بازدید: 15

راهنمای اکران روز: «ایده اصلی» ساخته آزیتا موگویی

منبع : برترین ها کد خبر: 2032237
ایران و اسپانیا برای راه اندازی یک پروژه بزرگ در جزیره هندورابی در جنوب ایران به توافق رسیده اند، شرکت‌ها و افراد بسیاری به طمع برنده شدن در این مناقصه شرکت کرده اند. سعید (با بازی بهرام رادان) که مدت‌ها است از همسرش رویا (مریلا زارعی) جدا شده است می‌کوشد به هر طریقی که شده برنده این مناقصه باشد.

برترین ها: 

مشخصات فیلم:

کارگردان: آزیتا موگویی

نویسنده فیلمنامه: امیر عربی

بازیگران: بهرام رادان، مریلا زارعی، پژمان جمشیدی، هانیه توسلی، مهرداد صدیقیان/ مدیر فیلمبرداری: علیرضا برازنده/ موسیقی: بهزاد عبدی

خلاصه داستان:

ایران و اسپانیا برای راه اندازی یک پروژه بزرگ در جزیره هندورابی در جنوب ایران به توافق رسیده اند، شرکت ها و افراد بسیاری به طمع برنده شدن در این مناقصه شرکت کرده اند. سعید (با بازی بهرام رادان) که مدت ها است از همسرش رویا (مریلا زارعی) جدا شده است می کوشد به هر طریقی که شده برنده این مناقصه باشد. این در حالی است که رویا نیز با توجه به سابقه کار و توانایی مالی بالایی که دارد، یک رقیب جدی برای سعید به شمار می آید. در این میان حضور اطرافیان سعید و رویا که منافع هنگفت مالی مناقصه را پر سود میبینند، ماجرا را پیچیده تر می کند.

راهنمای فیلم های در حال اکران: «ایده اصلی» ساخته آزیتا موگویی

کارگردان درباره فیلمی که ساخته است چه می گوید؟

آزیتا موگویی که فعالیت حرفه ای خود را در سینما از سال ۶۶ و فعالیت در زمینه های مختلفی، چون: دستیار کارگردان، مدیر تولید، منشی صحنه آغاز کرده بود در سال ۹۲ و با ساخت فیلم «تراژدی» وارد عرصه کارگردانی شد. او سال قبل و با دومین ساخته اش (ایده اصلی) در جشنواره فیلم فجر حضور پیدا کرد و درباره نمایش سبک زندگی لاکچری شخصیت های فیلمش گفت: " من در این کار یک قصه تعریف کردم وقتی یک قصه درباره طبقه اجتماعی خاص و صحبت از معاملات میلیون دلاری بین کشور های مختلف است من مجبورم زندگی واقعی آدم هایی که بسیار پولدار هستند را تصویرکنم.

خودم تصور می کنم بسیار کمتر از واقعیت زندگی آن ها به خاطر پرهیز از شوآف بدان پرداختیم. فکر می کنم در چهل سالگی انقلاب رودربایستی را بگذاریم کنار و واقع بینانه به مسائل اطراف جدی نگاه و فکر کنیم و راجع به آن ها راه حل پیدا کنیم. بزرگترین دلیل همه زشتی های پیرامون آن از هر آنچه که هست ریشه در فساد اقتصادی دارد که اکنون در یک دهه اخیر وحشتانک شده است قبح دزدی، کلاهبرداری و چیز های دیگر ریخته شده و این چیزی است که همه مان می دانیم"

بازیگران درباره فیلم چه می گویند؟

بهرام رادان: صادقانه بگویم که فیلمبرداری یک فیلم در خارج از کشور به معنای تفریح کردن نیست. مثل این است که زمین بازی ما تغییر کرده و به جای ایران در جایی خارج از مرز های کشور در حال کار هستیم. مخصوصاً در این کار که ما ساعات بسیار زیادی را به ناچار مشغول فیلمبرداری بودیم و به شکل عملی فرصت چندانی هم برای تفریح باقی نمی ماند. ب

ه نظرم فیلم ما بر خلاف تصوری که به وجود آمده، فیلم آقازاده ها نیست. «ایده اصلی» یک فیلم خوش رنگ و لعاب اجتماعی است که سعی کرده یک داستان نو را در یک بستر جدید تعریف کند. من به شجاعت و جاه طلبی آزیتا موگویی احترام میذارم چرا که چنین قصه ای را که می توانست خیلی راحت تر بسازد را در بستر جذابی ساخت که برای ساختنش متحمل زحمات بسیار زیادی شد.

من شیمی رابطه ام با پژمان جمشیدی را خیلی دوست دارم چرا که در عین بگو و بخند، خرده شیشه های خودشونم دارند.

راهنمای فیلم های در حال اکران: «ایده اصلی» ساخته آزیتا موگویی

مریلا زارعی: وضعیت الان ما شکاف طبقاتی زیاد بین مردم است. یک فردی آنقدر دارد که نمی داند چه کار کند و یک کسی آنقدر ندارد و او هم نمی داند چه کند. شنیدم آپارتمان در تهران با ودیعه پانصد میلیون ماهی ۴۷ میلیون اجاره هرماه است. ما در جامعه ای زندگی می کنیم که مردمش به نان شب محتاجند، اما در همین جامعه چنین املاکی است! تازه بر سر تصاحب این املاک مسابقه ایجاد می شود و هیئت مدیره ساختمان گزینش می کند که چه کسی و چگونه این املاک را تصاحب کند. صاحبان این آپارتما ن ها به هرحال بخشی از این جامعه و نبض اقتصاد جامعه را دارند.

راهنمای فیلم های در حال اکران: «ایده اصلی» ساخته آزیتا موگویی

حواشی فیلم:

اولین حاشیه «ایده اصلی» در جشنواره فیلم فجر و درست بعد از اولین نمایش فیلم برای خبرنگاران اتفاق افتاد. در حالی که جامعه سینمایی و خبرنگاران اخباری از جنس پولشویی و وجود پول های کثیف را در سینما و تولید فیلم انعکاس می دادند، روبرو شدن با اثری که بیش از نیمی از وقایعش در خارج از ایران فیلمبرداری شده و تمام کاراکترهایش به نوعی معرف زندگی مرفه و لوکس امروزی هستند، ذهنیت بسیاری را به سمت هزینه های تولید و سرمایه گذاران اثر سوق داد، تا جایی که آزیتا موگویی در نشست خبری مربوط به فیلم مجبور شد به روشنی درباره هزینه تولید فیلم صحبت کند: "شخصی به نام مهدی کریمی که یک شرکت دار و علاقه مند به هنر هستند و شرکت توسعه گردشگری دارند و آن هم به واسطه نزدیکی فضا های این فیلم به امر گردشگری، سرمایه گذاری کردند، خود من هم در این زمینه مشارکت داشتم و منطقه آزاد کیش هم در امر لجستیک به ما کمک کرد.

موگویی افزود: من از خیلی وقت پیش استقبال از شفافیت های مالی کردم حتماً درباره بودجه فیلم و بازیگران سرشناس و سفر های مختلف آن می پرسید بودجه این فیلم کمی بیش از ۴.۵ میلیارد تومان است"

ممنوع التصویر شدن «هانیه توسلی» که یکی از نقش های محوری فیلم «ایده اصلی» را به عهده دارد، حاشیه دیگری بود که در هنگام اکران عمومی و توسط دفتر پخش فیلم به مطبوعات و رسانه ها راه پیدا کرد.

ماجرا از این قرار بود که طبق ادعای مجموعه «خانه فیلم» که پخش «ایده اصلی» را در سینما های سراسر کشور به عهده گرفته است، سازمان صدا و سیما از آن ها خواسته که تمامی تصاویر هانیه توسلی را از تیزر های تبلغاتی خود حذف کنند. کمی بعد نیز محمد حسین رنجبران بعنوان مدیر روابط عمومی صدا و سیما در صفحه شخصی خود نوشت که با رئیس مرکز صیانت سازمان صداوسیما صحبت کرده و او گفته که مرکز صیانت به عنوان متولی موضوع، تاکنون ممنوعیتی برای هانیه توسلی نداشته است.

راهنمای فیلم های در حال اکران: «ایده اصلی» ساخته آزیتا موگویی

جذابیت های فیلم کدامند؟

در این روز ها که اوضاع وخیم اقتصادی، شکاف میان طبقات مختلف جامعه را برجسته تر کرده و زد و بند های مالی در شکل گیری فساد اقتصادی و ظهور باستی هیلز های غیر قابل باور نقش داشته است، تلاش آزیتا موگویی برای نمایش یک طبقه جدید و نوظهور از جوان های امروزی که با پشت هم اندازی و سند سازی سعی در به دست آوردن پول های کلان یک شبه دارند، قابل تقدیر است. واقعیت این است که شیک بودن فضای زیستی شخصیت های فیلم و استفاده آن ها از اتوموبیل های لوکس، بیش از اینکه عاملی برای جذب مخاطب به سینما ها باشد، توضیح دهنده موقعیت و فضای تنفسی قشر نوظهوری است که برای رسیدن به این سبک از زندگی حاضر است دست به هر کاری بزند. در این فضا است که دروغ، تنها حقیقتی است که روابط موجود بین شخصیت ها را تعریف میکند.

اما شاید جذابترین نکته «ایده اصلی»، حضور درخشان و حالا به کمال رسیده «پژمان جمشیدی» باشد که به شکل واضحی می تواند ویژگی های نقش نوشته شده بر کاغذ را آن چنان ارتقا دهد که حضور ستاره های بزرگی، چون بهرام رادان در نقش اصلی را کم اثر جلوه دهد.

چرا ممکن است فیلم را دوست نداشته باشیم:

برای فیلمی که برگ برنده خودش را بر روی غافلگیری مخاطب از تماشای دروغ ها و رودست زدن های کاراکتر ها به همدیگر پایه گذاری کرده است، نمایش کلامی خیانت و طراحی غیردراماتیک حوادث شکل گرفته، چندان متقاعد کننده به نظر نمی رسد. اگر از آن دست علاقمندانی هستید که با در اختیار داشتن سبد پروپیمانی از سریال ها و فیلم های معمایی امروزه که با اتکا به کاراکتر های هوشمند خود، وقایع و حوادث مهیج و درگیر کننده ای را برای تماشاچی رقم می زنند، به دیدن «ایده اصلی» می روید، احتمالاً با نا امیدی ناشی از سرخوردگی از سالن سینما خارج خواهید شد.

روایت داستان از دیدگاه کاراکتر های مختلف که حوادث و دیالوگ های یکسانی را هم با خود به همراه دارد، به جای اینکه ترفندی برای دراماتیزه کردن اثر به شمار آید، تبدیل به آیتم هایی تکراری برای به کسالت کشاندن بیشتر تماشاگر شده است.

نظر منتقدان موافق و مخالف فیلم چیست؟

شاهین شجری کهن: ایده اصلی شاید سر راست ترین فیلم سال های اخیر باشد که تا این حد مستقیم و بدون تعارف، فساد ناشی از رانت و بوروکراسی را به عنوان عامل مخرب ساختار های سالم و طبیعی اجتماعی، زیر ذره بین قرار داده است. گول ظاهر شیک و تصویر های چشم نوازفیلم و ویترین پر ستاره اش را نخورید. مفهومی که در عمق این تصویر ها پنهان است از هر درام اجتماعی و هر فیلم گزنده ای تلخ تر و تکان دهنده تر است.

محسن آزرم: یک فیلم لوکس یا آن طور که این روز ها می گویند «لاکچری» یا درست تر فیلمی که درست مثل شخصیت هایش «تازه به دوران رسیده» است. همان طور که شخصیت اصلی فیلم به «ایده اصلی» اش می نازد، بی آنکه فیلمبرداری در چند کشور و نمایش کازینو و باله و چیز هایی مثل این فیلم را ذره ای دیدنی کرده باشد. داستان رودست زدن و دست بالای دست بودن، ظاهراً کارگردان های ایرانی را سر ذوق می آورد، ولی دست آخر برای تماشاگر چه می ماند؟ هیچ.

راهنمای فیلم های در حال اکران: «ایده اصلی» ساخته آزیتا موگویی

کابران در شبکه های اجتماعی از «ایده اصلی» می گویند:

جواد مولانیا در توییتر نوشته: چرا «بهرام رادان» این همه فیلم بد بازی می کنه؟ شما مگه فیلمنامه را نمی خونی؟ شما مگه نیاز به پول داری؟

کاربری با آیدی meyc۳۰ در اینستاگرام نوشته: خیلی متفاوت بود و خوش ساخت و خیلی زیبا به تصویر کشیده بود. از اینکه یک فیلم با فضای متفاوت میبینم و از این فیلم های کلیشه سینما که یه سرش به جدایی و یه سرش به اعدام و یه سرش به اعتیاد ختم میشه نمیبینم خوشحال بودم.

نظر نگارنده:

ایده اصلی به افشاگری یک انسان مطلع از پشت پرده زد و بند های مالی در یک روزنامه پر تیراژ می ماند که قرار است حوادث به وقوع پیوسته را با کمترین بار دراماتیک برای خواننده خود شرح دهد. طبیعی است که در نگاه اول، شرح جریان معاملات و رشوه دهی های پشت پرده میتواند برای شنونده جذاب باشد، اما متاسفانه ویژگی اغلب اخبار روزنامه های امروزه این است که بلافاصله بعد از بستن روزنامه، خود واقعه هم در نظر خواننده به سرعت تاثیر خود را از دست داده و به فراموشی سپرده می شود. اینجا است که تفاوت بین سینما (و خلق تصاویر و شخصیت های درگیر کننده که بتوانند تا مدت ها ذهن تماشاگر را به خود مشغول سازند) با روایت بی ظرافت یک واقعه بیش از پیش خودنمایی می کند.

مطالعه و یا شنیدن قتل یک شخص از طریق روزنامه، تنها می تواند ما را به اندازه تلخ بودن حادثه مورد نظر متاثر سازد، اما اگر خود ما در جایگاه کسی باشیم که از نزدیک شاهد یک قتل ویا تصادف بوده باشیم، آن گاه تمام جزییات اتفاق به وقوع پیوسته و تاثیر عمیق آن را تا مدت ها در ذهن خواهیم داشت.

واقعیت این است که سینما وظیفه ای جز این ندارد که حوادث پیدا و پنهان اطراف ما را به طریقی به ما نمایش دهد که بتوانیم خود را در تمام وقایع، تلخی ها و شادی های آن سهیم و شریک بدانیم. کاری که «ایده اصلی» تنها به روایت ساده آن بسنده کرده است.

امتیاز:

راهنمای فیلم های در حال اکران: «ایده اصلی» ساخته آزیتا موگویی


راهنمای اکران روز: «ایده اصلی» ساخته آزیتا موگویی
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12
 • راهنمای اکران روز: «ایده اصلی» ساخته آزیتا موگویی


  ایران و اسپانیا برای راه اندازی یک پروژه بزرگ در جزیره هندورابی در جنوب ایران به توافق رسیده اند، شرکت‌ها و افراد بسیاری به طمع برنده شدن در این مناقصه شرکت کرده اند. سعید (با بازی بهرام رادان) که مدت‌ها است از همسرش رویا (مریلا زارعی) جدا شده است می
 • همکاری «بهرام رادان» و «پژمان جمشیدی» در ایده اصلی/دومین فیلم آزیتا موگویی در آستانه اکران


  براساس اعلام شورای صنفی نمایش، فیلم سینمایی «ایده اصلی» ساخته آزیتا موگویی بعد از فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» اکران خود در سینماهای کشور را آغاز خواهد کرد.
 • «ایده اصلی» آزیتا موگوئی در انتظارفجر


  فیلم «ایده اصلی» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی آزیتا موگوئی در انتظار سودای سیمرغ جشنواره فجر است.
 • موگویی: هزینه تولید ایده اصلی ۴.۵ میلیارد تومان است/رادان: سعی کردیم مخاطبمان را سرگرم کنیم


  در نشست خبری فیلم ایده اصلی، علاوه بر آزیتا موگویی تهیه کننده و کارگردان اثر، بهرام رادان، مریلا زارعی، پژمان جمشیدی، مهرداد صدیقیان، هانیه توسلی بازیگران فیلم در کنار سایر عوامل حضور داشتند.
 • آشنایی با کارگردانان جشنواره سی و هفتم«آزیتا موگویی»


  آزیتا موگویی فعالیت در سینما را از دهه شصت آغاز کرد و در ابتدا به عنوان منشی صحنه در فیلم‌های سینمایی به فعالیت می‌پرداخت.
 • خاطره آزیتا موگویی از جوایزی که حامد بهداد نتوانست بگیرد


  کارگردان «ایده اصلی» با انتشار خاطره‌ای از حامد بهداد جایزه‌ای که او برای بازی در «قصر شیرین» دریافت کرده را تبریک گفت.
 • راهنمای اکران روز: «رد خون» ساخته‌ی محمدحسین مهدویان


  افشین که به عنوان نیروی شنود تلفنی در میان نیرو‌های اطلاعاتی مشغول به کار است، با دیدن عکس همسرش سیما در میان منافقین، متوجه می‌شود که او سال‌ها است به نیرو‌های مخالف جمهوری اسلامی پیوسته است. از سوی دیگر سیما خواهر کمال است. این دو سعی می‌کنند این م
 • راهنمای اکران روز: «شاه‌کش» ساخته‌ی وحید امیرخانی


  در روزی برفی و در یک هتل ییلاقی نزدیک پیست اسکی، منصور (با بازی هادی حجازی فر) وارد هتل شده و با جنازه مرموزی از بدن زنی روبرو می‌شود که نیمی از آن را گرگ خورده است. جنازه ظاهرا مربوط به همسر منصور است.
 • راهنمای اکران روز: «قسم» ساخته محسن تنابنده


  راضیه (با بازی مهناز افشار) برای به اثبات رساندن قتل خواهرش توسط شوهر خواهرش، تمام خویشاوندان خود را سوار بر یک اتوبوس کرده تا از گرگان به مقصد مشهد رفته و در دادگاه همگی قسم بخورند که بهمن (مهران احمدی) قاتل خواهرش است. در این میان خسرو، شوهر راضیه
 • راهنمای اکران روز: «سرکوب» ساخته رضا گوران


  حرف فیلم این است که ما اگر یک دعوای سیاسی هم داشته باشیم باید توجه کنیم در این روابط سیاسی چه کسی دچار فقدان می‌شود؟ خانواده! آیا حواس‌مان هست که خانواده‌ها ممکن است چه آسیب‌هایی از جریان‌ها و نزاع‌های سیاسی بخورند؟ فیلم «سرکوب» به هیچ سمتی از اصولگر
 • راهنمای اکران روز: «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی


  جلال در طی تصادفی خانواده‌ای را به قتل می‌رساند، اما تصادف در دادگاه غیرعمد شناخته می‌شود. او پس از گذراندن دوران زندان، همسر و فرزندانش را ترک کرده و به شهری دیگر می‌رود و در همان جا نیز مجددا ازدواج می‌کند، او پس از دو سال به شهرش بازمی‌گردد، زیرا
 • آشفتگی «فریدون جیرانی» مجوز اکران گرفت/«ایده اصلی» از چهارشنبه اکران می‌شود


  سخنگوی شورای صنفی نمایش گفت: براساس جلسه امروز شورای صنفی نمایش فیلم سینمایی "ایده اصلی" از شانزدهم مرداد در گروه سینمایی استقلال اکران خود را آغاز کرده و اکران فیلم شبی که ماه کامل شد در زیر گروه ادامه خواهد داشت.
 • راهنمای اکران روز: «درخونگاه» ساخته‌ی سیاوش اسعدی


  سال ۱۳۷۰ است؛ سه سال از جنگ ایران و عراق گذشته. رضا پس از هشت سال از ژاپن باز می‌گردد. در این هشت سال کار کرده و زحمت کشیده و ذره ذره پول جمع کرده و به ایران فرستاده تا پس از بازگشتن آن‌ها را به کار بگیرد و زندگی راه بیاندازد. او به ایران آمده. مادر
 • راهنمای اکران روز: «پیلوت» ساخته‌ی ابراهیم ابراهیمیان


  وحید (حمید رضا آذرنگ) که سال‌ها است همسر و فرزندش را ترک کرده است به همراه برادرش سعید (جواد عزتی) برای دیدن سهیل (پسرِ وحید) که تحت عمل جراحی است، به بیمارستان می‌رسند. سعید همان ابتدا متوجه می‌شود که سهیلِ چهارساله در جریان عمل فوت شده.
 • راهنمای اکران روز: «روسی» ساخته امیرحسین ثقفی


  توماج (با بازی امیر آقایی) از زندان فرار کرده و با همراهی همدستش (صابر ابر) می‌خواهد مردی را که به همسرش مرجان (با بازی طناز طباطبایی) تجاوز کرده است را پیدا کند. اما مرجان که دل در گرو عشق قدیمی‌اش (میلاد کی‌مرام) دارد، توماج را از خود می‌راند، اما

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها