بازدید: 12

حنای آمریکا برای جبل‌الطارق هم رنگی ندارد

دونالد ترامپ در واقع جایگاه ابرقدرتی آمریکا را چنان تضعیف کرده که حتی دادگاه‌های کوچک اروپایی هم به راحتی واشنگتن را نادیده می‌گیرند.

به گزارش بولتن نیوز، پایگاه اینترنتی ­تروث دیگ در گزارشی تحت عنوان "سرپیچی یک کشور دیگر از آمریکا در ماجرای آزادی نفتکش ایرانی، ضربه ای دیگر به جنگ طلبان کاخ سفید" نوشت: منابع خبری تایید کردند نفتکش حامل محموله نفت ایران به ارزش ۱۴۰ میلیون دلار که به اتهام نقض تحریم های اتحادیه اروپا توقیف شده بود، جزیره جبل الطارق را در دریای مدیترانه ترک کرده است.

برخی می گویند از آنجا که حکم اتحادیه اروپا تنها شامل کشور های عضو این اتحادیه و به واردات نفت از سوریه به اروپا مربوط می شود، توقیف نفتکش ایرانی از ابتدا اقدامی غیرقانونی بوده است. روشن است توقیف این نفتکش تنها به درخواست جنگ طلبان در دولت ترامپ مانند جان بولتون، مشاور امنیت ملی و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا صورت گرفته است.

در قوانین بین المللی یا قوانین اروپا هیچ چیزی که جلوی فروش آزادانه نفت ایران را بگیرد وجود ندارد. اقدام انگلیس در این باره غیرعاقلانه بود. انگلیس در بحبوحه بحران سیاسی بر سر موضوع برکسیت در شرایط مطلوبی قرار نداشت و در نهایت هم مجبور به عقب نشینی شد. این عقب نشینی شکستی بزرگ برای جنگ طلبان در آمریکا به شمار می رود که سعی داشتند قبول کارزار فشار حداکثری واشنگتن علیه ایران را بر اروپا نیز تحمیل کنند.

جبل الطارق دولت منتخب و نهاد های مستقل خود را دارد مانند یک دیوان عالی. جبل الطارق در خصوص مسائل سیاست خارجی تحت امر انگلیس فعالیت می کند، ولی ظاهرا بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس هیچ علاقه ای به اعمال فشار بر جبل الطارق برای جلوگیری از آزادی نفتکش ایرانی نداشت.

در روز صدور حکم آزادی نفتکش ایرانی، دادگاهی در واشنگتن دی سی با صدور حکمی اعلام کرد نفتکش باید همچنان در توقیف باقی بماند، ولی دیوان عالی جبل الطارق با رد این حکم اعلام کرد رژیم تحریم های آمریکا با اتحادیه اروپا تفاوت دارد و جبل الطارق بر اساس قوانین تنها تابع رژیم حقوقی اروپا خواهد بود.

این وقایع نشان داد ترامپ نه تنها در روند بهبود وجهه و اعتبار آمریکا در میان متحدان کلیدی اش در اروپا شکست خورده است بلکه در واقع جایگاه ابرقدرتی آمریکا را چنان تضعیف کرده که حالا حتی دادگاه های کوچک اروپایی به راحتی آمریکا را نادیده می گیرند و در برابر رای و خواسته واشنگتن قد علم می کنند.


حنای آمریکا برای جبل‌الطارق هم رنگی ندارد
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها