بازدید: 61

جلوگیری از ممنوعیت کشت برنج با روش خشکه کاری

منبع : افکار نیوز کد خبر: 2001272
خشکه کاری برنج یکی از روش‌های کشت این محصول محسوب می‌شود که به دلیل مزایای بسیار در استان خوزستان فراگیرشده است.
به گزارش افکارنیوز،

 خشکه کاری برنج یک نوع روش کشت محسوب می شود که با استفاده از آن استفاده از منابع آبی در تولید برنج به حداقل می رسد.

اخبار اقتصادی- بررسی ها نشان می دهد که ۵۰ الی ۸۰ درصد نفوذ آب از شالیزار های برنج را می توان با استفاده از روش خشکه کاری کاهش داد از طرفی به دلیل نفوذ و تراوش آب کود ها نیز هدر می روند ولی به دلیل کاهش ۵۰ تا ۸۰ درصدی نفوذ عمقی در روش خشکه کاری تلفات کود بخصوص کود نیتروژن کاهش می یابد.

لازم به ذکر است که آفات و بیماری ها تحت شرایط خشکه کاری به طور محسوسی کاهش می یابد و در نتیجه منجر به کاهش مصرف حشره کش های آلوده کننده آب و خاک و برنج می شود.

البته در سال های اخیر طرح های تحقیقاتی درخصوص خشکه کاری دراستان هایی از جمله خوزستان و گلستان به اجرا درآمد که به دلیل مزایای فراوان مورد استقبال کشاورزان قرار گرفت.

در همین راستا جمیل علیزاده شایق دبیرانجمن تولیدکنندگان برنج در گفتگو با خبرگزاری میزان یکی از راهکار های صرفه جویی در مصرف آب در کشت برنج را استفاده از روش خشکه کاری برنج عنوان کرد و گفت: تحقیقات برای کشت برنج به صورت خشکه کاری برای اولین بار در استان خوزستان از حدود ۵ سال گذشته شروع شد ودر نتیجه از امسال این روش کشت در استان خوزستان فراگیر شد.

وی افزود: تحقیقاتی که ۳ سال گذشته در سازمان جهاد کشاورزی ارائه شده بود هم اکنون در استان های گلستان و مازندران جا افتاده و برنج کاران این دو استان به این نوع روش کشت آشنایی دارند.

دبیرانجمن تولیدکنندگان برنج خاطرنشان کرد: امیدواریم به زودی روش خشکه کاری برنج در سه استان شمالی کشور نیز اجرایی شود که با گسترش این روش تا حد چشمگیری در مصرف آب صرفه جویی شود و به حفظ منابع آبی کمک خواهد کرد.

 


جلوگیری از ممنوعیت کشت برنج با روش خشکه کاری
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها