بازدید: 11

پیش‌نویس دستورالعمل نحوه فعالیت انجمن‌های صنفی فرهنگ و هنر امضا شد

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 2002659
گروه ادب ــ پیش‌نویس دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت انجمن‌های صنفی فرهنگ، هنر، رسانه و کانون‌های مرتبط با حضور سیدعباس صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمد شریعتمداری؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امضا شد.

پیش نویس دستورالعمل فعالیت انجمن های فرهنگی و هنری امضا شدبه گزارش خبرنگار ایکنا، نشست همگرایی دولت و پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری صبح امروز، 3 شهریورماه، با حضور وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون در تالار رودکی برگزار شد.

علی اصغر سیدآبادی؛ مشاور برنامه ریزی وزیر ارشاد در این نشست با اشاره به تدوین پیش نویس دستورالعمل نحوه تشکیل فعالیت انجمن های صنفی فرهنگ و هنر و کانون های مربوط گفت: در این راستا جلساتی با حضور نمایندگان صنوف مختلف فرهنگی و هنری و وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شده است.

وی افزود: وقتی بحث از واگذاری امور نهاد های صنفی و مردم می شود، دولت نگاه پیمانکاری دارد، اما در این زمینه مشارکت و برنامه ریزی و تسهیل گری مطرح بود تا نهاد های مختلف در مورد یک موضوع به نتیجه برسند.

سیدآبادی در ادامه گفت: در این راستا درباره بیمه بیکاری و امنیت شغلی صحبت شد و وزارت ارشاد مکلف شده بود، در این زمینه سندی را تنظیم کند، اما نتیجه بر این شد تا با حضور نمایندگان صنوف این سند تنظیم شود. از این رو با رؤسای هیئت مدیره ها و انجمن های گوناگون طرح بحث شد و پیگیری بیمه بیکاری در اولویت قرار گرفت و سپس به نظام صنفی رسیدیم که پیچیدگی های مسئله خود را نشان دارد، زیرا سؤالات گوناگونی در این زمینه مطرح بود از جمله اینکه یک نظام تخصصی می خواهیم یا نظام جامعی که همه حوزه های فرهنگ و هنر را پوشش دهد. در این مورد هم مزایا و معایب آن بحث و بررسی قرار گرفت و نتیجه این شد که بهتر است در چارچوب قوانین گام برداریم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بخشی از انجمن ها مجوز خود را از وزارت ارشاد، بخشی از وزارت کشور و یا وزارت کار گرفته اند و صنفی محسوب نمی شوند، بنابراین بر پدیدآورندگان آثار و قانون کار متمرکز شدیم که پس از تصویب این پیشنهاد، همه پدیدآورندگان آثار فرهنگی، هنری و رسانه ای می توانند در بستر تشکل های رسمی و تخصصی روابط کار، مطالبات خود را از طریق گفت وگو های سه جانبه ملی دنبال کرده و امنیت شغلی پایدار را محقق کنند.

فیاض زاهد؛ مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه این نشست گفت: اگر می خواهیم جامعه ای خوب بسازیم، با انقلاب رخ نخواهد داد و اگر می خواهیم شرایطی برای زیست مناسب فراهم کنیم، تا زمانی که به هنرمندان احترام نگذاریم، آن جامعه فرهیخته به وجود نخواهد آمد.

وی ادامه داد: امروز در دانشگاه های ما میل فراوان برای خروج از کشور وجود دارد و جلوگیری از این کار با امثال چنین تفاهم نامه هایی شکل می گیرد، زیرا احساس می کنند که به کار آن ها احترام گذاشته می شود.

ایرج راد، رئیس خانه تئاتر نیز در ادامه گفت: از دیرباز در خانه تئاتر به دنبال امنیت شغلی هنرمندان بوده ایم و از شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز خواستیم این موضوع را مورد توجه قرار دهد. در برنامه چهارم توسعه نیز این مسئله مطرح شده بود ولی پیگیری ها به جایی نرسید و همین روند در برنامه پنجم توسعه هم رخ داد و در نهایت در برنامه ششم توسعه راهکار هایی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شد و متأسفانه انجام نشد، اما در خانه تئاتر این موضوع رها نشد و خوشبختانه با پیگیری ها، وزیر ارشاد رغبت فراوانی نشان داد و قرار شد از صنوف فرهنگی دعوت شود تا این موضوع را بررسی کنند و امروز دو وزیر ارشاد و کار این تفاهم نامه را امضا می کنند و امیدوارم در هیئت دولت به تصویب برسد.

وی ادامه داد: این تفاهم نامه برای اولین بار است که هنرمندان را به مطالبات خودشان می رساند و این لحظه ای تاریخی است و امیدوارم هنرمندان با پیگیری این مسائل در راستای توسعه فرهنگ و هنر کشور خدمتگزار باشند.

منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما نیز در ادامه گفت: همه هنرمندان یک پیکره واحد هستند و بخشی از فرهنگ و تمدن این کشور را دربرمی گیرند؛ از این رو به لحاظ تولید محتوای هنری همه آن ها در یک خط هستند. کسانی که مخالف فعالیت هرگونه تشکل فرهنگی و صنفی هستند، با هویت معلوم می خواهند از فضای ابهام آلود بهره خود را ببرند، در واقع آن ها در این فضا، فرهنگ و تمدن کشور را غارت می کنند. اگر می خواهیم برای آیندگان میراثی باقی بگذاریم، باید تشکل های صنفی را پیگیری کنیم و جز قانون کار، قانون دیگری نمی تواند به آن ها کمک کند، آنچه می ماند این است که هویت پیدا کنیم و نگذاریم دیگران از این فضای ابهام آلود استفاده کنند.

وی تصریح کرد: جهان امروز جهان بی مرزی است و آنچه می تواند به هویت فرهنگی و هنری کمک کند، اقتدار فرهنگی است؛ اقتدار فرهنگی با تولید فرهنگی ممکن می شود و تولید فرهنگی نیز، نیاز به مدیر فرهنگی دارد، البته یک مدیر فرهنگی هم نیازمند تشکل های صنفی برای مذاکره و پیشبرد اهداف خود است.

شاهسواری ادامه داد: تصویب این تفاهم نامه گام نخست است، اما می خواهم اجازه ندهید تصویب نامه در چرخه اداری دولت و نظام دیوان سالاری به تأخیر بیفتد، زیرا این تأخیر باعث فراموشی شده و فراموشی دل مردگی ایجاد می کند. در حال حاضر نظام بازنشستگی اهل فرهنگ و هنر در شرایط اسفناکی قرار دارد و تمام هنرمندان با کف حقوق بازنشستگی زندگی خود را می گذرانند، بنابراین یک تصمیم انقلابی و مدیریتی برای این موضوع نیاز بوده و این دل مشغولی همه هنرمندان است.

فریدون عموزاده خلیلی، رئیس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان نیز در ادامه گفت: ما باید حتماً از شما به دلیل این اتفاق تشکر کنیم، اما نمی دانم چرا این اندازه دیر انجام شد. امروز بسیاری از هنرمندان به کهولت رسیده اند و در شرایط بدی به سر می برند و هنوز درگیر نیاز های اولیه خود هستند.

در ادامه این نشست، نگار نادری پور، نماینده انجمن هنرهای تجسمی و کاوه رضوانی راد، نماینده خانه موسیقی نقطه نظرات خود را بیان کردند.

انتهای پیام


پیش‌نویس دستورالعمل نحوه فعالیت انجمن‌های صنفی فرهنگ و هنر امضا شد
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها