بازدید: 38

«این شرح بی‌نهایت» روایتگر عهد و میثاق امت با ولایت است

عصر امروز قرار است نمایشگاه عکسی با عنوان «این شرح بی‌نهایت» شامل منتخبی از کارنامه تصویری عهد امت و رهبر در گالری خانه عکاسان ایران (حوزه هنری) افتتاح شود. مدیر عامل خانه عکاسان ایران ضمن تأکید بر این نکته که این نمایشگاه درصدد به تصویر کشیدن عهد و میثاق مردم با امام و ولی خود است، نمایش تعدادی از عکس‌های این نمایشگاه را از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون برای اولین بار اعلام کرد.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: احسان باقری مدیر عامل خانه عکاسان حوزه هنری انقلاب اسلامی در گفتگو با «جوان» در خصوص علت برگزاری نمایشگاه عکس «این شرح بی نهایت» (منتخبی از کارنامه تصویری عهد امت و رهبر) گفت: این نمایشگاه به مناسبت بزرگداشت ایام عید غدیر که همان عید امامت است تهیه و تدوین شده و همانطور که در تیتر آن هم عنوان شده معطوف به نشانه هایی از ارتباطات مردمی با رهبری انقلاب اسلامی تحت لوای همان نگاه شیعی است که ما در جریان سیر ائمه هدی علیهم السلام می بینیم و داریم. ما معتقدیم همین نگاه پیشرانه انقلاب اسلامی بوده است چه اینکه ما در جریان اتفاقات کلان کشور مانند دفاع مقدس هشت ساله، دفاع از حریم حرم و... شاهد رشد و اعتلای این ارتباط و تعمیق هر چه بیشتر آن بوده ایم که با همین عشق به سمت جلو حرکت کرده است.

مدیر عامل خانه عکاسان حوزه هنری در ادامه تأکید کرد: منظور از به کار بردن تعبیر «رهبر» در بخش توضیحی این نمایشگاه هم مربوط به بنیانگذار انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) و هم رهبر معظم انقلاب است.

نمایشگاهی از عکاسان گمنام، سرشناس و جوان
وی در رابطه با کیفیت و چگونگی چینش عکس های این نمایشگاه و نحوه انتخاب آن ها افزود: بخشی از این عکس ها مربوط به دیدار های جوانان و نوجوانان با امام خمینی (ره) در بازه زمانی حیات مبارک ایشان است و برخی دیگر هم مربوط به دیدار های مردمی مقام معظم رهبری به خصوص جوانان است. این مجموعه عکس مشتمل بر ۴۵ عکس از عکاسان ناشناس و شناخته شده است که وظیفه روایتگری این ارتباط مذهب پایه را تصویر سازی کرده اند.

باقری تأکید کرد: مجموعه مذکور مشتمل بر عکس هایی است که از ابتدای انقلاب و در جریان دیدار های عمومی امام خمینی (ره) تا دیدار های رهبر انقلاب (البته تا بازه زمانی سال گذشته) گرفته شده اند. عکاسان و ثبت کنندگان این عکس ها مشتمل بر افراد ناشناس و گمنام، برخی چهره های مشهور عکاسی که دیگر در قید حیات نیستند تا عکاسان فعالی که همچنان در این عرصه در حال فعالیتند، می باشد.

مدیر عامل خانه عکاسان ایران در رابطه با منابع و مآخذ دریافت و تهیه این عکس ها خاطر نشان کرد: بخش بسیار مهمی از این عکس ها متعلق و موجود در گنجینه خانه عکاسان است.

بخش دیگری را نیز مجموعه موسسه نشر آثار امام خمینی (ره) در اختیار ما گذاشته و مابقی نیز از سایت khamenei. ir به عنوان متولی و مسئول اصلی نشر آثار رهبر معظم انقلاب اسلامی در اختیار ما قرار گرفته است.

نمایش تصاویری برای اولین بار
وی افزود: بخشی از این عکس ها برای اولین بار است که به نمایش گذاشته می شوند و تاکنون در هیچ جایی در دسترس عموم قرار نگرفته اند، البته ما در کنار برگزاری این نمایشگاه مراسم رونمایی از کتاب ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی را هم برگزار خواهیم کرد.

باقری در توضیح محتوای این کتاب گفت: خانه عکاسان ایران در ۴۰ سالگی انقلاب کار خود را از ابتدای سال با برپایی نمایشگاه هایی آغاز کرد. به این ترتیب سلسله فعالیت های ویژه ۴۰ سالگی انقلاب از سوی این مرکز با برپایی چند نمایشگاه عکس در سال گذشته کلید خورد. اما مهم ترین فعالیت های این سلسله اقدامات خانه عکاسان حوزه هنری در راستای پرداخت به ۴۰ سالگی پیروزی انقلاب با برپایی نمایشگاه عکس در بهمن ماه و دهه فجر سال گذشته در دو بخش با عنوان «رنج ها و گنج ها» و «ایران امروز» بود.

۶۰ فریم عکس برای این نمایشگاه در نظر گرفته شده و تلاش شده است با زیرنویس عکس ها، این مقاطع مهم انقلاب اسلامی به صورت داستانی روایت شود. بخش اول و تاریخی این نمایشگاه برش هایی از مقاطع مهم تاریخ انقلاب از سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۷ را به نمایش می گذارد.

این عکاس در ادامه افزود: بخش دیگر این نمایشگاه به حال و هوای ایران امروز می پردازد. به این ترتیب سبک زندگی، امید، شادی و حال و هوای مردم ایران در عرصه های گوناگون به رغم همه فشار ها و دشمنی های ۴۰ ساله در این نمایشگاه به تصویر کشیده می شود. این ۴۰ عکس از میان حدود ۳ هزار فریم انتخاب گردید.

این بخش به صورت ویژه در کنار بخش تاریخی برای نمایشگاه های بین المللی تدوین شده و در این بخش از نمایشگاه تلاش کردیم تصویر دروغینی را که رسانه های غربی و صهیونیستی در دنیا از مردم ایران روایت کرده پاسخ بدهیم.
باقری در خصوص عکاسان نمایشگاه «رنج ها و گنج ها» گفت: آثار این نمایشگاه از حدود ۱۰۰ عکاس متعلق به عکاسان مشهور ایرانی و خارجی تهیه شده است.

این آثار با رایزنی هایی از خبرگزاری ها، آرشیو های عکس و عکاسان حرفه ای خریداری شد، همچنین عکس هایی هم که به بخش حال و هوای ایران در ۴۰ سالگی پیروزی انقلاب می پردازد نیز از عکاسان سرشناس خبری، مستند و هنری برای برپایی این نمایشگاه خریداری شد که جملگی در قالب کتاب «۴۰ سالگی انقلاب» امروز در نمایشگاه «این شرح بی نهایت» رونمایی می شود.

نمایشگاه تا عاشورا برپاست
مدیر عامل خانه عکاسان ایران با اشاره به اینکه هیچ نمایشگاهی نمی تواند مدعای جامعیت یا آیینه تمام نما بودن ارتباط مردم و ولایت باشد، خاطر نشان کرد: ما این نمایشگاه را به مدت دو هفته و تا روز عاشورای حسینی برپا می کنیم.

وی در پایان افزود: لازم است این نکته را بگویم که این عکس ها در یک بازه زمانی دو ماهه جمع آوری و تدوین شده اند، ضمن اینکه برای عکس نوشت ها و متن نویسی و زیرنویسی عکس ها هم یک کار پژوهشی به صورت موازی صورت گرفت و امیدواریم این نمایشگاه عکس بتواند به رسالت خود که همان به تصویر کشیدن عهد و میثاق امت با امام است عمل کند. لازم به ذکر است بازدید از این نمایشگاه از فردا تا ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ از ساعت ۹ تا ۱۸ (به جز ایام تعطیل) برای عموم آزاد است.

«این شرح بی‌نهایت» روایتگر عهد و میثاق امت با ولایت است
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها