بازدید: 37

ثبت نمایی تاریک در صورت فلکی دوپیکر/ کهکشانی که همچنان مرموز است

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 2001062
تلسکوپ فضایی هابل موفق به ثبت تصویری زیبا از یک کهکشان شد.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، تصویری که تلسکوپ فضایی "هابل" موفق به ثبت آن شد، نمایی تاریک در صورت فلکی "دوپیکر" را نشان می دهد.

زمانی که ستاره شناسان برای اولین بار این صورت فلکی را مورد مطالعه قرار دادند، سردرگم بودند. در ابتدا این صورت فلکی با دو جرم کهکشانی شناسایی شد که سحابی سیاره نمای دوتایی خود به نام "NGC ۲۳۷۱/۲" را دارد. این دو سحابی به تفکیک "NGC ۲۳۷۱" و " NGC ۲۳۷۲" نام دارند و در سمت چپ پایین و بالا سمت راست تصویر دیده می شوند.

این دو به همراه یکدیگر با عنوان "سحابی سیاره نما" شناخته می شوند. این نوع سحابی نوعی سحابی گسیلشی است که از گاز و پلاسما تشکیل شده است. این نوع سحابی ها پس از مرگ ستارگان به وجود می آیند.

ثبت نمایی تاریک در صورت فلکی دوپیکر/ کهکشانی که همچنان مرموز است

مدت عمر این سحابی ها در مقابل با عمر چند میلیون ساله ستاره ها کوتاه و حدود ۱۰ هزار سال است.

چنین سحابی هایی با سیارات ارتباطی ندارند. سحابی "NGC ۲۳۷۱/۲" زمانی تشکیل شده که یک ستاره شبیه به خورشید به انتهای عمر خود نزدیک شده است و لایه های بیرونی آن منفجر شده و مواد تشکیل دهنده آن به بیرون و فضا ریخته شده است تا یک باقی مانده ستاره ای را تشکیل دهد.

این باقی مانده ستاره ای در مرکز تصویر به عنوان یک ستاره روشن دیده می شود که در بین دو بخش " NGC ۲۳۷۱ " و " NGC ۲۳۷۲" قرار گرفته است.

ساختار این منطقه پیچیده بوده و در آن گره های متراکم گازی دیده می شود.

منبع: ایسنا

 

انتهای پیام/

 


ثبت نمایی تاریک در صورت فلکی دوپیکر/ کهکشانی که همچنان مرموز است
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها