بازدید: 12

موگرینی: برجام باید حفظ شود / هنوز اقدامات زیادی باید در زمینه حفظ برجام صورت گیرد / انجام گفت‌وگوهای بیشتر بهترین شیوه رسیدن به درک است

منبع : انتخاب کد خبر: 2012723
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای ضمن تقاضا برای حفظ برجام، طرفین امضاکننده این توافق هسته‌ای را به انجام گفت‌وگوهای بیشتر ترغیب کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته (پنجشنبه) با صدور بیانیه ای خواستار حفظ برجام شد و طرفین امضاکننده توافق هسته ای ایران را به گفت وگوهای بیشتر ترغیب کرد.

پایگاه اینترنتی «میدل ایست مانیتور» گزارش کرد، این مقام عالیرتبه اتحادیه اروپا در بیانیه ای گفت: «برگزاری گفت وگوها بر اساس شفافیت و احترام، بهترین شیوه رسیدن به درک است».

موگرینی تصریح کرد که کشورهای اروپایی در سالهای گذشته بر حفظ توافق هسته ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) متمرکز بوده است و به تمامی الزامات آن احترام گذاشته است.

با اینحال آنطور که خبرگزاری ایتالیایی «AKI» گزارش کرده است، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تأکید کرد که هنوز اقدامات زیادی باید در زمینه حفظ برجام صورت گیرد.

موگرینی افزود که برنامه جامع اقدام مشترک یا همان (برجام)، تعمیم قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است و توضیح داد که این توافق هسته ای «یک توافق بین المللی یا دوجانبه نبوده است بلکه بخشی از مجموعه قطعنامه هایی بوده است که به تصویب شورای امنیت سازمان ملل درآمده است».

آمریکا بعد از خروج از برجام در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک آمیز مانند قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان های اصطلاحاً تروریستی، اعزم یک ناوگروه، چند بمب افکن بی -۵۲ و چند جنگنده اف-۲۲ به منطقه و تحریم وزیر خارجه ایران روی آورده است.

جمهوری اسلامی ایران نیز بعد از خروج آمریکا از برجام یک سال «صبر راهبردی» را در دستور کار قرار داد و در پایان یک سال، به طرف های توافق هسته ای به ویژه کشورهای اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می دادند، مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته ای عمل کنند و در همین راستا، اتحادیه اروپا در تلاش است تا اقداماتی را یرای حفظ برجام صورت دهد.

جمهوری اسلامی ایران تا کنون در دو گام از تعهدات خود کاسته و از ۱۶ تیرماه یک ضرب الاجل ۶۰ روزه دیگر برای محقق شدن تعهدات سایر طرف ها صادر کرده است. تهران گفته در صورتی که تغییری در وضعیت ایجاد نشود از ۶۰ روز دیگر گام سوم را اجرایی خواهد کرد.


موگرینی: برجام باید حفظ شود / هنوز اقدامات زیادی باید در زمینه حفظ برجام صورت گیرد / انجام گفت‌وگوهای بیشتر بهترین شیوه رسیدن به درک است
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها