بازدید: 35

«نردبان آسمان: گزارش کامل مثنوی به نثر» منتشر شد

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 2001730
گروه ادب ــ کتاب «نردبان آسمان: گزارش کامل مثنوی به نثر» نوشته محمد شریفی و ویراسته محمدرضا جعفری به همت نشر نو روانه بازار نشر شد.

فردا///«نردبان آسمان: گزارش کامل مثنوی به نثر» منتشر شدبه گزارش خبرنگار ایکنا؛ کتاب «نردبان آسمان: گزارش کامل مثنوی به نثر» نوشته محمد شریفی است که به همت نشر نو منتشر شده است. به گفته شریفی، این اثر شرح مثنوی نیست و می توان آن را گزارشی از مثنوی به نثر یا برگردان تفسیر آن دانست. اساس نویسنده در گزارش مثنوی به نثر مبتنی بر دو نسخه مثنوی است، یکی نسخه تصحیح شده نیکلسون و دیگری نسخه عکسی قونیه. اما عنوان ها و ابیات نقل شده در این متن، همگی برگرفته از نسخه قونیه است.

در این گزارش ضمن اینکه ابیات مثنوى یک به یک لحاظ شده، فقط به معنى کردن ابیات بسنده نشده است، بلکه جان کلام مولانا به صورتى روان و پیوسته به نثر درآمده است، به طورى که علاقه مندان به مثنوى با خواندن این کتاب مى توانند مطمئن باشند که مثنوى را از آغاز تا انجام خوانده اند. در این گزارش بخش هاى داستانى مثنوى از بخش هاى غیرداستانى تفکیک شده و اشارات و تلمیحاتى که مولانا به کار برده، به حد لازم توضیح داده شده است.

جلد اول این اثر شامل شش دفتر است و جلد دوم به مآخذ قصص و تمثیلات مثنوى با آخرین یافته هاى پژوهشگران پرداخته و پیشینه قصه هایى که مولانا در مثنوى آورده، در این مجلد از منابع اصلى نقل شده است.

شریفی در مقدمه کتاب آورده است: روش من در سراسر این کار چنین بوده است که ابتدا کوشیده ام معنی و مفهوم نهفته در هر بیت را دریابم و آنگاه آن را به زبانی حتی الامکان روشن بیان کنم. برای فهم خودم چند شرح متأخر را بیت به بیت دیده ام و در مورد بعضی از ابیات به ندرت در شروح قدیم نیز نگاهی کرده ام. این را نیز بیفزایم که از دو کتاب مثنوی به نثر (موسی نثری و گولپینارلی) با وجود مراجعات گهگاهی متأسفانه نتوانستم هیچ بهره ای ببرم.

یکی از مهمترین عوامل در فهم مثنوی دریافت اشارات مولانا به آیات و احادیث و روایات است. این نکته از قدیم الایام مورد توجه ویژه شارحان مثنوی بوده است و از همین رو هر یک به اقتضای اشراف و احاطه خود بر قرآن و حدیث به مواضعی که مولانا نظر به آیه یا حدیثی داشته است، اشاره کرده و آن آیه یا حدیث را آورده اند.

در ترجمه آیات عمدتاً از تفسیر سورآبادی و گاه از روض الجنان مشهور به تفسیر ابوالفتوح رازی و به ندرت از تفاسیر و ترجمه های دیگر بهره برده ام و گاه تلفیقی از دو یا سه ترجمه با تصرفاتی جزئی فراهم آورده ام. در ترجمه پاره های منقول از نهج البلاغه از ترجمه سیدجعفر شهیدی نقل کرده ام و در ترجمه احادیث از منابع گوناگون استفاده کرده ام که در کتابنامه آمده است.

نویسنده در مقدمه کتاب، نکاتی را درباره شیوه مطالعه بیان کرده است. شیوه اول که همان شیوه رایج مطالعه از ابتدا تا انتهاست. شیوه دوم برای کسانی است که علاقه مند به بخش های داستانی مثنوی هستند. این گروه می توانند فقط بخش هایی را دنبال کنند که با قلم ریزتر و کم رنگ تر آمده است. شیوه سوم برای کسانی است که برعکس گروه اخیر به بخش های غیرداستانی و تعلیمی مثنوی علاقه مندند. این گروه می توانند بخش هایی را دنبال کنند که با حروف درشت تر و پررنگ تر آمده است. شیوه چهارم که شیوه ای نامتعارف، اما با این کتاب امکان پذیر است به کار کسانی می آید که نمی خواهند کل متن را بخوانند، بلکه می خواهند فقط به سراغ مطالبی بروند که برایشان جالب و کنجکاوبرانگیز است. این گروه می توانند با مرور نمایه موضوعی مفصلی که در انتهای مجلد دوم آمده است، موضوعات و سؤالات جالب توجه خود را بیابند و فقط همان قسمت ها را در متن بخوانند.

بهترین شیوه برای مطالعه این کتاب که ضمن فهم بیشتر ابیات سبب انس و الفت بیشتری با ابیات مثنوی می شود، این است که خواننده از ابتدا این کتاب را همراه با متن مثنوی (تصحیح نیکلسون یا سروش یا موحد یا نسخه قونیه) بخواند و هر دو کتاب را به طور موازی دنبال کند.

بهاءالدین خرمشاهى درباره این اثر معتقد است: طرح این کار و چگونگى گزارش مثنوى را به نثر، سخته و پخته یافتم. نشانه سختگى طرح همین بس که هیچ دقیقه و نکته اى از تعلیم مثنوى و ساختار عظیم آن کتاب نادیده نمانده است. پیداست که انجام این کار جز با اشراف تمام بر مثنوى و بهره گیرى از شرح ها و پژوهش هاى مرتبط با آن و برخوردارى از ذوق، دقت و صرف وقت و تحمل و تأمل بسیار و بار ها خواندن و حک و اصلاح میسر نمى شود. همه برافزوده ها که با علائم ویژه نشان داده شده است، بجا و بایسته و مؤثر در فهم مطلب و جلب کننده توجه خواننده و با کل ساختار هماهنگ است. پاورقی ها نیز با دقت چندسویه تهیه شده است و نیاز خواننده را به درستى برآورده می کند، بى آنکه خللى در گزارش منثور و معنى و پیام مثنوى وارد کند. بدون هیچ گونه مبالغه اى من کتاب را با لذت تمام خواندم ــ لذتى که از یک اثر چندوجهى و درهم تنیده و پُرکشش مى توان برد.

یادآور می شود؛ کتاب «نردبان آسمان» نوشته محمد شریفی در ۲۲۸۳ صفحه و با بهای ۴۰۰ هزار تومان در دسترس علاقه مندان قرار گرفت.

انتهای پیام


«نردبان آسمان: گزارش کامل مثنوی به نثر» منتشر شد
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها