بازدید: 71

آموزش تهیه خوراک لوبیا کوفته با لوبیا چیتی

منبع : برترین ها کد خبر: 2008723
لوبیا کوفته یا پوره لوبیای سرخ شده یک خوراکی ساده و سریع است که با لوبیای پخته درست می‌شود. این خوراکی خودش یک غذای کامل است، اما برای بسیاری از غذا‌های مکزیکی مثل انواع بوریتو به عنوان یک پای ثابت و بخش پوره یا سس این ساندویچ مکزیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برترین ها: لوبیا کوفته یا پوره لوبیای سرخ شده یک خوراکی ساده و سریع است که با لوبیای پخته درست می شود. این خوراکی خودش یک غذای کامل است، اما برای بسیاری از غذا های مکزیکی مثل انواع بوریتو به عنوان یک پای ثابت و بخش پوره یا سس این ساندویچ مکزیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

خوراک لوبیا کوفته در واقع چیزی شبیه به دیزی گیاهی است. معمولا در دیزی از گوشت، لوبیا، نخود، پیاز، گوجه و رب گوجه استفاده می شود. دیزی را در جنوب ایران گوشت کوفته می نامند و در صورت حذف گوشت می توان آن را لوبیا کوفته نامید. لوبیا کوفته به معنای لوبیای کوبیده شده است. اگر گیاهخوار هستید و دلتان دیزی می خواهد این خوراک لوبیا کوفته همان دیزی گیاهی شماست. این غذا بدون گلوتن و پرفیبر و در عین حال پر پروتئین است و برای کسانی خوب است که به هر دلیلی از خوردن گوشت اجتناب می کنند.

خوراک لوبیا کوفته با لوبیا چیتی

این خوراکی در اصل متعلق به آشپزی مکزیکی است. این غذا هم با لوبیای پخته و هم لوبیای خشک درست می شود. برای لوبیای پخته ابتدا پیاز و گاهی هم سیر با ادویه ها سرخ می شود. لوبیای پخته و سرخ شده با گوشتکوب دستی یا سیب زمینی له کن له و قدری پوره می شود سپس در صورت دلخواه با گواکامول به عنوان غذا سرو می شود و یا در انواع تاکو، بوریتو، انچیلادا و کوئسادیلا همانند یک دیپ بسیار غلیظ مورد استفاده قرار می گیرد. برای استفاده از لوبیای خشک، پیاز سرخ شده و پس از تفت دادن ادویه ها، لوبیای خشک در آن ریخته شده و آب هم به قدر کافی به آن افزوده می شود. وقتی لوبیا به طور کامل پخت با گوشتکوب له می شود. می توان به جای آب از آب مرغ یا آب گوشت هم استفاده کرد تا طعمی بهتر داشته باشد.

اکثر ما مقداری لوبیای پخته در فریزر داریم، اما اگر فقط لوبیای خشک دارید و برای غذا پختن عجله دارید بهتر است از زودپز استفاده کنید. اگر هم عجله ندارید می توانید از قابلمه معمولی با مقدار آبی بیشتر و صرف زمانی حدود ۱ ساعت تا ۱ و نیم ساعت، لوبیا ها را بپزید. بهتر است حتما لوبیا ها را از قبل بخیسانید تا نفخ آن ها از بین برود. موقع پختن هم در اوایل زمان پخت چرک روی لوبیا را بگیرید تا غذای شما بد رنگ نشده و بوی بد هم ندهد.

مواد لازم

 • روغن زیتون: ۱ قاشق غذاخوری
 • پیاز زرد یا سفید: ۱/۲ پیمانه نگینی ریز (۱/۲ یک پیاز متوسط)
 • نمک: ۱/۴ قاشق چای خوری
 • سیر: ۲ حبه، له شده یا رنده شده
 • پودر چیلی: ۱/۲ قاشق چای خوری
 • پودر زیره: ۱/۴ قاشق چای خوری
 • لوبیای پخته: ۲ قوطی کنسرو یا ۳ پیمانه لوبیای چیتی پخته
 • آب: ۱/۲ پیمانه
 • گشنیز تازه: ۲ قاشق غذاخوری خرد شده
 • آب لیمو: ۱ قاشق غذاخوری

خوراک لوبیا کوفته با لوبیا چیتی

طرز تهیه

۱. در قابلمه ای با اندازه مناسب و روی شعله متوسط گاز، روغن زیتون را گرم کنید تا قدری به حرکت بیفتد. پیاز و نمک را اضافه کنید. پیاز ها را تفت داده و گاهی بهم بزنید تا پیاز ها نرم شوند و تغییر رنگ دهند. حدود ۵ تا ۸ دقیقه را به این کار اختصاص دهید.

۲. سیر، پودر چیلی و زیره را به آن اضافه کنید، مرتبا بهم بزنید تا زمانی که عطر آن ها بلند شود یعنی حدود ۳۰ ثانیه. لوبیای پخته و آب گرفته و آب معمولی را داخل قابلمه بریزید. درب قابلمه را گذاشته و به مدت ۵ دقیقه بپزید.

۳. حرارت را کاهش دهید و درب را بردارید. با استفاده از گوشتکوب دستی یا پوره ساز سیب زمینی یا حتی چنگال نیمی از لوبیا ها را به اندازه دلخواه تان له کنید. به پختن لوبیا با درب باز ادامه دهید و به مدت ۳ دقیقه دیگر پخته و مرتب بهم بزنید.

خوراک لوبیا کوفته با لوبیا چیتی

۴. قابلمه را از روی گاز بردارید و گشنیز را داخل آن بریزید و آب لیمو را داخل آن بریزید. مزه کنید و در صورت نیاز مقدار بیشتری نمک و آب لیمو بریزید. اگر لوبیا به نظر خشک می رسد مقدار خیلی کمی آب به آن اضافه کنید و بهم بزنید تا ترکیب شوند. روی آن را بگذارید و تا زمان سرو کنار بگذارید.

نکات مهم

 • پیاز ها را خیلی ریز خرد کنید و تا زمانی که خوب نرم و پخته شوند به تفت دادن آن ها ادامه دهید. این نکته اصلی برای رسیدن به غلظتی خامه ای است. اگر پیاز ها خیلی بزرگ یا نپخته باشند، خوراک شما نامرتب و بد ظاهر خواهد شد.
 • لوبیا را به اندازه ای که دوست دارید له کنید. می توان نیم یا سه چهارم لوبیا ها را له کرد، اما اگر دوست داشته باشید می توانید تمامی آن را پوره کنید. اگر بخواهید نتیجه کار خیلی صاف و یکدست باشد حتی می توانید از غذاساز استفاده کنید.
 • در صورت دلخواه می توان فلفل دلمه ای (هر رنگی که بخواهید) یا فلفل هالوپینو را به پیاز اضافه کنید و با آن تفت دهید تا به طعم آن بیفزایید.
 • در صورتی که از لوبیای خشک استفاده می کنید حتما لازم نیست که آن ها را بخیسانید. بعضی از افراد لوبیا را نمی خیسانند، چون معتقدند که این کار وقت گیر است و زمان پخت را طولانی می کند و البته بعضی هم معتقدند که خیساندن باعث پخت سریع می شود. در هر صورت موقع پخت به لوبیا نمک اضافه نکنید و اجازه دهید لوبیا پخته شود سپس در انتهای کار به آن نمک بیفزایید تا سریع تر پخته شوند. خیساندن لوبیا باعث خارج شدن اسید فیتیک و جذب بهتر کلسیم حبوبات می شود.
 • برای استفاده از لوبیای خشک باید پس از سرخ کردن کامل پیاز و تفت دادن سیر و ادویه ها، لوبیای شسته و آب گرفته را داخل قابلمه بریزید و ۶ تا ۸ پیمانه آب به آن اضافه کنید تا با حرارت ملایم روی گاز پخته شود. این برای وقتی است که لوبیای پخته ندارید.
 • می توانید به جای آب از آب مرغ یا آب گوشت استفاده کنید. بهتر است نیمی از آب مرغ یا آب گوشت را جایگزین آب ساده کنید.
 • این خوراکی را می توان با لیموترش و گشنیز خرد شده به عنوان یک غذا و همراه با نان سرو کرد. همچنین می تواند به عنوان یک بغل بشقابی برای انواع غذا ها نیز سرو شود. این پوره لوبیای کوفته بیشتر برای ساندویچ های مکزیکی مثل بوریتو، تاکو و کوئسادیلا استفاده شده و روی نان قرار داده می شود سپس سایر مخلفات روی این پوره لوبیا قرار می گیرد.
 • سرو آن با پنیر چدار نیز یکی از روش های معمول بهره بردن از این غذاست.

منبع: cookieandkate


آموزش تهیه خوراک لوبیا کوفته با لوبیا چیتی
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11
 • آموزش تهیه خوراک لوبیا کوفته با لوبیا چیتی


  لوبیا کوفته یا پوره لوبیای سرخ شده یک خوراکی ساده و سریع است که با لوبیای پخته درست می‌شود. این خوراکی خودش یک غذای کامل است، اما برای بسیاری از غذا‌های مکزیکی مثل انواع بوریتو به عنوان یک پای ثابت و بخش پوره یا سس این ساندویچ مکزیکی مورد استفاده قرا
 • غذای مقوی کودکان، تهیه خوراک لوبیا چیتی


  برای این که نفخ لوبیا گرفته بشه و کودک شما اذیت نشه حتما لوبیا ها را از یه شب قبل خیس میکنیم و دوبار آبش را تعویض میکنید.
 • آموزش تهیه مرحله به مرحله خوراک لوبیا سفید


  حوراک لوبیا یکی از خوشمزه ترین، راحت‌ترین و مقوی‌ترین غذا‌هایی هستش که تقریبا همه ما باهاش آشنایی داریم و هر از چند گاهی نوش جونش میکنیم.
 • طرز تهیه خوراک بلغارستانی با مرغ و لوبیا


  خوراک مرغ و لوبیا قرمز بلغاری همانطور که از نامش پیداست، غذای کشور بلغارستان است که طرز تهیه آن را در این مطلب آموزش خواهیم داد.
 • طرز تهیه پوره لوبیا؛ خوراک لوبیای مکزیکی


  پوره لوبیا، این غذای مکزیکی، در اصل همون خوراک لوبیا چیتی هست که اون رو پوره می کنند؛ ولی در نقاط مختلف کشورهای آمریکای لاتین اون رو به روش‌های متفاوتی تهیه می کنند.
 • لوبیا چیتی باعث سقط می شود؟


  این مواد غذایی ربط خاصی به سقط ندارد ولی به هر حال رعایت تعادل در مصرف هر نوع ماده غذایی در دوران بارداری لازم است.
 • واردات لوبیا چیتی ۲۱ میلیاردی شد + جدول


  براساس آمار گمرک در ۹ ماهه ابتدایی سال ۹۷ بیش از ۱۶ هزار و ۵۶۰ تن لوبیا چیتی از کشور‌های مختلف جهان وارد به ویژه امارات متحده عربی وارد ایران شده است.
 • سالاد کینوا با قارچ و لوبیا چیتی


  کینوا خواص فوق العاده ای داره و خیلی سبک تر و خوش هضم تر از برنجه .برای کسانی که رژیم غذایی دارن و تصمیم گرفتن گیاهخوار بشن، کینوا یه انتخاب عالی برای تامین کربوهیدراته.
 • واردات لوبیا چیتی 53 میلیون دلاری شد!+جدول


  آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی ۱۱ ماهه سال ۹۶، نشان می‌دهد که در این مدت بیش از 41 هزار و 504 تن لوبیا چیتی از کشور‌های مختلف جهان وارد ایران شده است.
 • آموزش تصویری تهیه سالاد میگو با لوبیا سبز


  سالاد‌ها میتونن خیلی متنوع باشن و هرکسی میتونه با توجه به سلیقه خودش ترکیبات مختلفی رو انتخاب کنه. امروز روش تهیه سالاد میگو و لوبیا سبز رو براتون میذاریم که ترکیب خیلی لذیذی برای عاشقان میگو هست.
 • آموزش تصویری تهیه سالاد کاهو و لوبیا


  این سالاد بسیار بسیار خوشمزه و عالیه مخصوصا کنار ماکارونی و دمپختک می چسبه.
 • آموزش تهیه کوفته قلقلی؛ خوراک کله گنجشکی


  توی ماه رمضون و موقع افطار معمولا غذا‌هایی مثل سوپ و آش و کلا غذا‌هایی که حالت خوراک دارن طرفدارشون زیاده و معمولا سر سفره‌ها هستن غذایی که در این مطلب طرز تهیه‌اش رو براتون میذارم یه نوع خوراکه و به خاطر رقیق بودنش مناسب افطاره و باعث تنوع سفره‌های
 • به جای کباب، خوراک لوبیا بخورید


 • به جای کباب، خوراک لوبیا بخورید


  سلامت نیوز: شما برای تامین نیاز بدنتان به B12 باید در وعده های غذایی تان از گوشت استفاده کنید، اما یادتان نرود که بیش از اندازه گوشت دوست بودن، نه تنها خدمتی به بدنتان نمی کند، بلکه می تواند شما را از پا در بیاورد. بسیاری از محققان، با گیاهخواری صرف
 • یک خوراک خوشمزه با لوبیا سفید


  لوبیا گیاهی است از تیره بقولات، علفی و بالا رونده که به دور درختان و گیاهان دیگر می‌پیچد. برگهای آن سبز رنگ، پهن، بزرگ و نوک تیز که شامل سه برگچه به شکل قلب است. گل های آن سفید مایل به زرد یا بنفش و میوه آن باریک و غلاف مانند است که دانه‌های لوبیا در

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها