بازدید: 27

حذف استاندارد‌های غیر الزامی جهت تشویق واحد‌های تولیدی

منبع : افکار نیوز کد خبر: 1992489
پیروزبخت گفت: سازمان استاندارد به واحد‌های تولیدی و عرضه کننده محصولات با کیفیت و استاندارد، نگاه پلیسی ندارد و سعی دارد با راهنمایی و مشاوره کیفیت را افزایش دهد.
به گزارش افکارنیوز،

نیره پیروزبخت رئیس سازمان استاندارد کشور با بیان اینکه  در پایان سال ۹۶ قانون ارتقا و تقویت نظام استاندارد در مجلس شورای اسلامی تصویب و ابلاغ شد، گفت: سال ۹۷ به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی که توسط مقام معظم رهبری نام گذاری شده بود سازمان استاندارد تمرکز خود را بر ۲ موضوع استاندارد های کالای ایرانی و تقویت نظام استاندارد قرار داد.

اخبار اقتصادی_ او با بیان اینکه بسیاری از فرآیند ها را تغییر و تسهیل کرده ایم، گفت: بسیاری از نگرش های گذشته را سعی کرده ایم تغییر بدهیم و همیشه اعلام کرده ام که باید نگرش های سنتی به مرور زمان کنار گذاشته شود و به دنبال نگرش های جدید در استاندارد باشیم.

پیاده سازی رویکرد استاندارد سازی عامل اصلی ایجاد رقابت بین تولیدات است
رئیس سازمان استاندارد اظهار کرد: قانون جدید سازمان استاندارد مطابق با رویکرد نوین استاندارد سازی جهانی است و تا زمانی که این رویکرد را پیاده نکنیم به فاز بعدی رقابت پذیری بین بنگاه های اقتصادی نخواهیم رسید. چرا که پیش زمینه رقابت پذیری بنگاه های اقتصادی در ایران و حتی در دنیا پیاده سازی رویکرد نوین استاندارد است.

پیروز بخت با بیان اینکه تحریم های ناجوانمردانه باعث شد که سازمان استاندارد کمک های ویژه ای به واحد های تولیدی کند، افزود: برخی از واحد های تولیدی برای واردات مواد اولیه و تجهیزات مورد نیازشان با مشکل مواجه شوند در نتیجه سازمان استاندارد شروع به انجام اقداماتی جهت رفاه حال تولیدکنندگان کرد.

او افزود: از سال گذشته علاوه بر تبلیغات شکلی و طراحی مسابقات مختلف اقدام به راه اندازی مسابقه ی طراحی پوستری با ماهیت کالای ایرانی کردیم  که با اطلاع رسانی های به موقع توانستیم در این بخش موفقیت های بسیار خوبی بدست آوریم.

رئیس سازمان استاندارد با بیان اینکه برخی از دستور العمل ها و آیین نامه ها را هم تغییر دادیم، گفت: تعدادی آیین نامه جدید را هم طراحی کردیم که یکی از آن ها آیین نامه هماهنگی بین سازمان استاندارد و وزارت بهداشت بر سر تجهیزات پزشکی بود و ۲ هفته پیش در دولت تصویب و هم اکنون بین سازمان و وزارت بهداشت برای کنترل تجهیزات پزشکی این آیین نامه برای تدوین استاندارد ها عملیاتی می شود.

تدوین ۳ بسته حمایتی برای تقویت اقتصاد در سازمان استاندارد کشور 

پیروز بخت توضیح داد: سه بسته حمایتی در اواخر سال گذشته از سوی سازمان استاندارد تنظیم کردیم و در روز های پایانی سال ۹۷ در شورای عالی استاندارد هم به تصویب رسید که عبارت است از بسته حمایت از صادرات، بسته حمایت از واردات و بسته حمایت از خود تولید داخل که به موجب آن برای واردات مواد اولیه به حد واسط واحد های تولیدی عمل کردیم و برای صادرات کالا هم اقدامات ویژه ای را در دستور کار خود قرار دادیم.

او بیان کرد: زمینه صادرات را به سه روش از جمله انطباق استاندارد ملی ایران و علامت استاندارد، انطباق با استاندارد قابل قبول کشور مقابل که می خواهد استاندارد خودش باشد و سوم انطباق با مشخصات فنی که کشور های مختلف قبول دارد.

رئیس سازمان استاندارد گفت: سازمان استاندارد این انعطاف را ایجاد کرده که صادرات با تامین تمامی نیاز های مخاطبان انجام شود.

پیروز بخت با بیان اینکه برای واحد های تولیدی در کشور سازمان استاندارد فعالیت و تسهیلات ویژه ای را در دستور کار خود قرار داده است افزود: تمامی اقدامات و بسته های حمایتی در سایت سازمان استاندارد قرار داده شده و بسیاری واحد های تولیدی هم از آن استفاده کرده اند.

او تاکید کرد: برای بسیاری از واحد های تولیدی دیگر لازم نیست که از درون خود واحد تولیدی نمونه برداشته و آزمایش کنیم بلکه سازمان استاندارد با هزینه خود از داخل کشور نمونه را خریداری و آزمایش کرده و به حساب همان واحد تولیدی نمونه را قرار داده و براساس نمونه علامت استاندارد را ارائه کرده و یا تمدید و تجدید نظر می کنیم.

پیروز بخت با بیان اینکه سازمان ملی استاندارد دیگر به واحد های تولیدی و عرضه کننده خدمات با کیفیت و استاندارد نگاه پلیسی ندارد گفت:سازمان استاندارد تمایل دارد در کنار این واحد های تولیدی به عنوان مشاور، راهنما باشد بسیاری از بازدید ها بازرسی ها برای رفع مسائل و مشکلات این واحد ها است.

رئیس سازمان استاندارد گفت: در جلساتی که با فعالان اقتصادی گذاشته می شود بسیاری از مشکلات و مسائل واحد های تولیدی بررسی و یا از طریق برنامه ریزی های دقیق به مشکلات آن ها پاسخ داده و اقدامات لازم را انجام میدهند.

پیرو بخت با اشاره به اینکه استاندارد باید اجباری باشد، ولی برای تسهیل در کار های واحد های تولیدی یکسری از استاندارد های که الزامی نیست جهت تشویق واحد های تولیدی آسان تر گرفته شود.

پیروز بخت با بیان اینکه واحد های تولیدی که می خواهند از استاندارد بهره مند شوند باید درخواست های خود را به ما ارائه دهند، افزود: سازمان استاندارد در ابتدای کار واحد تولیدی را با استاندارد های قابل قبول انطباق داده و سپس گواهی نامه انطباق را برای آن ها صادر و استاندارد را تدوین می کنیم.

داشتن استاندارد ملی الزامی نیست

رییس سازمان استاندارد بیان کرد: از سال ۱۳۹۲ و همزمان با صحبت های مقام معظم رهبری درباره توسعه پوشش اسلامی تمامی محصولات داخلی در قالب سیاست های اقتصاد مقاومتی سازمان استاندارد اقدامات قابل ملاحظه ای را در این حوزه انجام داد. در نتیجه هر کار و خدمت باید یک استاندارد داشته باشد، اما لزوما نباید استاندارد ملی باشد.

پیروز بخت تصریح کرد: در فاز اول اجرایی این برنامه ۸۰ هزار کالا و خدمت شناسایی کرده و به دلیل آنکه نمی توانیم در بازه زمانی دو یا سه سال استاندارد های آن را تامین کنیم در نتیجه با استفاده از امکانات داخلی استاندارد های آن ها را تهیه کرده ایم.

پیروز بخت با اشاره به اینکه با استفاده از منابع موجود در دنیا استاندارد بخش های مختلف را تهیه خواهیم کرد گفت: سازمان استاندارد عضو سازمان ایزو کدکس، IC و ITO هست بنابراین از تمامی امکانات و منابع موجود استفاده کرده و با ارائه استاندارد های قابل قبول منویات مقام معظم رهبری را جامه عمل می پوشانیم.

رییس سازمان استاندارد با بیان اینکه سازمان استاندارد در رابطه با واردات بسته حمایتی طراحی کرده ایم افزود: با برگزاری دوره های آموزشی و آگاهی یافتن از تمامی بخش ها می توانیم در حوزه استاندارد و رعایت آن و همچنین سایر بخش ها مطالبه گر باشیم.

 


حذف استاندارد‌های غیر الزامی جهت تشویق واحد‌های تولیدی
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها