بازدید: 28

امسال سه ماهواره ناهید۱، ظفر و پارس ۱ بر مدار قرار می‌گیرند

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2002664
براری از قرار گرفتن ماهواره مخابراتی ناهید ۱، ماهواره‌های سنجش‌ازدور ظفر و پارس ۱ در مدار خبر داد.

امسال سه ماهواره ناهید ۱، ظفر و پارس ۱ بر مدار قرار می گیرند/ تا سال ۱۴۰۴ ماهواره سنجی باقدرت تفکیک تصاویر یک متر می سازیمبه گزارش خبرنگار حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، مرتضی براری درباره اقدامات و برنامه های سازمان فضایی در دولت دوازدهم با تأکید بر اینکه در دولت دوازدهم سازمان فضایی سه محور اصلی را به عنوان اولویت خود تعریف کرده بود، گفت: محور نخست توسعه زیرساخت های فناوری های فضایی در بالادست صنعت فضایی، محور دوم توسعه کاربرد های فناوری فضایی در بخش پایین دست و محور سوم حفظ منافع جمهوری اسلامی در حوزه فضایی در مجامع بین المللی بوده است.

رئیس سازمان فضایی ایران افزود: برای فعال کردن محور های اول و دوم، تلاش داریم از ظرفیت های بخش خصوصی چه در توسعه بخش بالادست صنعت فضایی و چه در توسعه کاربرد های فناوری فضایی در بخش پایین دست این صنعت استفاده کنیم.

دغدغه سازمان فضایی تبدیل فناوری فضایی به صنعت است

براری با تأکید بر اینکه هر صنعت رو به رشد نیازمند وجود بازار است گفت: مهم ترین دغدغه ما در حوزه توسعه فناوری فضایی، تثبیت فناوری فضایی و تبدیل آن به صنعت است. در همین راستا تلاش داریم که بستر لازم برای ورود بخش خصوصی هم در بالادست و هم در پایین دست صنعت فضایی فراهم شود تا این صنعت را تبدیل به یک صنعت کاربردی کنیم.

او افزود: حوزه فضایی که در سند نقشه جامعه علمی کشور بالاترین جایگاه را دارد از نیروی انسانی زبده ای برخوردار است که با فراهم کردن بستر های لازم علاوه بر ایجاد اشتغال و کارآفرینی برای این نیروها، جامعه می تواند از ثمره فناوری فضایی بهره مند شود.

فراخوان مناقصه ساخت و پرتاب ماهواره

رئیس سازمان فضایی ایران در ادامه بابیان اینکه رویکرد سازمان فضایی، صنعتی سازی فناوری فضایی است گفت: برای اینکه فناوری های فضایی صنعتی سازی شود، تلاشمان این است که از ظرفیت بخش خصوصی در کل زنجیره صنعت فضایی استفاده کنیم. به همین خاطر برای شناسایی پیمانکار جهت طراحی، ساخت و تحویل در مدار ماهواره های سنجش ازدور اپتیکی و راداری، فراخوان مناقصه اعلام کرده ایم.

براری افزود: تاکنون اکثر ماهواره های ما در مراکز تحقیقاتی و مراکز دانشگاهی و پژوهشگاه ها طراحی و ساخته می شد، اما بر اساس رویکرد جدید، برنامه داریم که دانشگاه ها در توسعه فناوری فضایی ادامه فعالیت داشته باشند و ساخت ماهواره را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

او ادامه داد: بر این اساس امیدواریم در راستای صنعتی سازی فناوری فضایی، فناوری هایی که در یک دهه گذشته در دانشگاه ها به آن دست پیداکرده ایم با تعامل دانشگاه و شرکت های خصوصی بزرگ، تثبیت شود و در آینده نزدیک شاهد قرارگیری ماهواره های عملیاتی در مدار و بالطبع توسعه زیرساخت های بومی فضایی باشیم.

صنعت فضایی پیشران توسعه

براری با تأکید بر اینکه در بخش پایین دست نیز هدف سازمان فضایی کاربردی کردن صنعت فضایی است گفت: برای توسعه فضایی ما نیاز داریم که جامعه از ظرفیت و فواید این فناوری آگاه شود. به همین دلیل در دولت دوازدهم کاربردی کردن فناوری فضایی در اولویت قرار گرفت و تلاش داشتیم که این فناوری برای جامعه ترویج شود و این ترویج منجر به توسعه بازار فضایی شود.

او افزود: امروزه صنعت فضایی به یکی از پیشران های توسعه و ابزار های رفاه اجتماعی تبدیل شده است. اقتصاد فضا رشد ۶ و نیم برابری متوسط اقتصاد جهان را دارد. این رشد هم ناشی از رشد کاربرد های صنعت فضایی است. زمانی صنعت فضای تنها مظهر اقتدار یک کشور بود، اما در یک دهه گذشته این صنعت علاوه بر اقتدار به یک حوزه اقتصادی بسیار جذاب تبدیل شده است. به طوری که امروزه در جهان ۷۶ درصد اقتصاد این صنعت توسط بخش خصوصی مدیریت می شود. این مسئله بیانگر آن است که صنعت فضایی در جوامع کاربردی شده است و در رفاه اجتماعی و توسعه نقش به سزایی پیداکرده است.

رئیس سازمان فضایی ادامه داد: امروزه صنعت فضایی در خدمات شهری، کشاورزی، هواشناسی، مدیریت بلایای طبیعی، محیط زیست و... نقش آفرینی می کند. به همین دلیل ما نیز هم راستا با کشور های پیشرو در صنعت فضایی در این مسیر گام برداشته ایم و توانسته ایم فناوری های فضایی را در حوزه عمومی کاربردی کنیم.

براری تصریح کرد: پیش ازاین بخش فضایی کاملاً در اختیار دولت بود. امروزه کشور ها بستر های لازم را برای ورود و سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم می کنند. در همین راستا یکی از اولویت های ما در دولت دوازدهم بسترسازی برای ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی به این حوزه بوده و بر همین اساس، پروانه فعالیت اپراتور های ماهواره ای را تصویب کردیم که تاکنون چندین شرکت بزرگ، درخواست دریافت این پروانه را ارائه کرده اند. همچنین پروانه فعالیت اپراتور ماهواره های سنجشی نیز تکمیل شده است که در حال طی فرآیند تصویب است.

او ادامه داد: اساساً یکی از اتفاق های مهمی که در دولت دوازدهم در صنعت فضایی کشور رخ داد ورود استارتاپ ها و افراد خلاق و کارآفرین به این حوزه بود. به طوری که در بالادست صنعت فضایی اجازه سرمایه گذاری و ورود بخش خصوصی داده شده و در پایین دست این صنعت هم با آزادسازی داده های ماهواره ای امکان فعال شدن استارتاپ ها در این حوزه فراهم شده است.

بخش پایین دست صنعت فضایی با آزادسازی داده ها

رئیس سازمان فضایی تأکید کرد: در مرکز ماهدشت سازمان فضایی بیش از ۴۰ سال، داده های ماهواره ای دریافت و ذخیره سازی شده است. برای توسعه کاربرد های فناوری فضایی، این داده ها می تواند نقش قابل توجهی ایفا کنند. این اتفاق در دولت دوازدهم افتاد و با آزادسازی داده ها، بخش پایین دست صنعت فضایی رونق ویژه ای پیداکرده است. امروز شعار سازمان فضایی، داده ها از ما خدمات از استارتاپ ها است.

او تصریح کرد: بر پایه همین رویکرد نیز تعداد زیادی از استارتاپ ها در حوزه فضایی در حال شکل گیری و ارائه خدمات به بخش های مختلف هستند و امیدواریم همان طور که در صنعت فضایی دارای اقتدار علمی هستیم و توانسته ایم رتبه ۱۱ را در جهان کسب کنیم، بتوانیم این اقتدار علمی را تبدیل به اقتدار اقتصادی در حوزه فضایی کنیم.

براری ادامه داد: در محور سوم اولویت های سازمان فضایی یعنی حفظ منافع جمهوری اسلامی در صنعت فضایی در مجامع بین المللی هم تلاش کردیم در دولت دوازدهم در مجامع بین المللی حضور مؤثر داشته باشیم و در همین راستا سال گذشته در سازمان ملل به عنوان هماهنگ کننده گروه ۷۷ انتخاب شدیم و سعی کردیم با افزایش تعاملات و همکاری با کشور های عضو کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو، موارد مدنظر ایران در سند ده ساله پایداری بلندمدت فعالیت های فضایی لحاظ شد.

رئیس سازمان فضایی در ادامه با اشاره به پرتاب دو ماهواره در سال گذشته و تأکید بر اینکه در مدار قرار نگرفتن آن ها را شکست نمی دانیم گفت: ما در حوزه فضایی متکی به توان بومی و دانش متخصصان داخلی هستیم؛ بنابراین در این مسیر هر نوع فرایندی که با آن مواجه می شویم یک موفقیت محسوب می شود. چراکه با هر تجربه به توان و دانش جدیدی دست پیداکرده ایم.

او افزود: ما پیش ازاین موفق شده بودیم ماهواره نوید را در مدار ۲۵۰ کیلومتر سطح زمین قرار دهیم که سال گذشته با پرتاب ماهواره پیام تلاش داشتیم آن را به مدار ۵۰۰ کیلومتر تزریق کنیم که خوشبختانه ماهواره و ماهواره بر به مدار ۵۰۰ کیلومتری هم رسید، اما برای در مدار قرار گرفتن در بعضی پارامتر ها ازجمله گرمای بیش از اندازه نتوانست در این مدار قرار گیرد؛ اما همان پرتاب برای ما به یک تجربه فوق العاده تبدیل شد.

شناسایی مشکلات بخش برای پرتاب ماهواره

براری ادامه داد: بعد از دو پرتاب سال گذشته، سریعاً یک کمیته کاری بین تیم ساخت ماهواره و ماهواره بر، تشکیل و مشکلات بخش شناسایی و رفع شد و ساخت سه ماهواره جدید شتاب گرفت و تصمیم گرفته شد که امسال ماهواره مخابراتی ناهید ۱، ماهواره های سنجش ازدور ظفر و پارس ۱ فرایند تکمیل و در مدار قرار گرفتن را طی کنند.

رئیس سازمان فضایی درباره ویژگی های ماهواره ناهید ۱ که برای تزریق به مدار در حال طی فرآیند پرتاب است گفت: این ماهواره جزو گروه ماهواره های مخابراتی است. ماهواره هایی که تاکنون پرتاب کردیم ماهواره های سنجش از دور بوده اند و ناهید ۱ نخستین ماهواره ما در گروه مخابراتی محسوب می شود که به فضا پرتاب خواهد شد.

آزمایش فناوری های جدید با پرتاب ناهید ۱

او با بیان اینکه ماهواره ناهید ۱ در مدار ۲۵۰ کیلومتری قرار می گیرد و طول عمر ماندگاری اش دو و نیم ماه است افزود: ما تصمیم داریم یکسری از فناوری های ماهواره های مخابراتی را در این ماهواره آزمایش کنیم. فناوری پنل خورشیدی باز شونده، ارتباطات بین ماهواره ای و کنترل سه محوره جزو فناوری هایی هستند که با در مدار قرار گرفتن این ماهواره، مورد آزمایش قرار خواهند گرفت.

براری ادامه داد: تمام ماهواره هایی که تاکنون پرتاب شده اند، دارای پنل های خورشیدی متصل به خود ماهواره بوده اند، درصورتی که در ماهواره های مخابراتی برای آنکه مدت زمان بیشتری در مدار قرار گیرند نیاز به سلول های خورشیدی باز شونده است. این نوع پنل با پرتاب ماهواره ناهید ۱ آزمایش خواهد شد و می تواند تجربه خوبی در ساخت ماهواره های جدید با طول عمر ماندگاری بیشتر در مدار در اختیار ما قرار دهد.

رئیس سازمان فضایی در ادامه با تأکید بر اینکه در نقشه راه سازمان فضایی هدف تعیین شده این است که در سال ۱۴۰۴ به ماهواره های سنجش ازدور باقدرت تفکیک تصاویر یک متر دست پیدا کنیم گفت: در همین راستا، ماهواره سنجی ظفر باقدرت تفکیک تصاویر ۲۲.۵ متر و پارس ۱ باقدرت تفکیک ۱۵ متر، مراحل نهایی تکمیل را طی می کنند و تلاش داریم با پژوهش هایی که انجام می شود تا سال ۱۴۰۴ موفق به ساخت ماهواره سنجی باقدرت تفکیک تصاویر یک متر برسیم.

در صنعت فضایی رشد قابل توجه کرده ایم

او افزود: ما در شرایطی امروز به این نقطه رسیده ایم که سال ۱۳۸۵ قرارداد ساخت سه ماهواره با سه دانشگاه صنعتی شریف، امیرکبیر و علم و صنعت برای ساخت ماهواره های سنجش ازدور باقدرت تفکیک تصاویر ۱۰۰۰ متر منعقد کرده بودیم. با تلاش متخصصان داخلی ماهواره پیام که سال گذشته پرتاب شد دارای قدرت تفکیک ۴۰ متر بود یعنی ۲۵ برابر پیشرفت و این از رشد ما در صنعت فضایی حکایت دارد.

براری در ادامه در خصوص وضعیت ماهواره بر ها و اینکه آیا می توان به موفقیت ماهواره بر ها برای در مدار قرار دادن ماهواره های ناهید ۱، ظفر و پارس ۱ امیدوار بود گفت: در چند ماه گذشته به صورت شبانه روزی جلسات متعددی برگزارشده تا امسال این سه ماهواره با کمترین خطا کامل و فرایند تزریق در مدار را طی کنند. من خیلی امیدوارم، چون تمام مشکلات در بخش ماهواره بر طی جلسات مختلف شناسایی و رفع شده و امیدواریم امسال شاهد موفقیت و در مدار قرار گرفتن این سه ماهواره باشیم.

انتهای پیام/

تا سال ۱۴۰۴ ماهواره سنجی باقدرت تفکیک تصاویر یک متر می سازیم

امسال سه ماهواره ناهید۱، ظفر و پارس ۱ بر مدار قرار می‌گیرند
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها