بازدید: 57

چرا پزشکان زیر بار استفاده از کارت خوان‌ها نمی‌روند؟

منبع : افکار نیوز کد خبر: 2001286
برای جلوگیری از حجم بالای فرار مالیاتی پزشکان چندی پیش قانون استفاده از کارتخوان در مطب‌ها اجباری شد که تا ۱۵ شهریورماه برای ثبت نام مشمولان فرصت باقیست.
به گزارش افکارنیوز،

 حجم فرار مالیاتی در اقتصاد کشور رقم قابل توجهی است که در این بین پزشکان پرچم دار فرار مالیاتی هستند.

اخبار اقتصادی- واقعیت این است که مصوبه مجلس می تواند میزان درآمد و مالیات پزشکان را  شفاف سازی کند از این رو برخی پزشکان زیر بار نصب کارت خوان در مطب های خود نمی روند و همواره از بیماران خود پول نقد طلب می کنند.

به همین منظور چندی پیش مسئولان تصمیم گرفتند برای جلوگیری از حجم بالای فرار مالیاتی پزشکان نصب پایانه فروشگاهی در مطب ها را اجباری کنند.

در این بین براساس بند الحاقی تبصره ۶ بودجه ۹۸ صاحبان مشاغل پزشکی، دامپزشکی، پیراپزشکی و داروسازی که مجوز فعالیت آن ها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران یا سازمان نظام دامپزشکی ایران صادر می شود باید پایانه فروشگاهی را نصب کنند.

پیش تر سازمان امور مالیاتی همه صاحبان مشاغل ذکر شده را مکلف کرد حداکثر تا ۲۳ مرداد ماه سال جاری برای ثبت درخواست تخصیص شماره شناسه پایانه فروشگاهی اقدام کنند و قرار شد آن دسته از افرادی که استفاده از کارت خوان را جدی نگیرند جریمه شوند.

با این حال به دلیل آماده نبودن زیر ساخت ها در ابتدا این مهلت تا ۳۱ مردادماه تمدید شد و سپس مهلت ثبت نام در سامانه سازمان امور مالیاتی با توجه به مشکلات فنی پیش آمده تا پانزدهم شهریور تمدید شد.

در همین راستا ناصر حکیمی معاون فناوری های نوین بانک مرکزی چندی پیش نسبت به برطرف شدن مشکلات فنی در چند روز آینده خبرداد.

با این تفاسیر با به اتمام رسیدن زمان ثبت نام پزشکان در سامانه دیگر عذر و بهانه ای برای نبود کارت خوان در مطب ها پذیرفته نیست و آن دسته از پزشکان که سرپیچی کنند جریمه در انتظارشان است.

از طرفی تا به امروز با مراجعه به مطب ها مدل های جدید دریافت ویزیت و هزینه ها بدون دستگاه کارت خوان را مشاهده کرده ایم که می توان به بهانه هایی از قبیل قطعی کارت خوان یا در دسترس نبودن دستگاه ها اشاره کرد.

گفتنی است بر اساس آمار های رسمی ٤٠ درصد اقتصاد ایران مالیات می دهند، ٤٠ درصد از پرداخت مالیات معافند و ٢٠ درصد هم مالیات نمی دهند که به طور کلی ۶۰ درصد یا معافند یا هنوز در تور مالیاتی قرار نگرفته اند.

این درحالی است که یکی از مهمترین روش ها برای عبور از اقتصاد نفتی افزایش در آمد های مالیاتی دولت است که می توان با تمهیداتی افرادی که زیر بار پراخت مالیات نمی رود را وادار به پرداخت مالیات کرد و درآمد دولت را از این روش افزایش داد. 

 


چرا پزشکان زیر بار استفاده از کارت خوان‌ها نمی‌روند؟
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها