بازدید: 10

سامانه‌ های مبارزه با قاچاق توسعه می یابد

منبع : سایت خبری پول نیوز کد خبر: 2002626
در صورت بالفعل شدن ظرفیت‌های تبادل اطلاعات دستگاه‌ها شاهد بهبود فرآیند اجرای قانون خواهیم بود.

پول نیوز - سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه سامانه های متعددی برای تبادل اطلاعات بین دستگاه ها ایجاد شده که در برخی از آنان تا نقطه مطلوب فاصله دارد، گفت: در صورت بالفعل شدن ظرفیت های تبادل اطلاعات دستگاه ها شاهد بهبود فرآیند اجرای قانون خواهیم بود.

 

به گزارش پول نیوز، حمید رضا دهقانی نیا سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هیچ دستورالعمل زمین مانده ای ندارد و از نظر اجرایی خوب پیش می رود، اظهار کرد: سامانه های عملیاتی شده در حوزه های تجاری، اعتبارسنجی، انبار و پرونده های قاچاق را شامل می شود و بنا داریم در سایر بخش ها نیز سامانه ها توسعه پیدا کنند.

 

سامانه  های مبارزه با قاچاق توسعه می یابد

 

وی افزود: در حوزه سامانه گمرکی اقداماتی انجام شده اما تا نقطه مطلوب فاصله داریم، به طوری که برای تبادل اطلاعات سیستمی وب سرویس بین سامانه جامع تجارت با گمرک باید پایداری وجود داشته باشد که امیدواریم به زودی این مسئله برطرف شود؛ به عبارتی وب سرویس های فعال بین گمرک و صمت تعریف شده اما مشکل در عدم پایداری تبادل اطلاعات است.

 

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز معتقد است که هنوز ظرفیت های بالقوه ای در حوزه تبادل اطلاعات و استعلامات بین دستگاهی وجود دارد که باید بالفعل شوند. به عنوان مثال در حوزه تبادل اطلاعات میان بیمه ها با سازمان غذا و دارو امکان عملیاتی کردن سامانه های تعریف شده وجود دارد.

 

دهقانی نیا با بیان اینکه ایجاد سامانه تبادل اطلاعات بین سازمان غذا و دارو با بیمه ها منجر به عدم استفاده برخی مردم از داروهای منقضی شده می شود،گفت: این سامانه ها برکات و اثرات بسیاری برای دستگاه ها دارد که در صورت اجرا، متقاضیان فراوانی برای آنان به وجود خواهد آمد.

 

وی در پاسخ به این سؤال که اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز چه زمانی نهایی خواهد شد، خاطرنشان کرد: اصلاحیه این قانون تا آذر ماه نهایی خواهد شد اما امیدواریم که سریع تر از زمان اعلام شده به نتیجه برسد.

 

وی در پاسخ به علت عدم قرائت گزارش تحقیق و تفحص مجلس از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز چیست و اینکه برخی مانع قرائت رو، فشار دستگاه های کم کار می دانند، گفت: چنین چیزی نیست، طبق جلساتی که با برخی فراکسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز داشتیم رایزنی هایی برای قرائت گزارش در صحن علنی مجلس شورای اسلامی انجام شده و به زودی این اتفاق می افتد.

 

سامانه جامع تجارت به عنوان درگاه یکپارچه ارتباط بازرگانان با دستگاه های ذیربط در امر تجارت کشور جهت انجام اموری همچون ثبت سفارش، اخذ مجوزهای ورود کالا، تأمین ارز از نظام ارزی کشور، اظهار منشأ ارز و پرداخت ها به صورت الکترونیکی و سیستمی از سال 95 آغاز به فعالیت کرد.

 

سامانه جامع تجارت با هدف شفاف سازی، تسهیل و تسریع تجارت، روند تشخیص مجوزهای الزامی، درخواست مجوز و تبادل مجوز را الکترونیکی کرده و برگه فیزیکی مجوزها و استفاده از کاغذ را حذف کرده است.

 

بر این اساس، طبق قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، به دلیل اینکه متولی تجارت کشور وزارت صنعت، معدن و تجارت است، همه دستگاه ها مکلف شده اند که با سامانه جامع تجارت همکاری کنند و در این راستا تاکنون بیش از 30 دستگاه به این سامانه متصل شده اند.

 

گمرک ایران یکی از دستگاه هایی بود که همچنان تمایلی به اتصال به سامانه جامع تجارت نداشت از این رو در شهریور ماه سال گذشته پس از کش و قوس های فراوان، دو وزاتخانه صمت و اقتصاد تفاهم نامه ای را در جهت اتصال سامانه های جامع گمرکی و سامانه جامع تجارت امضا کردند.


سامانه‌ های مبارزه با قاچاق توسعه می یابد
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها