بازدید: 38

دستورالعمل ساماندهی زمان و فرایند کارشناسی رسمی دادگستری

منبع : صراط نیوز کد خبر: 2000907
بررسی پیش ­نویس «دستورالعمل ساماندهی زمان و فرایند کارشناسی رسمی دادگستری» در کارگروه بررسی نهایی لوایح و مقررات معاونت حقوقی به اتمام رسید.
صراط:

در کارگروه بررسی نهایی لوایح و مقررات معاونت حقوقی که به ریاست جواد طهماسبی، قائم مقام معاونت حقوقی و با حضور اعضای ثابت کارگروه و نمایندگانی از «کانون کارشناسان رسمی دادگستری» و «مرکز امور مشاوران حقوقی» به عنوان اعضای مدعو تشکیل جلسه داد، پیش­ نویس دستورالعمل ساماندهی زمان و فرایند کارشناسی رسمی دادگستری، مورد بررسی و اصلاح قرار گرفت.

دستورالعمل مذکور در اجرای بند 13 از سیاست های کلی قضایی ابلاغی مقام معظم رهبری (مصوب1382)  جهت اجرای بهتر قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری مصوب 1381 و آیین نامه اجرایی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه مصوب 97 و با هدف تسهیل اجرای قرارهای کارشناسی در مراجع قضایی و امکان نظارت بر فرایند کارشناسی، با بهره گیری از زیرساخت های الکترونیکی تهیه شده است.

بر اساس دستورالعمل یادشده برای جلوگیری از بازداشت های ناشی از قرار وثیقه، کانون کارشناسان رسمی دادگستری و مرکز امور مشاوران حقوقی و کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، مکلفند امکان دسترسی به کلیه کارشناسان کشیک را به صورت برخط در حوزه قضایی فراهم کنند.

همچنین در این دستورالعمل، تکالیف لازم برای کانون­های کارشناسان رسمی دادگستری و کانون کارشناسان قوه قضائیه، روسای کل دادگستری استان­ها، مراجع قضایی و شوراهای حل اختلاف، مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مقرر شده است.

این دستورالعمل، در صورت تصویب رئیس قوه قضائیه، لازم الاجرا خواهد شد و نظارت بر اجرای «دستورالعمل ساماندهی زمان و فرایند کارشناسی رسمی دادگستری» بر عهده معاون اول قوه قضائیه است.


دستورالعمل ساماندهی زمان و فرایند کارشناسی رسمی دادگستری
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها