بازدید: 31

کالا‌های بنجل در سال ۹۷ با ارز دولتی وارد کشور شد/ هنوز گزارشی از ارائه ارز به واردکنندگان در سال ۹۸ دریافت نکردیم/ درباره ارائه ارز ۴۲۰۰ به برخی واردکنندگان کنترل و نظارت داریم

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1993929
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: نیمه اول سال ۹۷ اتفاقاتی در حوزه ارائه ارز برای واردات برخی از کالا‌ها رخ داد که هر کالایی ثبت سفارش می‌شد ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کرد. این باعث شد تا بسیاری از واردکنندگان کالا‌های بنجلی که تولید مشابه آن در کشور موجود بود را وارد کشور کنند.
کالا های بنجلی در سال ۹۷ پیرو ارائه ارز دولتی به کشور ورارد شد/هنوز گزارشی از ارائه ارز به وارد کنندگان در سال ۹۸ دریافت نکرده ایمعبدالله رضیان در گفت وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به واردات ۲.۵ میلیون دلار قیچی به کشور در سال ۹۷ گفت: نیمه اول سال ۹۷ اتفاقاتی در حوزه ارائه ارز برای واردات برخی از کالا ها رخ داد که هر کالایی ثبت سفارش می شد ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می کرد.

وی تاکید کرد: این اتفاق باعث شد تا بسیاری از واردکنندگان کالا های بنجلی که تولید مشابه آن در کشور موجود بود را وارد کشور کنند، اما این مسئله در شش ماهه دوم سال ۹۷ برطرف شد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: در سال ۹۷ هم ارائه ارز برای کالا های وارداتی مورد نظارت و دقت بیشتری قرار گرفت اما این درست است که گفته می شود در سال ۹۷ ارز به هر کالایی داده می شد. این مسئله تنها معطوف به واردات قیچی نبود و کالا های بی کیفیت و غیر ضرور دیگری هم، در جریان این فرآیند وارد کشور شد.

رضیان ادامه داد: البته ارائه این ارز برای واردات کالا های بی کیفیت و غیر ضرور باعث شد تا قیمت ارز به شکل نامتوازن رشد پیدا کند.
 
این نماینده مجلس با بیان اینکه برخی وارد کنندگان پس از دریافت ارز در سال ۹۷ دست به سوء استفاده گری زدند، گفت: در جریان این فرآیند برخی ارز را دریافت کرده و نهایتا کالایی به کشور وارد نکردند.

رضیان با بیان اینکه هنوز گزارشی از ارائه ارز به وارد کنندگان در سال ۹۸ دریافت نشده است، اظهار داشت: به هر صورت اگر نظارت درستی از سوی دستگاه های ناظر صورت نگیرد سوءاستفاده گری در این شرایط هم دور از ذهن نیست.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد: البته باید به این نکته هم اشاره کرد که در سال ۹۷ بیش از ۳ هزار پرونده درباره سوءاستفاده گری ارزی جمع آوری شد، اما امسال این مسئله قانونا مورد کنترل و نظارت دقیق تری قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی بانک مرکزی به راحتی ارز را در اختیار وارد کنندگان قرار نمی دهد بیان داشت: یکی از دلایل اینکه در حال حاضر بانک مرکزی توانسته مدیریت ارزی کشور را در دست بگیرد سوءاستفاده گری ارزی بوده است و در شرایط فعلی این ارز از سوی بانک مرکزی به هر کالایی تخصیص داده نمی شود.

رضیان تاکید کرد: البته دولتمردان در سال ۹۷ فکر نمی کردند که قرار است در شش ماهه دوم سال ۹۷ و  ابتدای سال ۹۸ مشکلات ارزی بدین شکل رخ دهد و در این زمینه از سوی دولت بی توجهی زیادی رخ داد.

وی تاکید کرد: مجلس در زمینه ارائه ارز ۴۲۰۰ به برخی وارد کنندگان کنترل و نظارت لازم را دارد.

این نماینده مجلس گفت: امسال مدیریت ارزی کشور، مدیریت مطلوبی بوده است و فعلا مدیریت ارز مشکلی ندارد.

انتهای پیام/

کالا‌های بنجل در سال ۹۷ با ارز دولتی وارد کشور شد/ هنوز گزارشی از ارائه ارز به واردکنندگان در سال ۹۸ دریافت نکردیم/ درباره ارائه ارز ۴۲۰۰ به برخی واردکنندگان کنترل و نظارت داریم
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها