهد.

«بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران جزییات چهار اقدام ایران در کاهش تعهداتش از توافق هسته ای موسوم به برجام را در کنفرانسی خبری اعلام کرد و از آغاز گازدهی به IR6 که براساس برجام، ایران می توانست تنها 11 سال پس از برجام گازدهی به آن را انجام دهد، خبر داد.

وی اعلام کرد: "ایران گازدهی ماشین های IR6 را به صورت زنجیره 20 تایی از دیروز شروع کرده است و زنجیره 30 تایی را در برنامه بعدی انجام می دهد".

به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی، ایران در گام سوم کاهش تعهداتش چهار اقدام را در دستور کار خود قرار داده است که با بررسی آژانس بین المللی انرژی اتمی آنان بر این موضوع صحه خواهند گذاشت.

وی، اقدامات گام سوم ایران را در ارتباط با "بند 39 و ماشین های سانتریفوژ" دانست و گفت: "سانتریفوژها همان طور که تحقیق و توسعه پیدا می کنند، به انباشت ذخایر ما کمک می کنند. این اقدام از دیروز انجام و امروز به آژانس اعلام شد و تولیدات تحقیقاتی ما به ذخایر کشور افزوده می شود."


گزارش آژانس درباره نصب سانتریفیوژهای جدید در نطنز است
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها