بازدید: 877

سوره‌ای که با خواندش در قیامت شهید محسوب می‌شوید

منبع : افکار نیوز کد خبر: 1998856
سوره علق یا إِقرا اولین سوره‌ای که بر پیامبر (ص) نازل شد (به نظر بیشتر مفسران). این سوره نود و ششمین سوره و از سوره‌های مکی قرآن است که در جزء سی‌ام جای گرفته است.
به گزارش افکارنیوز،

سوره علق یا إِقرا اولین سوره ای که بر پیامبر (ص) نازل شد (به نظر بیشتر مفسران). این سوره نود و ششمین سوره و از سوره های مکی قرآن است که در جزء سی ام جای گرفته است.

اخبار مذهبی _ نام سوره برگرفته از آیه دوم آن است که اشاره به خلقت انسان از خون بسته (علق) دارد. سوره علق به خلقت و تکامل انسان و نعمت های خداوند به او سخن می گوید و متذکر می شود انسان با این حال، در برابر پروردگارش ناسپاس است. در این سوره همچنین به مجازات دردناک کسانی که مانع هدایت مردم و اعمال نیک هستند، اشاره شده است.

سوره علق جزو چهار سوره سجده دار (عَزائِم) قرآن است و آیه آخر آن سجده واجب دارد؛ یعنی در هنگام قرائت (با صدا) یا شنیدن این آیه فرد باید سجده کند.

بر اساس روایتی از امام صادق (ع) هر کس در روز یا شب سوره اقرا باسم ربک را بخواند و در همان شب یا روز بمیرد شهید از دنیا رفته است و خداوند او را شهید مبعوث می کند و در صف شهیدان جای می دهد و در قیامت همچون کسی است که با شمشیر در راه خدا همراه پیامبر (ص) جهاد کرده است. همچنین از رسول خدا (ص) نقل شده است که هرکس سوره اقرا را بخواند مانند آن است که همه سوره های مفصل را خوانده است. ایمنی از غرق شدن در دریا، ایمنی از بلایا در سفر و حفظ اموال از آفات و سرقت از جمله خواصی است که برای خواندن این سوره ذکر شده است.

متن آیاتی از سوره علق همراه با ترجمه

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

به نام خدای بخشاینده مهربان

اقْرَ أْ بِاسْمِ رَ بِّکَ الَّذِی خَلَقَ ﴿١﴾

بخوان به نام پروردگارت که آفرید (۱)

خَلَقَ الْإِنسَانَ مِنْ عَلَقٍ ﴿٢﴾

انسان را از علق آفرید (۲)

اقْرَ أْ وَ رَ بُّکَ الْأَکْرَ مُ ﴿٣﴾

بخوان و پروردگار تو کریم ترین کریمان است (۳)

الَّذِی عَلَّمَ بِالْقَلَمِ ﴿٤﴾

همان کس که به وسیله قلم آموخت (۴)

عَلَّمَ الْإِنسَانَ مَا لَمْ یَعْلَمْ ﴿٥﴾

 آنچه را که انسان نمى دانست بتدریج به او آموخت (۵)

 


سوره‌ای که با خواندش در قیامت شهید محسوب می‌شوید
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها