بازدید: 12

جزئیات طرح ابرار و سه روز روزه داری برای نزدیک شدن خانواده ها به اهل بیت

منبع : افکار نیوز کد خبر: 1992304
مدیرکل فرهنگ دینی و انقلابی معاونت فرهنگی قوه قضاییه از اجرای طرح ملی «ابرار» خبر داد و گفت: براساس این طرح، مردم سه روز منتهی به ۲۵ ذی‌الحجه را در همراهی با اهل‌بیت(ع) روزه می‌گیرند و پول غذای خود را به فقرا، ایتام و زندانیان جرائم غیرعمد انفاق می‌کنند.
به گزارش افکارنیوز،

مدیرکل فرهنگ دینی و انقلابی معاونت فرهنگی قوه قضاییه از اجرای طرح ملی «ابرار» خبر داد و گفت: براساس این طرح، مردم سه روز منتهی به ۲۵ ذی الحجه را در همراهی با اهل بیت(ع) روزه می گیرند و پول غذای خود را به فقرا، ایتام و زندانیان جرائم غیرعمد انفاق می کنند.
اخبار اجتماعی_ مدیرکل فرهنگ دینی و انقلابی معاونت فرهنگی قوه قضاییه و دبیر طرح ملی «ابرار»، در گفت وگو با ایکنا؛ از اجرای طرح ملی «ابرار» با هدف همراهی با اهل بیت(ع) در اطعام فقرا، ایتام و زندانیان جرائم غیرعمد خبر داد و گفت: ۲۵ ذی الحجه به عنوان روز خانواده نام گذاری شده است. این روز مصادف است با نزول آیه هشت سوره انسان که خداوند می فرماید: «وَیُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلَى حُبِّهِ مِسْکِینًا وَیَتِیمًا وَأَسِیرًا؛ و به [پاس] دوستى [خدا] بینوا و یتیم و اسیر را خوراک مى دادند».
وی با اشاره به شأن نزول این آیه، گفت: براساس روایت ها امام حسن(ع) و امام حسین(ع) بیمار شدند و حضرت رسول(ص) به حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) پیشنهاد کرد برای بهبودی آنها سه روز روزه نذر کنند. پس از بهبودی حسنین(ع) همه اعضای خانواده روزه گرفتند و غذای افطار خود را در روز اول به فقیر، روز دوم به یتیم و روز سوم به اسیر بخشیدند.
پیرهادی با اشاره به اینکه برای روز خانواده که دلیل نام گذاری آن انفاق خانوادگی اهل بیت(ع) است، برنامه منسجمی وجود نداشت، گفت: بر همین اساس معاونت فرهنگی قوه قضائیه پیشنهاد کرد طرح ابرار برای حمایت از فقرا، ایتام و زندانیان جرائم غیرعمد در سه روز منتهی به ۲۵ ذی الحجه انجام شود.
وی تشریح کرد: براساس این طرح خانواده هایی که توان روزه داری دارند، سه روز منتهی به ۲۵ ذی الحجه را روزه می گیرند و پول غذای خود را به فقرا، ایتام و زندانیان جرائم غیرعمد می بخشند. خانواده هایی هم که نمی توانند همگی روزه بگیرند در همراهی با انفاق خانوادگی ائمه(ع) پول سه روز غذای خود را در روز اول و دوم با محوریت کمیته امداد به فقرا و ایتام و روز سوم با محوریت ستاد دیه کشور به زندانیان جرائم غیرعمد هدیه می کنند.
مدیرکل فرهنگی معاونت فرهنگی قوه قضائیه با تأکید بر اینکه اگر در جامعه امروز انفاق خانوادگی تسری پیدا کند، فضای جامعه بهبود پیدا کرده و بسیاری از مشکلات خانواده ها مرتفع می شود، گفت: الگوبرداری و ترویج سنت اهل بیت(ع) در خصوص بخشش به فقرا، ایتام و زندانیان، تحقق انتظارات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت رسیدگی به مستضعفان، تحقق محرومیت زدایی که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب به آن اشاره کرده اند، تعالی معنوی و ارتقای سطح فردی و اجتماعی در درون خانواده ها، نهادینه کردن فرهنگ مشارکت عمومی و هدفمندسازی رسیدگی به وضعیت مستضعفان از اهداف اجرای طرح ابرار است.
وی خصوصیت بارز این طرح را اجرای آن از سوی نهادهای مردمی اعلام کرد و گفت: همه نهادها و دستگاه های اجرایی برای حضور بیشتر مردم در این طرح تمام تلاششان را خواهند کرد اما محور اجرای این طرح مردمی است.
پیرهادی از استقبال نهادهای مردمی و مذهبی از پیشنهاد اجرای طرح ابرار خبر داد و گفت: بسیاری مطرح کرده اند که به نیابت از امام زمان(عج) سه روز روزه داری کرده و هزینه غذای خود را انفاق می کنند. البته فاز اول این طرح در سطح ملی اجرا می شود و امیدواریم آن را در سطح بین المللی ترویج دهیم، چرا که اعتقاد داریم رفتار اهل بیت(ع) نه فقط برای مردم ایران بلکه برای همه مردم دنیا درس آموز است.

 

 


جزئیات طرح ابرار و سه روز روزه داری برای نزدیک شدن خانواده ها به اهل بیت
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها