بازدید: 32

گزارشی از نمایش میدانی فصل شیدایی در شهر سمنان/ قدم زدن روی خاک در میان تاریخ!

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2004487
نمایش میدانی فصل شیدایی فصل به فصل ایران را می‌گردد و این‌بار محل برگزاری اش سمنان بود.

به گزارش حوزه تئاتر  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، فصل شیدایی فصل به فصل ایران را می گردد و این بار محل برگزاری اش سمنان بود. جایی در کنار شهرک روزیه، پارک کوهستان و مرقد شهدای گمنام. اتفاقی مبارک که با سیرک و چندکنسرت هم زمان شده بود و استقبال ۸ هزار نفری مردم در هر شب بسیاری از توجهات را به سمت «فصل شیدایی» متمرکز کرد. شاید حالا که این کاروان از شهر رخت بر بسته است، می توان با فرونشستن گرد و غبار این نمایش آن را با دید بهتری به یاد آورد.

گزارشی از نمایش میدانی فصل شیدایی در شهر سمنان/ قدم زدن روی خاک در میان تاریخ!

کویر در فصل شیدایی ما

شاید دیگر بخش زیادی از مردمان ردی از فصل شیدایی را در شهر و دیار خود به چشم دیده باشند. جلوس کاروان راویان عشق. از شروع خلقت بشر تا ظهور منجی. پیشینه ای از تاریخ و مذهب. به چشم دیدن اتفاقات بزرگ تاریخ که پیش از این یا روی پرده سینما و قاب تلویزیون بود یا لابه لای کتاب های تاریخ خاک می خورد. حالا که از این جا می بینم پیاده روی بیش از ۷۰۰۰ کوچک وبزرگ، جوان و کهنسال به سمت جایگاه نمایش به سان پیاده روی عشاق حسین در اربعین می ماند و صحرایی که انگار تمام آسمانیان نظاره گر آن بودند. در سکوت کویر و زیر آسمان پرستاره که تنها ماه خودنمایی می کرد، فصل شیدایی با آیه هایی از قرآن که خلقت جهان را به تصویر می کشید شروع شد.

آدم آفریده می شود. آدمی که خدا آن را برای خود خلق کرد. سجده می کنند فرشتگان بر آدمی و ابلیس از آن اکراه دارد. از بهشت رانده می شود و با نردبان درخت ممنوعه، آدم را نیز با خود از بهشت به زمین می راند. تاریخ پشت تاریخ در جلوی چشمانمان ورق می خورد. صحنه ای دیگر، ابراهیم است و بت های شکسته. تبر بر دوش بت بزرگ است و ابراهیم منتظر است تا به سمت آتش پرتابش کنند. آتشی که به اذن خدا گلستان تر از کاخ نمرود و تمام اهل زمین می شود. ابراهیم به ۵ تن قسم یاد می کند و ناگاه دست های مردم را می بینی که ناخودآگاه با ابراهیم نمایش به آسمان بلند می شود. اشک ها طوری در چشم ها حلقه زده است که انگار واقعا ابراهیم و قوم آخرالزمانی اش دارند، خدا را می خوانند. چه زیبا بود خلوت پیامبر در غار حرا و چه دلنواز بود اقرا بسم ربک الذی خلق خواندن! چه شعفی داشت روز مباهله و حضور پیامبر و جانان او، علی و فاطمه و حسنین!

گزارشی از نمایش میدانی فصل شیدایی در شهر سمنان/ قدم زدن روی خاک در میان تاریخ!

نمایش تمام نشده است، همانطوری که تاریخ ادامه خواهد داشت. اکنون انگار غدیر است و بار دیگر در این بیابان پیامبر به همه قوم خود یادآوری می کند که من کنت مولاه، فهذا علی (ع) مولاه؛ و خدا می داند چه ًقدر از این چندهزار نفر به زبان های خود تکرار کردند که الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه امیرالمومنین. اما هرچقدر که غدیر خوش و دل نشین است، تاریخ بعد از آن به ماجرای سقیفه می رسد. لبخند ها و شعف ها پشت درب خانه علی خشک می شود. خانه می سوزد، دل ما هم! هق هق ها به ضجه بدل می شد و انگار نه انگار که این بشر پای نمایش ماجرای شهادت حضرت زهرا (س) نشسته است. انگار از دور داری می بینی که زهرا را غریبانه به قبرستان می برند. از دور می بینی و فقط اشک هایت را زیر قدم های حسینین نثار می کنی.

فاطمیه که تمام شود، حزن پایان نمی گیرد. تازه نوبت محرم است و عاشورا. از همین جا که نشسته ام صدای لالایی رباب به گوش می رسد. نمایش به صحرای کربلا رسیده است. همه برای علی اصغر لالایی می خوانند. همه خود روضه خوان شده اند. مصیبت که یکی و دوتا نیست. قتلگاه هست، زینب و بی قراری هایش، طفلان حسین، خیمه ها، معجر ها، رقیه.. آه... همه هستند و همه را به چشم می بینی. روضه مجسم است و مصور. دیگر بهانه ای برای نگه داشتن اشک ها در پشت چشم نیست.

تاریخ پیش می رود و ما را هم با خودش می برد. اکنون نیشابوریم. مردم به پیشواز امام آمده اند. حدیث سلسله الذهب خوانده می شود و «انا من شروطها» در گوش هایمان زنگ می زند. تاریخ صبر نمی کند. ما را به امروز هم می کشاند. دارد انقلاب می شود و این انگار عهد فصل شیدایی است که تاریخ را برای مردم هر استان جدا روایت کند. قصه، قصه ی «شهید محمود اخلاقی» از شهدای شاخص سمنان است که ما را تا دل جنگ می برد. شهید معلمی که تمثال فداکاری و شجاعت بود. در این نمایش شاید برای خیلی ها اولین بار است که تمثالی از جنگ را در جلوی چشمان خود می بینند. انفجار های مهیب، گلوله، آتش تیر و تفنگ که همه همزمان دارند بر سر هم خراب می شوند. می گویم جنگش بماند، هنرپیشه ها چه دلی دارند وسط این توپ و ترکش می دوند.

گزارشی از نمایش میدانی فصل شیدایی در شهر سمنان/ قدم زدن روی خاک در میان تاریخ!

تاریخ حتی از ما هم پیشی می گیرد. به جایی می رود که آرزوی ما رسیدن به آن نقطه است. نمایی زیبا از ظهور موعود (عج) همه در شعف منجی هستیم. دعای عظم البلا سر می گیرد و یادمان می آید که این آرزویی است که باید برایش «رفت»! سربازان وطن در جلوی ما حاضرند. دست ها همه رو به آسمان است و از این جمعیت چندهزار نفره ناگهان فریاد بلند می شود «اللهم عجل لولیک الفرج بحق الحسین»

به طول تاریخ، به عرض نوجوانی تا کهنسالی!

کاروان رخت بسته است. اما من دلم همین حوالی است. به گوشه و اطراف می روم تا از مردم درباره تجربه زیستن با فصل شیدایی بپرسم. خانم میانسالی را می بینم از او درباره نمایش می پرسم، اینکه کدام صحنه برای او بیشتر ماندگار شده است. می گوید نمایش بسیار زیبایی بود و دل من را به کربلا برد و تاثیر گذارترین صحنه برای من که خیلی ناراحت کننده بود آتش زدن در خانه حضرت زهرا بود.

مردی در همان سن  و سال ایستاده است. گمان می کند من در این نمایش دخیل بوده ام. راستش من که از خدایم بود در این کارنامه نمره ای می داشتم. اما همین که فهمید ممکن است این سطور به چشم عوامل برنامه بیاید فصل شیدایی را این گونه برایم روایت کرد:خیلی ممنون از عوامل فصل شیدایی که به این شهر آمدند نمایش بسیار جالبی بود. به نظر من برای جوانان ما خیلی مفید بود و تاثیرگذارترین صحنه برای من صحنه تشییع حضرت فاطمه بود.

خانم جوانی نیز همان سوالات را در حال و هوای خودش روایت می کرد. این که برای هرکس فصل شیدایی تجربه ای بود و عبرتی برای آینده زندگی اش. او فصل شیدایی را از دریچه روایت خودش برایم اینگونه شرح داد: این نمایش بسیار به من کمک کرد تا مطالبی که به فرزندم راجع به خلقت و تاریخ اسلام و موضوعات ائمه اطهار را گفته بودم، در ذهن فرزندم ثبت کند و خیلی برای او موثر بود.

گذرم به پسر نوجوانی افتاده است. برای او هم دنیای فصل شیدایی جذاب بود. دریچه نگاهش شاید نسبتی با پدر و مادرش نداشت، اما این نمایش برای او نیز منبع اتفاقات جذابی بود. برای من این اتفاق یعنی تمام آن حزن و شادی و حتی خشونت و هیجان برای همه کارساز بوده است. خانواده ای بی تفاوت از سن و دنیایش می توانند با هم به تماشای شیدایی بنشینند و هرکس از ظن خود از آن لذت ببرد. پسر نوجوان نمایش را برای من اینگونه شرح می دهد: خیلی قشنگ بود و صحنه مورد علاقه من صحنه پرتاب حضرت ابراهیم به آتش و صحنه های جنگ بود که خیلی هیجان انگیز بود. دختر نوجوان نیز گفت: بسیار آموزنده و جذاب بود و مطالب زیادی یاد گرفتم. بهترین صحنه از نظر من ظهور امام زمان بود.

کاروان فصل شیدایی از سمنان رفت. شاید بخشی از دل های ما نیز با آن ها به تاریخ پیوست. اما از این به بعد قطعا این مردم برایشان سوال خواهد شد که چرا در تمام این سال ها صرفا باید منتظر نشست تا یک فصل شیدایی به این شهر سر بزند و مهمان یک هفته ای آن ها باشد. چرا صرفا باید سازمان اوج در میان تمام دستگاه های پربودجه کم کارکرد بخواهد تمام ایران را با فصل شیدایی اش پوشش دهد. فصل شیدایی در اینجا تمام شد، اما این سوال ها در ذهن ها باقی خواهد ماند.

گزارش از ندا توفیقیان

انتهای پیام/ 

 

 


گزارشی از نمایش میدانی فصل شیدایی در شهر سمنان/ قدم زدن روی خاک در میان تاریخ!
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها