بازدید: 12

«مباهله» به چه معنا است؟/جریان مباهله، «امام علی (ع)» را به عنوان آینه تمام‌نمای «پیامبر اکرم(ص)» معرفی کرد

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2003918
کارشناس علوم قرآنی گفت: «پیامبر (ص)» اهل بیت خود که شامل «امام علی (ع)»، حضرت «فاطمه زهرا (س)»، امام «حسن (ع)» و امام «حسین (ع)» بودند برای «مباهله» همراه کردند. مسیحیان با دیدن «پیامبر (ص)» و اهل بیت ایشان از این کار منصرف شدند و ترجیح دادند تا جزیه بپردازند.

«مباهله» چیست؟/جریان مباهله، «امام علی (ع)» را به عنوان آینه تمام نمای «پیامبر اکرم(ص)» معرفی کردمحمدجواد رجب زاده کارشناس علوم قرآنی در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان درخصوص اهمیت روز «مباهله» گفت: جریان «مباهله پیامبر(ص)» با مسیحیان نجران از جمله رویداد های است که علاوه بر علماء شیعه، اهل سنت نیز به جزئیات آن اشاره نموده و همراهی «اهل بیت(ع)» با ایشان را ذکر کرده اند.

وی در همین راستا ادامه داد: «پیامبر (ص)» تمام تلاش خود را برای اثبات حقانیت دین اسلام انجام دادند، اما مسیحیان تن به پذیرش حق ندادند در این هنگام آیه ۶۱ سوره آل عمران بر «پیامبر اکرم(ص)» نازل شد.«فَمَنْ حَآجَّکَ فِیهِ مِنْ بَعْدِ مَا جَآءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْاْ نَدْعُ أَبْنَآءَنَا وَأَبْنَآءَکُمْ وَنِسَآءَنَا وَنِسَآءَکُمْ وَأَنْفُسَنَا وَأَنْفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل لَّعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْکَذِبِینَ‏، پس هر که با تو، بعد از علم و دانشى که به تو رسیده است، درباره او «عیسى» به ستیز و محاجّه برخیزد و از قبول حقّ شانه خالى کند بگو: بیائید پسرانمان و پسرانتان و زنانمان و زنانتان و خودمان را «کسى که به منزله خودمان است» و خودتان را بخوانیم، سپس «به درگاه خدا» مباهله و زارى کنیم و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم».

رجب زاده اظهار کرد: بنابراین به حکم آیه شریفه مقرر شد تا اگر مسیحیان از پذیرش اسلام سر باز زنند باید با «پیامبر (ص)» «مباهله» کنند به این صورت که «پیامبر (ص)» و بزرگ مسیحیان به همراه نزدیکان ایشان در محلی جمع شوند و دست به دعا برده و نفرین کنند تا کسی که دروغ می گوید و حقیقت را کتمان می کند مشمول عذاب الهی قرار گیرد. «پیامبر (ص)» با به همراه آوردن عزیزترین خلائق نزد او به همه مسیحیان اثبات کرد که در وجود او ذره ای شک به حقانیت دعوتش راه نداده است.

این کارشناس علوم قرآنی تصریح کرد: یکی از بزرگان مسیحیان نجران تاکید کرد اگر «پیامبر (ص)» همراه با اهل بیت خود برای «مباهله» آمدند، هرگز به این کار تن ندهید زیرا در چنین شرایطی هیچ مسیحی از عذاب الهی ایمن نمی ماند و بدانید که «پیامبر (ص)» قطعاً بر حق خواهد بود.

وی ابراز کرد: از نکاتی که در ماجرای «مباهله» کمتر به آن توجه می شود ارتباط آن با آیه تطهیر است، بامداد روز «مباهله» پیامبر اکرم(ص)، حسنین، فاطمه(ص) و علی (ع) را زیر کسای خود جمع کردند، سپس سوره مبارکه «وَقَرنَ في بُيوتِكُنَّ وَلا تَبَرَّجنَ تَبَرُّجَ الجاهِلِيَّةِ الأولىٰ ۖ وَأَقِمنَ الصَّلاةَ وَآتينَ الزَّكاةَ وَأَطِعنَ اللَّهَ وَرَسولَهُ ۚ إِنَّما يُريدُ اللَّهُ لِيُذهِبَ عَنكُمُ الرِّجسَ أَهلَ البَيتِ وَيُطَهِّرَكُم تَطهيرًا، و در خانه های خود بمانید، و همچون دوران جاهلیّت نخستین (در میان مردم) ظاهر نشوید، و نماز را برپا دارید، و زکات را بپردازید، و خدا و رسولش را اطاعت کنید؛ خداوند فقط می خواهد پلیدی و گناه را از شما اهل بیت دور کند و کاملاً شما را پاک سازد». را تلاوت فرمودند و سپس راهی «مباهله» شدند.

رجب زاده تاکید کرد: «پیامبر اکرم(ص)» اهل بیت خود را که شامل «حضرت علی (ع)»، «فاطمه زهرا (س)»، «امام حسن (ع)» و «امام حسین (ع)» بودند «اهل کسا» برای «مباهله» همراه کردند. مسیحیان با دیدن «پیامبر اکرم(ص)» و اهل بیت ایشان از این کار منصرف شدند و ترجیح دادند تا جزیه بپردازند.

وی به اهمیت پیام های روز «مباهله» برای مسلمانان اشاره و ابراز کرد: «پیامبر اکرم(ص)» برای مباهله تنها اهل بیت خود را با خود همراه کردند تا علاوه بر «مباهله»، درسی به مسلمانان داده شود و نکته هوشمندانه ای را بر همگان متذکر شوند. «پیامبر اکرم(ص)» به همه فهماندند مراد از اهل بیت(ع)» در «آیه تطهیر» همین خمسه طیبه ای است که با خود به مباهله آورده است. همانطور که بعد از نزول آیه تطهیر تا شش ماه، هنگام نماز درب خانه «حضرت زهرا(س)» می رفتند و با خطاب «اهل بیت من» اهل منزل را به نماز دعوت میکردند.

رجب زاده خاطرنشان کرد: باید در کلمه به کلمه قرآن کریم دقت نمود تا بتوان حقایق آن را استخراج کردف کلمه «انفسنا» در آیه تطهیر به «امیرالمومنین (ع)» اشاره دارد، «علی (ع)» نفس «پیامبر اکرم(ص)» و آینه تمام نمای «پیامبر اکرم(ص)» بودند.

انتهای پیام/ 


«مباهله» به چه معنا است؟/جریان مباهله، «امام علی (ع)» را به عنوان آینه تمام‌نمای «پیامبر اکرم(ص)» معرفی کرد
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها