بازدید: 13

زخم یادگاری بر تن آثار شهر تاریخی «تون»/اداره میراث فرهنگی شهرستان فردوس چشم به راه اعتبار!

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1992340
آثار باستانی شهر تاریخی تون در شهرستان فردوس به دلیل مشکلات کمبود اعتبار و کمبود نیروهای یگان حفاظت در حال تخریب است.

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، شهر تاریخی «تون» در شهرستان فردوس استان خراسان جنوبی دارای بنا های تاریخی است که معماری ابنیه اش به صدر اسلام باز می گردد، این شهر و ابنیه هایش با تحمل تخریب کنند های طبیعی در طول سالیان بسیار که در این استان به وقوع پیوسته، تخریب نشده است. اما حالا برخی از گردشگران از نبود نیروهای کافی یگان حفاظت در این مجموعه سوء استفاده می کنند و به تخریب و دیوار نویسی روی ابنیه ها اقدام می کنند و با آتش روشن کردن در برخی از نقاط، آسیب های جدی به محوطه وارد و سعی دارند هر آن چه که زلزله نتوانسته نابود کند این افراد تخریب کنند.

تمامی جداره های بنا های تاریخی مجموعه کوشک در شهر تاریخی تون با یادگاری نویسی با زغال و اسپری های رنگی سیاه شده است. در داخل محوطه مسجد تاریخی کوشک که دارای سه کتیبه از دوران سلجوقی، تیموری و صفوی بود، اقدام به روشن کردن آتش کرده اند.

زخم یادگاری بر تن آثار شهر تاریخی «تون»/اداره میراث فرهنگی شهرستان فردوس چشم به راه اعتبار!

سعید سعید پور کارشناس پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی «تون» در گفت وگو با خبرنگار  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص مشکلات موجود در این شهر تاریخی گفت: تعدادی از گردشگران شهر های کشور و بازدیدکنندگان خود استان خراسان جنوبی اقدام به دیوار نویسی با اسپر ی ها وذغال ها در مدرسه علیا و مجموعه تاریخی کوشک کرده اند که باعث تغییر شکل ظاهری دیوار های این مجموعه شده است. اکثر یادگاری ها با اسم مشخص و با ذکر نام استان روی دیوار ها نوشته شده است که آسیب های زیادی را به این بنا ها وارد کرده است.

کارشناس میراث فرهنگی شهر «تون» بیان کرد:بنا های موجود در این شهر تاریخی کاملا از دسترس ما خارج نشده است؛ یگان نیروی حفاظت از سوی پایگاه در این محل مستقر شده است.اما با توجه به گستردگی مجموعه، آثار تاریخی بسیاری در استان و کمبود تعداد یگان حفاظت برای حراست بناها، این اتفاقات و مشکلات رخ داده است.

سعید پور تاکید کرد: حضور نداشتن دائم و تمام وقت نیرو های یگان حفاظت یکی از مشکلاتی است که مجموعه را درگیرکرده است. در مواقعی بعد از سرکشی یگان حفاظت که موقتی است، برخی از افراد به دیوار نویسی بر روی ابنیه وآتش روشن کردن در محدود ه های بنا های شاخص می کنند.

زخم یادگاری بر تن آثار شهر تاریخی «تون»/اداره میراث فرهنگی شهرستان فردوس چشم به راه اعتبار!

کارشناس میراث فرهنگی پایگاه شهر «تون» ادامه داد: فقط در زمان عید که گردشگران بسیاری به این استان سفر می کنند، نیرو های حفاظت به صورت تمام وقت از این مجموعه حفاظت می کنند و نیرو های نیز برای معرفی بنا به تور های گردشگری گذاشته می شود.

سعید پور تاکید کرد: مرمت هایی بر روی بنا های موجود در این شهر تاریخی هر چند سال یک بار به صورت موقتی انجام شده است، مدرسه علیا در حال مرمت و مبلغ ۷۰ میلیون تومان برای آن هزینه صرف شده است و بر روی مجموعه کوشک دو سال پیش مرمت هایی انجام شد. رسیدگی های دائمی به بنا های مجموعه نیازمند اعتبارات بیشتری است که سازمان میراث فرهنگی استان باید در اختیار قرار دهد.

اقدس کرم پور مدیر پایگاه میراث فرهنگی گفت: از مشکلات موجود شهر تاریخی تون، گزارش های زیادی به میراث فرهنگی استان خراسان جنوبی و مرکز ارائه کرده ایم و خواستار اعتبار بیشتر هستیم، اما اعتبارات کم و آثار تاریخی بی شماری وجود دارد.

زخم یادگاری بر تن آثار شهر تاریخی «تون»/اداره میراث فرهنگی شهرستان فردوس چشم به راه اعتبار!

مدیر پایگاه شهر تاریخی «تون» بیان کرد: از زلزله سال ۱۳۴۷ به بعد به بنا های تاریخی موجود در این شهر رسیدگی نشده است، تا اینکه در سال ۱۳۸۴ سازمان میراث فرهنگی وگردشگری اقدام به تشکیل پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی تون کرد. از آن زمان به بعد سازمان میراث فرهنگی اعتباراتی برای مرمت این شهر قائل شد.

او ادامه داد: شهر تاریخی «تون» با مساحت ۹۰ هکتار و ۳۸ بنای شاخص که تعدادی از بنا های موجود در این مجموعه ۱۵% وبرخی دیگر ۸۰% براساس ارزش اثر و شدت تخریب مرمت و بازسازی شده اند.

کرم پور بیان کرد: دیوار نویسی در مجموعه کوشک و حمام یک بحث فرهنگی است اگر پایگاه این بنا ها را پیاپی مرمت کند، باز هم به دلیل نبود مسئولیت پذیری مردم نسبت به آثار تاریخی شاهد این مشکلات خواهیم بود. در برخی از بخش های مجموعه مانند بقعه امامزاده و مساجد که ازدحام وجود دارد؛ یگان حفاظت به راحتی می توانند حراست کنند.

زخم یادگاری بر تن آثار شهر تاریخی «تون»/اداره میراث فرهنگی شهرستان فردوس چشم به راه اعتبار!

او ادامه داد: پایگاه در سال ۱۳۹۴ در این مناطق به دلیل ازدحام مردم اقدام به نورپردازی هایی کرد، اما متاسفانه اشخاصی پروژکتور های این مجموعه را دزدیده اند، با دزدیدن انتقال دهند ه های برق، نور کافی برای سرکشی وجود نداشت و نیرو های حفاظت نیز قادر به مسئولیت خودنبودند و حفاظت از مجموعه تا ساعت ۷ و ۸ عصر انجام می شد، افراد سود جو از این موضوع استفاده و به آسیب بنا های تاریخی این مجموعه مشغول می شدند.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی «تون» مطرح کرد: با وجود وقایع طبیعی مانند سیل، زلزله وغیره، اگر ابنیه به صورت ۱۰۰% نیز مرمت شده باشند باز هم نیازمند رسیدگی هستند و باید به صورت سالانه تعمیر و کنترل شوند. در استان تعدادی تشکل های مردم نهاد تشکیل شده است که با پیشرفت شان شاهد بهبود اوضاع ابنیه تاریخی استان خواهیم بود.

انتهای پیام/


زخم یادگاری بر تن آثار شهر تاریخی «تون»/اداره میراث فرهنگی شهرستان فردوس چشم به راه اعتبار!
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها