بازدید: 28

مبتلایان به اوتیسم نیازمند توجه/ هزینه‌های سرسام‌آور خانواده‌های مبتلا، نگاه ویژه می‌طلبد

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1991948
بیماران مبتلا به اوتیسم و خانواده‌های آنها به دلیل مشکلات متعدد ناشی از بیماری و فرایند هزینه‌بر درمان، با مصائب متعددی دست به گریبانند.
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، آموزش و تربیت کودک، در سنین مختلف مورد توجه تمام والدین است تا كودكانی سالم تربیت کنند. علاوه بر نقش و حمایت خانواده ها در پیش برد این هدف، آموزش و پرورش هم یکی از ارگان هایی است که سهم بزرگی در آموزش کودکان دارد تا نسلی با سواد را تحویل جامعه دهد؛ نسلی که هر تعداد از این افراد آینده ای متفاوت دارند، بنابراین همکاری خانه و مدرسه در تربیت فرزندان نقش مهمی دارد.
 
در این بین کودکانی هستند که آموزش آنها دشوار است. این افراد که برخی از آنها هوش فراوانی دارند، به نوعی دچار اختلال هستند؛ در این حالت کودک دیرتر از کودکان دیگر زبان باز می کنند و حتی با والدین خود نیز نمی تواند ارتباط چشمی برقرار کنند و یک جا ساکن بنشینند.
 
مبتلایان به اوتیسم نیازمند توجه/ هزینه های سرسام آور خانواده های مبتلا، نگاه ویژه می طلبد
 
آن ها بی نهایت احساساتی هستند و کار های تکراری زیادی انجام می دهند، این حرکات و عادات نشأت گرفته از اختلال ذهنی آن ها است که به آن اختلال اوتیسم می گویند. اختلالی که در میان پسران بیشتر از دختران شایع است و هنوز دلیل علمی دقیقی برای ایجاد این اختلال در افراد پیدا نشده است. طبق آمار حدود ۷ هزار اوتیسمی در ایران وجود دارد. براین اساس توجه به زندگی خانواده های اوتیسمی برای پرورش فرزندانشان نکته ای قابل تامل است.
 
موضوعی که ما را بر آن داشت که به سراغ چند خانواده اوتیسمی برویم و از نزدیک با مشکلات آنها آشنا شویم.
خانواده کودکان «اوتیسمی» نیازمند حمایت دولت
مادر پرهام یکی از مبتلایان به اختلالات اوتیسم گفت: یک سال و ۱۰ ماهه بود که متوجه شدیم اوتیسم دارد.
 
او در خصوص نشانه های این بیماری در فرزندش گفت: اولین علائمی که ما را درگیر کرد این بود که وقتی پرهام را صدا می زدیم، هیچ عکس العملی نداشت. فکر می کردیم مشکل شنوایی دارد که با  مراجعه به شنوایی سنجی، متوجه شدیم از نظر شنوایی مشکلی ندارد و حتی چندین برابر افراد عادی شنوایی دارد. بعد از آن به روانپزشک مراجعه کردیم و متوجه شدیم که اوتیسم دارد.

مادر پرهام ادامه داد: از همان ابتدا کار های توانبخشی او را شروع کردیم، اما متاسفانه هزینه ها خیلی بالا بود و نتوانستیم به درستی درمان را ادامه دهیم و در نهایت در یک مقطع، درمان قطع شد.

او گفت: اگر دولت، حمایت می کرد؛ فرزندم می توانست به مدرسه عادی هم برود، اما متاسفانه هیچ حمایتی در این سال ها نشد البته گاهی خیرین با ما همراه بودند و ما را تنها نگذاشتند.

مادر پرهام در خصوص دارو های مورد نیاز فرزندش گفت: مجبورم برای تهیه دارو به چندین داروخانه بروم تا شاید بتوانم دارو را پیدا کنم. با این وجود که بیمه هستیم، اما باز هم قیمت دارو بالاست.

مادر امیررضا یکی دیگر از مبتلایان به اوتیسم در مورد شرایط فرزندش می گوید: از ۵ سالگی بود که متوجه شدم پسرم به اختلال اوتیسم مبتلا است. او ارتباط چشمی نداشت، با بچه ها بازی نمی کرد، خطر را احساس نمی کرد و دیر شروع به حرف زدن کرد.

او ادامه داد: امیررضا در کلاس هفتم تحصیل می کند و حافظه خوبی دارد، ولی باید به مدرسه غیر انتفاعی برود که متاسفانه در این مدرسه هم آنچنان همکاری نمی کنند. کودکان مبتلا به اوتیسم نیاز دارند که در بین بچه ها باشند و با دیگران ارتباط برقرار کنند تا ارتباط اجتماعی آن ها روز به روز بهتر شود.

مادر امیررضا افزود: مدرسه های عادی، بچه های اوتیسمی را نمی پذیرند و ما مجبوریم با هزینه زیادی فرزندانمان را در مدارس غیرانتفاعی ثبت نام کنیم.

او درباره مشکلاتی که برای درمان فرزندش دارد، گفت: به دلیل هزینه بالا ، برای یک گفتار درمانی ساده هم نمی توانیم به مشاور  مراجعه کنیم ، همچنین برای تهیه دارو هم با مشکل روبه رو هستیم.
 
مبتلایان به اوتیسم نیازمند توجه/ هزینه های سرسام آور خانواده های مبتلا، نگاه ویژه می طلبد
 
تخصیص بودجه یک درصدی شهرداری ویژه  اوتیسمی ها
فراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان اظهار کرد: یک درصد از بودجه شهرداری را به ساخت پارک برای کودکان اوتیسمی اختصاص خواهیم داد.

او با بیان اینکه در تهران ۹ هزار و ۲۰۰ بوستان داریم، گفت: در حال حاضر پارک ها، مناسب سازی نشده و لازم است شرایطی برای رفع این چالش فراهم کنیم.بیشتر بخوانید: تعرفه بیماران خاص و صعب العلاج، واقعی نیست
مبتلایان به اوتیسم نیازمند توجه/ هزینه های سرسام آور خانواده های مبتلا، نگاه ویژه می طلبد

در خصوص مشکلات خانواد ه های درگیر با اوتیسم با دو کارشناس مربوطه  ( مشاور و پژوهشگر طب سنتی) به گفت وگو نشستیم.

کودکان مبتلا اوتیسم در روابط اجتماعی مشکل دارند
خدارحم، مشاور کودکان اوتیسمی گفت: این کودکان بسیار احساساتی هستند و نیاز به توجه و امکانات ویژه ای دارند. این افراد خیلی جزئی نگر هستند و نسبت به اتفاقات واکنش زیادی نشان می دهند. ما باید این کودکان را درک کنیم.

خدارحم افزود: معمولا علائم اوتیسم از یک تا سه سالگی بروز می کند. برای مثال کودک دیر شروع به حرف زدن می کند، نسبت به صدا های بلند واکنش نشان می دهد و در روابط اجتماعی مشکل دارد. اگر کودکان در همان ابتدای تشخیص اختلال، آموزش ببینند، سهم موثری از بهبود روابط اجتماعی در آینده خواهند داشت.

محمدخانی، پژوهشگر طب سنتی نیز در خصوص راه های جلوگیری از اختلال اوتیسم و بهبود افراد مبتلا گفت: در مورد اوتیسم دلایل و علائمی از نظر پزشکان به ۲ بخش برمی گردد یکی ایام بارداری و دورانی که جنین شکل می گیرد و دیگری پس از بارداری و تولد نوزاد است.

او ادامه داد: پاره شدن کیسه آب در روز های آخر بارداری، کم شدن آب کیسه در طول ایام بارداری، زایمان های زودرس به ویژه در ماه هشتم، کم خونی شدید مادر، استفاده غیر اصولی و بدون نظر متخصص از دارو ها حتی دارو های گیاهی، تغذیه غیراصولی و مواد غذایی یا مزاج بسیار گرم در ماه های آخر بارداری و سرد در ماه های اول بارداری از علائمی است که در این دوران احتمال افزایش ابتلا به اوتیسم را افزایش می دهد.

این پژوهشگر طب سنتی ادامه داد: بعد از دوران بارداری و تولد نوزاد؛ مصرف آنتی بیوتیک بدون نظر متخصص برای نوزاد، استفاده بیش از حد مادر در ایام شیردهی از اغذیه با مزاج گرم، توجه به یبوست نوزاد، مراقبت از عفونت های داخلی و استرس های خانوادگی به ویژه مادر در دوران شیردهی می تواند در بروز این اختلال تأثیرگذار باشد.

او افزود: البته دلیل ژنتیکی این اختلال هنوز ثابت نشده، اما در بحث طب سنتی این اختلال حاصل نوعی صفرای احراقی (داغ) یا برخی از اخلاط سوخته مثل سودای سوخته است.بیشتر بخوانید:  ارائه بسته های آموزشی ویژه دیرآموزان/ معلمان دانش آموزان با نیازهای ویژه توانمند می شوندمحمدخانی درباره روند درمان در بهبودی وضعیت مبتلایان اوتیسم گفت: با توجه به این شرایط باید کمک شود تا حرارت عارضی مغز کنترل شود. با استفاده از شست و شوی سر کودک یا خیسانده گرده گل بنفشه و نیلوفر، استفاده از روغن بنفشه در بینی و سر نوزاد در مزاج های گرم و استفاده از جوشانده یا عرق اسطوخودوس در مزاج های سرد، کمک می کند.

او ادامه داد: خونگیری یا زالو درمانی در پشت گوش ها در مزاج های دموی تحت نظر متخصص و استفاده از معجون هلیله ای برای تعدیل اخلاط در تمام مزاج ها  به بهبود کمک می کند.

این پژوهشگر طب سنتی در خصوص پرهیزات غذایی بیان کرد:  توصیه می شود ضمن رعایت دستورات غذایی و پرهیز از غذاهایی مانند بادمجان و عدس، گوشت گاو و گوساله و آب یخ، بستنی، دل، جگر، قلوه، فست فود ها و میوه هایی مانند هلو، شلیل و میوه های سرد پرهیز شود.

او در پایان گفت: ۳۰ تا ۷۰ درصد این اختلال با طب سنتی قابل درمان است.

خدمات درمانی و توجه به هزینه های بالای آن ، خواسته خانواده های درگیر با بیماران مبتلا به اوتیسم است که از مسئولین انتظار داشتند تا در بهبود روند درمان آن ها تأثیرگذار باشد. حال باید منتظر ماند و دید  تا چه زمانی خدمات کامل برای رفاه حال مبتلایان به اوتیسم فراهم می شود.

انتهای پیام/

مبتلایان به اوتیسم نیازمند توجه/ هزینه‌های سرسام‌آور خانواده‌های مبتلا، نگاه ویژه می‌طلبد
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها