بازدید: 33

راه‌اندازی اولین پارکینگ فضایی برای اتصال سفینه‌های شخصی در فضا

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 2001108
فضانوردان با هدف ارسال کپسول و سفینه‌های فضایی در آینده نزدیک، در یک پیاده‌روی طولانی، جایگاه اتصال جدیدی در بدنه ایستگاه فضایی ایجاد کردند.
به گزارش خبرنگار حوزه فن آوری  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی در جریان یک ماموریت راهپیمایی خارج از ایستگاه فضایی بین المللی اولین پارکینگ و محل اتصال فضاپیما های شخصی به ایستگاه فضایی بین المللی را نصب کردند.
 
نصب این جایگاه اتصال به وسیله دو فضانورد Nick Hague و Andrew Morgan طی ۶ ساعت و ۳۲ دقیقه پیاده روی فضایی در جریان پنجمین راهپیمایی فضایی تاکنون در سال ۲۰۱۹ انجام شده است.
 

این جایگاه اتصال با نام Docking Adapter-۳ به اختصار IDA-۳ برای استفاده های تجاری و اتصال فضاپیما های شخصی با هدف های گردشگری و مواردی از این دست می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

جایگاه اتصال دارای درگاه ویژه برای عبور و مرور فضانوردان و انتقال محموله هاست. از جمله هدف های ساخت این جایگاه اتصال، استقرار و نصب کپسول های فضایی اسپیس ایکس و استارلاینر شرکت بوئینگ است که در آینده نزدیک، سفر های فراوان به ایستگاه فضایی خواهند داشت.

برای نصب جایگاه اتصال جدید، فضانوردان از بازوی رباتیک نصب شده خارج ایستگاه فضایی بین المللی به نام Dextre استفاده کردند که در سال ۲۰۰۸ به فضا منتقل شده است.
بیشتربخوانید: ربات انسان نمای روسی به فضا پرتاب شد
افزون بر نصب جایگاه اتصال، فضانوردان در جریان پیاده روی به تعویض باتری های خورشیدی و جایگزینی با باتری های جدید پرداخته اند.

انتظار می رود با نصب این جایگاه در آینده کپسول های فضایی و سفینه های فضایی بیشتری بتوانند به ایستگاه فضایی متصل شوند. یکی از هدف های کارشناسان از نصب و توسعه این جایگاه، ایجاد زیرساخت های لازم برای سفر های فضایی دوردست به سیاره مریخ و کره ماه در آینده است.

در جدیدترین ماموریت فضایی Expedition ۶۰ که اکنون در ایستگاه فضایی بین المللی برگزار می شود ۶ فضانورد حضور دارند و قرار بود برای اولین بار راهپیمایی فضایی با حضور فضانوردان زن در فضا برگزار شود که به دلیل نبود لباس فضانوردی مناسب این ماموریت به طور کامل لغو شد.

از جمله دیگر دلایل نیاز به نصب جایگاه اتصال کپسول فضایی به ایستگاه فضایی بین المللی کمبود فضای اتصال و پارک کپسول های فضایی را نام برد که سبب محدودیت در ارسال کپسول های فضایی شده است.

برای ایجاد جایگاه اتصال کپسول های فضایی به ایستگاه فضایی بین المللی به مطالعه های زیادی نیاز است، از جمله تامین برق، ابزار های جانبی رباتیک برای نصب، حفظ تعادل و ثبات ایستگاه فضایی و مواردی از این دست، کوچکترین خطا در زمان نصب می تواند سبب از دست رفتن تعادل و فشار ایستگاه فضایی و بروز فاجعه شود.

قرار است اولین بار از این جایگاه اتصال برای کپسول های فضایی اسپیس ایکس و بوئینگ استفاده شود که قرار است پرواز آنها تا اواخر سال میلادی جاری یا اوایل سال آینده انجام شود.

اولین بار جایگاه اتصال برای فضاپیما های شخصی و تجاری به ویژه برای کپسول فضایی شرکت اسپیس ایکس سه سال پیش به بدنه ایستگاه افزوده شد، اما در اثر حادثه انفجار کپسول فضایی اسپیس ایکس در سال ۲۰۱۵ تخریب شد و اکنون دانشمندان جایگاه جدیدی به بدنه ایستگاه متصل کردند.

کپسول فضایی کرو دراگون شرکت اسپیس ایکس در ماه مارس سال میلادی جاری با موفقیت به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شد هرچند که بعد ها در ماه آپریل در جریان یک آزمایش ایستا موتور های آن دچار آتش سوزی شدند.
 

کارشناسان اسپیس ایکس اعلام کرده اند با انجام آزمایش های بیشتر در نظر دارند انتهای سال میلادی جاری اولین کپسول فضایی کرو دراگون حاوی فضانوردان را به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال کنند.

شرکت بوئینگ هم اعلام کرده است در پاییز امسال اولین آزمایش کپسول فضایی خود به نام استارلاینر را انجام خواهد داد و در صورت موفقیت سال آینده، کسپول فضایی سرنشین دار استارلاینر به ایستگاه فضایی پرتاب خواهد شد.

منبع:Space
 
انتهای پیام/

راه‌اندازی اولین پارکینگ فضایی برای اتصال سفینه‌های شخصی در فضا
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها