بازدید: 23

غفلت از درک صحیح غدیر، عاشورا را رقم زد/شیوه صحیح شادی کردن از نگاه امام علی (ع)

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1992519
بسیاری از کارشناشان مذهبی بر این باور هستند که اگر اعیاد بزرگ مانند غدیر به درستی درک می شد،عاشورا اتفاق نمی افتاد.

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، راهی که سید الشهدا (ع) رفته است، راهی تمام نشدنی است که کمک می کند انسان در تمام عمر، حرکت خود را متناسب با آن تعیین کند.

بی تردید عبارت کل یوم عاشورا گویای همین موضوع است، اما نباید نکته ای را فراموش کرد. امام صادق (ع) می فرمایند: «شِیعَتُنا خُلِقُوا مِنْ فاضِلِ طِینِتِنا وَ عُجِنُوا بِماءِ وَلایَتِنا یَحْزَنُونَ لِحُزْنِنا و یَفْرَحُونَ لِفَرَحِنا شیعیان ما از بقیه خمیرمایه اولیه آفرینش ما آفریده شده اند ولایت ما در سرشت آنان عجین شده است. آنان با خوشی ما خوشحال و با ناراحتی ما ناراحت هستند.»

غفلت از درک صحیح غدیر، عاشورا را رقم زد/شیوه صحیح شادی کردن از نگاه امام علی (ع)

بسیاری عزاداری برای محرم را از همین روزهایی که عید مسلمانان است، آغاز کرده اند. استقبال از محرم آن هم در روزهای عید نکته ای است که کمی عجیب به نظر می رسد البته این اتفاق به دلیل نزدیکی اعیاد قربان، غدیر و مباهله با محرم الحرام است. حالا سوالی که در ذهن شکل می گیرد این است که آیا این موضوع منافاتی با عید دارد یا خیر؟ 

بسیاری از علما بر این باور هستند که اگر در طول تاریخ، عید غدیر درست درک می شد و به امامت و ولایت امام علی (ع) و فرزندانش بیش از پیش می پرداختند، اختلاف نظرها فجایع تاریخی مانند عاشورا را رقم نمی زد.

غفلت از درک صحیح غدیر، عاشورا را رقم زد/شیوه صحیح شادی کردن از نگاه امام علی (ع)

اگر غدیر درک می شد، محرم به وجود نمی آمد

حجت الاسلام و المسلمین محمود ریاضت کارشناس مذهبی و پژوهشگر دینی در این باره به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: آنچه که متاسفانه به آن پرداخته نمی شود، اهمیت غدیر است. به تعبیر علامه امینی (ره) اگر مردم و شیعیان، غدیر را درک می کردند و آنطور که حق غدیر است این عید را تعظیم می کردند و تعظیم شعائر غدیریه اتفاق می افتاد، فجایع بزرگ اسلام اتفاق نمی افتاد. یعنی همانند محرم که برای عزای سید الشهدا (ع) دهه می گیرند، اگر برای غدیر دهه شادی می گرفتند، فاطمیه به وجود نمی آمد؛ اگر غدیر درک می شد، محرم به وجود نمی آمد.

وی با بیان اینکه فهم و درک غدیر مقدمه فهم و درک عاشوراست، تاکید کرد: من اگر غدیر را درک نکنم عاشورا را نمی فهمم. اگر در عید غدیر یفرحون لفرحنا با تعریف اهل بیت (ع) نباشد، در محرم یحزنون لهذننا حقیقی نخواهد بود. باید غدیر را تعظیم کنیم. یعنی شعائر غدیریه باید مثل شعائر حسینیه و فاطمیه تعظیم شود. البته در چند سال اخیر در جامعه ما غدیر پر رنگ تر شده است.

غفلت از درک صحیح غدیر، عاشورا را رقم زد/شیوه صحیح شادی کردن از نگاه امام علی (ع)

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان:هنوز عید غدیر مظلوم است

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان کارشناس مذهبی در این باره گفت: ما فقط یک مراسم شادِ غریب داریم که باید به آن مراسم بیش از پیش بپردازیم؛ آن مراسم، میلاد هیچ یک از ائمه اطهار (س) نیست بلکه عید غدیر است.

وی افزود:ما باید اوج شادی را در غدیر نشان بدهیم چرا که واقعه بزرگِ غدیر مظلوم واقع شده است و این کمبود را باید جبران کنیم. اگر کسی بخواهد انتقادی درباره هیئت ها مبنی بر نبود شادی مطرح کند، باید این انتقاد را نسبت به کمبود هایی که در برگزاری عید غدیر وجود دارد، بیان کند. واقعا برای عید غدیر ما کم گذاشتیم؛ وقتی می خواهیم شاد شویم، باید چه کنیم؟ یک هدیه به مردم بدهیم.

این کارشناس مذهبی افزود: امیر المومنین علی (ع) فرمودند، در ایام مبارک سال به کودکان هدیه دهید و بهترین غذا ها را به مردم بدهید که این کار ها شادی آفرین است. باید در ایام شادی مانند عید غدیر به نیازمندان وام داد. امام علی (ع) می فرمودند هر کس ضامن وام به فقیران شود، منِ علی قول می دهم این وام بازگردد.

غفلت از درک صحیح غدیر، عاشورا را رقم زد/شیوه صحیح شادی کردن از نگاه امام علی (ع)

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان با تاکید بر اینکه شادی کردن و شاد شدن با همین کارها ایجاد می شود، گفت: شادی، تظاهر الکی و سبک نیست. ما برگزاری مراسم عید غدیرمان ضعیف است؛ در مراسم غدیر باید حقیقتا دل ها را شاد کرد. شاد شدن دل ها با بعضی از رفتار های مرسوم به دست نمی آید. شادی به معنای درست کلمه در هدیه دادن، تبریک گفتن و کار هایی از این قبیل خودش را نشان می دهد و باید شادی را درونی تر و حقیقی تر کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان گفت:حقیقت عمیق و پرمحتوای غدیر که از خطبه غدیر قابل استنباط است، نشان می دهد باید به این رویداد توجه ویژه ای کرد. اعمال عبادی فراوانی نیز برای روز عید غدیر ذکر شده و گویای آن است که غدیر روزی بسیار مهم از جانب پروردگار متعال است. چگونه برای تغییر فصل زمستان به بهار، عیدی بزرگ در سراسر کشور و حتی خارج از کشور برگزار می شود و بزرگتر ها به کوچکتر ها عیدی می دهند، در عید غدیر نیز باید عیدی سرشار از شعف خوشحالی شکل بگیرد و مفهوم این عید بزرگ به نسل های بعد منتقل شود.

انتهای پیام/


غفلت از درک صحیح غدیر، عاشورا را رقم زد/شیوه صحیح شادی کردن از نگاه امام علی (ع)
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها