بازدید: 849

اهمیت و فضلیت روز جمعه در اسلام

منبع : افکار نیوز کد خبر: 1998025
یک کارشناس علوم قرآنی گفت: جمعه در اسلام به معنای روز عبادت و نزدیکی بنده به پروردگارش است.
به گزارش افکارنیوز،

سید مجید شرفی کارشناس علوم قرآنی در خصوص اهمیت روز جمعه در دین اسلام گفت: جمعه در اسلام به معنای روز عبادت و نزدیکی بنده به پروردگارش است، روزی ارزشمند که از نگاه شیعه روز انتظار نیز محسوب می شود، روز جمعه یکی از اعیاد اسلامی بشمار می رود. روزی که در آن اعمال آن ها افراد چند برابر محسوب می شود.

اخبار مذهبی _ وی اهمیت روز جمعه را برای منتظران توصیف کرد و افزود: اهمیت روز جمعه به قدری است که در قرآن کریم نیز سوره ای با همین نام آمده است، از سوی دیگر روز جمعه روزی است که ولادت «امام زمان (عج)» در آن واقع شده و بر اساس روایات ظهور «امام زمان (عج)» نیز در این روز خواهد بود.

شرفی اظهار کرد: «پیامبر (ص)» در ابتدای رسالت و هنگامی که در شهر مدینه زندگی می کرد در روز جمعه مردم را گرد هم جمع و همراه با آنان نماز می گذارد. پیامبر روایات فراوانی را در خصوص روز جمعه بیان کرده اند که از آن جمله میتوان به این روایت اشاره کرد: اف لرجل لا یفرّغ نفسه فی کل جمعة لا مر دینه فیتعاهده و یشال عن دینه و فی روایة آخری لکلّ مسلم - اف بر مردی که در هر جمعه خود را برای کار دینش فارغ نمی سازد تا با آن تجدیدعهد کند درباره آن سؤال نماید.

این کارشناس علوم قرآنی در خصوص جمعه های انتظار ابراز کرد: بر اساس آیات و روایات نقل شده ظهور «امام زمان (عج)» نیز در روز جمعه به وقوع خواهد پیوست و منتظران در این روز دعا می کنند تا ظهور هر چه سریع تر اتفاق بیفتد و آنان در صف سربازان امام زمان قرار بگیرند.

وی بیان کرد: زمانی که ظهور امام زمان (عج) رخ دهد، حق علیه باطل ظهور خواهد کرد و عدالت سراسر زمین را فرا خواهد گرفت. منتظران معتقدند تنها راه نجات بشر از مشکلات و چالش های امروز با ظهور امام زمان خاتمه پیدا خواهد کرد و جهان سراسر عدل و برابری خواهد شد، لذا روز جمعه از اهمیت بالایی در بین منتظران و متقیان برخوردار است.

شرفی در خصوص اعمال روز جمعه اظهار کرد: در روز جمعه عبادت های فراوانی ذکرشده است یکی از آن ها صله رحم است که در روز جمعه بر آن تأکید فراوانی شده است غسل جمعه نیز یکی دیگر از کار هایی که می تواند ثواب فراوانی داشته باشد.

وی ابراز کرد: «دعای سمات» ازجمله دعا هایی است که در روز جمعه خوانده می شود و از ارزش و جایگاه بسیار بالایی برخوردار است، این دعا در غروب روز های جمعه خوانده می شود دعای سمات از زبان «امام باقر (ع)» نقل شده است، دعایی که نشانه های استجابت در آن فراوان است، حتی بیان شده این دعا برای رویارویی با دشمن نیز خواندنش از اهمیت برخوردار است.

شرف خاطرنشان کرد: خواندن سوره «مبارکه جمعه» در این روز بسیار مورد تأکید قرارگرفته و همچنین برگزاری نماز جمعه از اهمیت بالایی برخوردار است در این روز صلوات بر محمدو آل محمد نیز ثواب فراوان دارد.

 


اهمیت و فضلیت روز جمعه در اسلام
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها