بازدید: 21

اجرای اینستکس باید شفاف شود/ گام سوم ایران در واکنش به حرکت کُند اروپایی‌ها انجام می‌شود

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1997354
دیپلمات سابق ایران در لندن گفت: ایران در حال تدارک گام سوم کاهش تعهدات خود ذیل برجام است که در واکنش به حرکت کُند اروپایی‌ها انجام می‌شود.

اجرای اینستکس باید شفاف شود/ گام سوم ایران در واکنش به حرکت کُند اروپایی ها انجام می شودبه گزارش  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، وزیر امور خارجه کشورمان در جمع ایرانیان مقیم سوئد با اشاره به دیدارش با مسئولین کشور های مختلف جهان و بی اثر بودن تحریم های آمریکا گفت که روز جمعه برای دیدار با “امانوئل مکرون” نخست وزیر و “ژان لودریان” وزیر خارجه فرانسه، به پاریس سفر می کنم.

سفر ناگهانی ظریف به پاریس در آستانه نشست سران گروه۷ مهم ارزیابی شده است، در واقع سرنوشت برجام، امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز، جنگ سوریه و بحران یمن مسائلی هستند که ایران را به یکی از محور های گفت وگو های سران گروه ۷ کشور صنعتی و ثروتمند جهان در جنوب غربی فرانسه بدل کرده است.

تنها ۱۶ روز دیگر تا پایان مهلت ۶۰ روزه دوم ایران برای ایفای تعهدات مورد نظرش توسط اروپا در چارچوب برجام باقی مانده است. این فرصت در پایان نشست آتی سران گروه ۷ در فرانسه که تا دوشنبه آینده ادامه خواهد داشت، به ۱۰ روز می رسد.

سید جلال ساداتیان کارشناس مسائل بین الملل و دیپلمات سابق ایران در لندن در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: در حقیقت نمایندگان ۴ کشور اروپایی (فرانسه، ایتالیا، آلمان و بریتانیا) در تهران هم جلسه ای با وزارت امور خارجه داشتند و در رابطه با حل و فصل مسائل منطقه ای به خصوص بحث یمن و امنیت آبراه خلیج فارس صحبت کردند و تهران خود را متعهد به برقراری امنیت خلیج فارس می داند.

او با اشاره به سفر وزیر امور خارجه به کشور های اروپایی، گفت: سفر ظریف به فرانسه که در آستانه اجلاس ۷ کشور است، به دنبال توجیه و در جریان قرار دادن دنیا صورت می گیرد، در واقع این سفر یک فعالیت دیپلماسی است که افکار عمومی اعم از مسئولان، سیاستمداران و جهان را از طریق رسانه های جمعی مطلع کند.

ساداتیان ادامه داد: اگر سفر به کشور های مختلف صورت نگیرد، زمینه ای برای کشور های فرصت طلب که به دنبال  افزایش شدت ایران هراسی هستند، مهیا می شود درحالی که حضور ظریف به کشور های اروپایی، منجر به اطلاع افکار عمومی دنیا از دیپلماسی فعال تهران خواهد شد.

دیپلمات سابق ایران در لندن با اشاره به رویکرد فرانسه پس از گام دوم ایران، خاطر نشان کرد: در واقع پاریس تلاش می کند که تنش ها کاهش یابد، چراکه آمریکای ترامپ، بولتون و پمپئو در راستای منافع اسرائیل گام برمی دارد تا با افزایش تنش به درگیری برسند.

بیشتر بخوانید:ایران علی رغم هر فشاری باید گام سوم را بردارد 

او اضافه کرد: درگیری آمریکا با ایران به نفع اتحادیه اروپا به ویژه فرانسه نیست، بنابراین پاریس در تلاش است تا نظر تهران را جلب کند و از طرف دیگر آمریکا را راضی کند تا  تنش بیشتری به ارمغان نیاورد.

ساداتیان خاطر نشان کرد: کشورما دو مرحله از کاهش تعهدات خود را پشت سر گذاشت و اکنون در حال تدارک گام سوم خود است که در واکنش به حرکت کُند اروپایی ها انجام می شود.

دیپلمات سابق ایران در لندن ادامه داد: یک سال از خروج ایالات متحده آمریکا از برجام گذشته و روز به روز فشارهای خود را بیشتر می کند، در واقع فرانسه پیشنهادی داد مبنی بر اینکه واشنگتن تحریم بیشتری نکند و ایران هم در مقابل اقدامات تعلیقی فراتری صورت ندهد.

او با اشاره به انتظارات ایران از اروپایی ها، گفت: اروپا باید آنچه تحت عنوان اینستکس در حال پیاده سازی است را شفاف و روشن کند و سپس آن را اجرایی و حد و حدودی که مطرح شده  را هم توسعه دهند.

ساداتیان ادامه داد: اروپا تنها حرف می زند و می خواهد ایران را به خویشتن داری تشویق کند، ولی تهران زیر بار آن نمی رود و در حال وارد کردن فشار های بیشتری است، به نظرمن سفر ظریف هم نقطه عطفی میان تهران_پاریس است.

انتهای پیام/

سفر ظریف به فرانسه نقطه عطفی میان تهران_پاریس است

اجرای اینستکس باید شفاف شود/ گام سوم ایران در واکنش به حرکت کُند اروپایی‌ها انجام می‌شود
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها